Slovensko sa minulý štvrtok prebúdzalo s mimoriadne prekvapivou správou. Po siedmich mesiacoch po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej polícia zadržala v Kolárove osem ľudí. V piatok, po druhej policajnej razii v Komárne, zadržali aj ženu.  Alena Zs. mala blízko ku kontroverznému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi, s ktorým sa nielen stretávala, ale dovolil jej dcére, aby ho volala krstný otec. Práve Alena údajne objednala vraždu a vykonávateľovi za ňu zaplatila 50-tisíc eur. Ďalších 20-tisíc dlhu odpustila mužovi, ktorý jej vraj „dohodil“ strelca.  Doteraz však nie je jasné, či nad ňou stál aj „investor“ a zadávateľ krvavej objednávky. Obvinení - strelec Tomás Sz., jeho šofér Miroslav M., sprostredkovateľ Zoltán A. a objednávateľka Alena Zs. - sú už vo väzbe. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Všetci štyria sú obvinení z účasti na úkladnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a z ďalších trestných činov. Dôvodom väzby je obava z ich možného úteku, ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti.

Zavraždení Martina a Ján: Podľa generálneho prokurátora bola Martina v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.
Zavraždení Martina a Ján: Podľa generálneho prokurátora bola Martina v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.
Zdroj: Fb Jozef Kuciak

Záhadná vražda

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili  dvadsiateho prvého februára tohto roku v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Polícia potvrdila nález tiel Jána a Martiny v ich dome vo Veľkej Mači až po piatich dňoch, keď sa na políciu obrátila ich rodina, ktorá sa s nimi nevedela skontaktovať. Už vtedy policajný prezident Tibor Gašpar hovoril, že najpravdepodobnejším motívom dvojnásobnej úkladnej vraždy bola Kuciakova práca. Táto tragická udalosť otriasla domácou politickou scénou a bývalý premiér zašiel tak ďaleko, že sa pred novinárov postavil s miliónom eur a na dolapenie vraha vypísal finančnú odmenu. Vzápätí v slovenských a vo svetových denníkoch vyšiel v jednotnej forme posledný, nedopísaný článok Jána Kuciaka, ktorý ukázal na prepojenie mafie ’Ndrangheta a Talianov z východu Slovenska s ľuďmi z okolia Roberta Fica. Po tlaku protestov organizovaných opozíciou a po vystúpení prezidenta Kisku premiér Fico skončil, vláda prešla personálnymi výmenami.

Našli vrahov?

O tom, že vyšetrovanie sa vraždy posunulo, potvrdila krátko po razii v Kolárove polícia. „Pred pár minútami protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti. Momentálne prebiehajú domové prehliadky a ďalšie procesné úkony. Viac informácií poskytneme, keď to situácia dovolí,“ napísali na sociálnej sieti. Podrobnosti neuviedla, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania. Zatýkaniu predchádzalo zverejnenie identikitu neznámeho muža, ktorý sa vraj v čase vraždy pohyboval vo Veľkej Mači pri dome mladej dvojice. Identifikovali v ňom istého Miroslava, ktorý vzápätí odmietol akúkoľvek spojitosť s dvojnásobnou vraždou. Prokurátor zverejnil podobizeň muža sedem mesiacov po tragédii. Nešpecifikoval, či to mohol byť páchateľ. Uviedol iba, že táto osoba by mohla mať informácie k objasneniu vraždy. „Prípadne k osobám, ktoré sa na spáchaní skutku mohli podieľať,“dodal. Až neskôr prokuratúra prostredníctvom svojho šéfa pripustila, že viac-menej išlo o odlákanie pozornosti médií, aby sa neprevalili informácie o skutočných vrahoch novinára a jeho partnerky.

