Fajčiari sú dnes na odstrel. Vyhadzujeme ich z reštaurácií, zábavných podnikov, verejných priestorov, zatvárame ich do sklenených akvárií na letiskách, uvaľujeme na nich už pomaly likvidačnú spotrebnú daň. Pochopiteľne, pri dnešných poznatkoch je regulácia rozhodne na mieste. Lenže podľa rozsiahlej antitabakovej kampane sa zdá, že ešte aj pasívne fajčenie je pre ľudstvo väčšou hrozbou než smog, zničené životné prostredie, globálne otepľovanie, či rúbanie Amazonských pralesov.

Akoby sme zabudli, že celé desaťročia tu bola cigaretová kultúra. Že neúnavná tabaková loby s pomocou známych osobností, hercov, lekárov i tichou podporou jednotlivých štátov dôsledne vychovávala celé generácie ľudí závislých na nikotíne. Pozrite si, akými múdrosťami kŕmili médiá a reklamné pútače našich rodičov, prarodičov i praprarodičov. Vedeli ste, že fajčenie pomáha pri trávení, na svieži dych a je vhodné aj pre tehotné ženy? Nevedeli? No tak už viete. Veď to písali v novinách...

1894
1894
Zdroj: internet

Keď sa koncom 19. storočia v Európe rozbehla masová výroba cigariet , z fajčenia sa  rýchlo stal obrovský biznis. Ruka v ruke s ním prišiel aj tvrdý marketing.