Keď sa pred štyrmi rokmi nitrianskej polícii podarilo rozložiť sieť slovenských obchodov Euphoria, ktoré pod zásterkou rôznych solí do kúpeľa či aromatických bylín predávali psychotropné látky, odborníci z rôznych oblastí to považovali za skutočný úspech. Adriana Romualda Bulika z Poľska a Mareka Adamka z Martina obžalovali za drogovú trestnú činnosť a v roku 2014 sa ich prípad dostal pred súd. Po rokoch je však všetko inak. Súd do dnešného dňa rozsudok nevyniesol, nie preto, že by možno chýbali dôkazy. Ukázalo sa, že jeden z obžalovaných, Martinčan Marek Adamko, si za advokáta zvolil človeka, ktorý, jednoducho povedané, už nemá na advokátsku prácu „licenciu“. Súd na to prišiel po troch rokoch a prakticky to znamená, že celé doteraz prebiehajúce pojednávanie je neplatné a bude musieť začať od bodu nula.

Policajná razia: Pred rokmi sa ukázalo, že v obchodoch predávajú výrobky obsahujúce zákázané látky.
Policajná razia: Pred rokmi sa ukázalo, že v obchodoch predávajú výrobky obsahujúce zákázané látky.
Zdroj: archív

Nebezpečné fajčenie

Ako je to možné? Kto zaplatí škodu, ktorá za takéto zbytočné pojednávanie štátu vznikla? Oným advokátom, ktorému sa podarilo zmariť spravodlivosť do dokonalosti, je Mgr. Patrik Pálffy z Martina. Spomínaní obžalovaní pred rokmi založili Crazy obchody, ktorých názov sa neskôr zmenil na Euphoria shopy. Predávali rôzne aromatické vône, bylinky, prípravky do kúpeľa, potreby pre fajčiarov, malo to však jediný háčik. Bylinky užívatelia fajčili, kúpeľné soli šnupali. Samotné predavačky zákazníkov inštruovali, akým spôsobom sa spomínané drogy užívajú. Pri kontrole zistili vo výrobkoch dve zakázané látky. Polícia dokonca získala svedkov, ktorí tvrdia, že po požití látok zo spomínaných predajní boli štyri dni mimo realitu, nič nejedli, nespali, videli mŕtvoly a mali halucinácie, že ich niekto prenasleduje. Konateľmi spomínaných shopov boli na papieri bezdomovci, ktorým za to skutoční zakladatelia siete obchodov zaplatili. Za túto „službu“ od skutočných zakladateľov sietí dostávali podľa polície 70 eur mesačne. Najvyššie tržby mali prevádzky v Nitre, pohybovali sa okolo 12 000 až 15 000 eur mesačne. Dokazovanie, že sa v obchodoch predávajú zakázané látky, bolo náročné, výrobcovia totiž v produktoch využívali také látky, ktoré nie sú zapísané v zozname zakázaných látok. Kým sa do neho dostali, výrobcovia pôvodné látky nahradili inými a kolobeh pokračoval.

Čo sa s obchodmi nakoniec stalo a aké služby poskytuje klientom martinský advokát Patrik Pálffy sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.