V roku 1940 napadli nacistické vojská Holandsko. Mladá dievčina, menom Freddie Oversteegen rozdávala plagáty a brožúry, ktoré odcudzovali nemeckú agresiu. Spolu so sestrou Truus a ich kamarátkou Hannie Schaft sa pripojili k holandským odbojom. Ich hlavným cieľom bolo nacistov vylákať na tiché miesto a zabiť ich.

Stratégia

Zatiaľ čo iní bojovníci proti nacistom mali jasné plány a pozície, odkiaľ útočili na protivníkov, tri mladé dievčatá zvolili skôr ženskejšiu taktiku. Sabotovali železnice, chodili do barov, kde zvádzali nič netušiacich stúpencov Hitlera.

Svoje kúzlo využívali na to, aby zachránili Židov z koncentračných táborov. Keď z nacistov vytiahli potrebné informácie, prehovorili ich na romantickú prechádzku cez les. To však netušili, do akej pasce ich nalákali. Pištole nosili v košíku na bicykli. „Boli sme nútené to urobiť. Bolo potrebné, aby sme zabíjali zlých ľudí, ktorí zradili tých dobrých,“ povedala v jednom z rozhovorov.

Začiatky odbojov

Freddie Oversteegen sa narodila v roku 1925 neďaleko Amsterdamu. Freddie a jej sestru Truus vychovávala matka, ktorá bola komunistkou. Nenávidela nespravodlivosť a neznášanlivosť, a tak sa rozhodla, že Židom bude pomáhať. Pred tým, ako vypukla vojna, schovala v rodinnom dome židovských utečencov z Amsterdamu a Nemecka.

Freddie Oversteegen
Freddie Oversteegen
Zdroj: INTERNET

„Pamätám si, ako brali ľudí z ich domovov. Nemci búchali puškami na dvere. Robilo to taký hluk, že to bolo počuť v celom susedstve,“ rozprávala svoj príbeh v rozhovore z roku 2016. Keď Freddie mala štrnásť rokov a jej sestra šestnásť, veliteľ protinacistického odboju im zaklopal na dvere. Ich matky sa spýtal, či by sa dievčatá mohli k nim pridať. Okamžite súhlasila.

Prešli si vojenským výcvikom, naučili sa strieľať a orientovať sa v lese. Začínali ako veľmi malá skupina, zložená zo siedmich členov. Ich kamarátka Hannie sa k nim pridala až neskôr. Freddie však vedela, že v boji proti mužom vie dokonalo využiť aj svoju ženskosť. A mala pravdu. Flirtovať s nimi a vylákať ich na odľahlé miesto bolo omnoho jednoduchšie ako čokoľvek iné.

Práve Freddie bola prvá, ktorej sa podarilo zabiť nacistu. „Bolo to tragické a ťažké. Častokrát sme plakali. Nevyhovovalo nám to, ibaže oni boli skutočnými zločincami,“cituje vtedy 14-ročné dievča portál Smithsonianmag.

Dôvera

Vďaka ich statočnosti a odvahe celý tím im začal pevne dôverovať. Postupom času dostávali stále ťažšie a ťažšie úlohy. Dokonca museli dopraviť Židov do úkrytu, vyhodili do vzduchu železnicu a vztýčili vlajku v sídle Národného socialistického hnutia.

Freddie Oversteegen
Freddie Oversteegen
Zdroj: INTERNET

Poprava

Sestry Oversteegenové prežili vojnu. Žiaľ ich priateľka Hannie nie. Počas jej misie bola odhalená, a tak sa ocitla na zozname hľadaných cieľov nacistov. Jej prezývka medzi nimi bola „Dievča s červenými vlasmi“. V roku 1945 ju nemeckí vojaci zajali. Bola vypočúvaná, mučená a popravená. Truus sa po vojne stala umelkyňou. Napísala memoáre o vojne. V roku 1996 na počesť kamarátky, ktorú nacisti zavraždili, založila Národnú nadáciu. Zomrela v roku 2016.

Freddie zomrela 5. septembra v roku 2018. Deň na to, by mala 93 rokov. Po vojne žila pokojný život, avšak každý deň sa prebúdzala s pocitom strachu. Vydala sa, mala tri deti a štyri vnúčatá. Za muža si vzala Jana Deckera. Freddie bola poslednou holandskou predstaviteľkou odbojov. Venovala sa boju proti nacistickým okupáciám a holandským zradcom.

Viac FOTO Freddie nájdete v GALÉRII >>