Zoltán A.: Komárňanský podnikateľ, jeden zo štvorice obvinených.
Zoltán A.: Komárňanský podnikateľ, jeden zo štvorice obvinených.
Zdroj: DAVID DUDUCZ

S úsmevom na perách

Rozhodovanie o väzbe prebehlo na Špecializovanom trestnom súde expresne rýchlo. Policajti pri predvádzaní štvorice na súd popred kordón novinárov jedine Zoltánovi A. ponechali oblečenú bundu s kapucňou a v rukách igelitku, takže pred kamerami a fotoaparátmi ostala jeho tvár skrytá. Naproti tomu s prekladateľkou Alenou Z., podozrivou z objednania zločinu, sa policajti nebabrali. Z auta sa jej na súd nechcelo vyjsť, kukláči ju museli vytiahnuť von násilím. Tvrdými hmatmi prinútili spurnú ženu kráčať v predklone s hlavou sklonenou k zemi. S dlhánskymi, nadpájanými čiernymi vlasmi prehodenými dopredu vyzerala v tej chvíli ako zlá čarodejnica. Bývalý policajt Tomáš Sz. ako údajný strelec a jeho bratranec Miroslav M., bývalý príslušník armády, ako jeho vodič na novinárske otázky nereagovali, len sebavedome pozerali pred seba. Muž obvinený, že chladnokrvne zastrelil dvojicu milujúcich sa mladých ľudí, vykračoval s ľahkým úsmevom na perách.

Kto sú obvinení?

Jeden zo zadržaných je bývalý policajný vyšetrovateľ Tomáš Sz. Počas razie sa v dome nachádzal aj jeho otec. Tomáš na sociálnych sieťach zverejňoval fotografie z Európskej bezpečnostnej agentúry, kde prešiel špeciálnym výcvikom. Pracoval aj na lodi ako ozbrojený strážnik. Venoval sa bojovým športom a obchodoval so zdravou výživou. Investigatívny web Bellingcat  v minulosti upozornil, že prostredníctvom Európskej bezpečnostnej agentúry sa v minulosti cvičili bojovníci ukrajinského ultrapravicového práporu Azov. Batalion Azov bojuje na východe Ukrajiny proti tamojším separatistom podporovaným z Ruska. Ďalší z trojice je Miroslav M., ktorého meno sa zhoduje s menom muža, ktorý slúžil v Ozbrojených silách SR do januára 2013 v hodnosti desiatnik. Už viac ako päť rokov však nie je profesionálny vojak. Na staršej fotografii na sociálnej sieti je Miroslav M. oblečený v tričku, ktoré pripomína oblečenie vojakov na zahraničnej misii. Navyše, pri fotografii je označená lokalita Cyprus. Tretím obvineným mužom je Zoltán A., nie veľmi úspešný podnikateľ z Marcelovej. Štvrtou obvinenou je Alena Zs. z Komárna, ktorá bola v minulosti konateľkou firiem založených Talianmi. Zaoberali sa výrobou a dovozom nábytku a komponentov. Táto žena má zaujímavú minulosť, bola partnerkou kontroverzného komárňanského podnikateľa Mariána M., prezývaného Ampulka, ktorý však pre TV JOJ uviedol, že s ňou roky nemá nič spoločné, nevie o jej aktivitách a spája ich iba spoločná dcéra.

Nevyšetrená vražda

Krátko po razii v Kolárove sa začalo hovoriť o  vražde miestneho podnikateľa Petra, ktorého neznámy vrah alebo vrahovia pripravili o život koncom roka 2016. Vo vlastnom dome ho našla sestra, ktorej nedvíhal telefón. Podľa informácií televízie JOJ podnikateľ v čase vraždy ležal na posteli. Páchateľ mu strelil do hlavy zozadu. Nedal mu žiadnu šancu na obranu. V tejto súvislosti sa veľa hovorilo o tom, že vrah musel svoju obeť najskôr sledovať, aby vedel, kedy bude vo svojom dome. Páchateľ pravdepodobne použil na zbraň tlmič, keďže susedia výstrel nepočuli. Tento prípad dodnes nie je objasnený.

Príprava na zásah: Polícia zverejnila aj takéto exkluzívne zábery.
Príprava na zásah: Polícia zverejnila aj takéto exkluzívne zábery.
Zdroj: polícia

Akcia News ako dobrá správa z polície

Opriebežných výsledkoch vyšetrovania v čase uzávierky týždenníka PLUS 7 DNÍ informovali aj predstavitelia Generálnej prokuratúry a Policajného zboru. Minulotýždňovú akciu nazvanú News, čo v preklade znamená Správy, začali v noci o druhej hodine a nasadili do nej stopäťdesiat policajtov. V nasledujúcich hodinách spravili dvanásť domových prehliadok a prehľadali trinásť nedomových priestorov. Zaistili dve zbrane s tlmičom, tri autá, niekoľko mobilov, SIM karty a ďalšie predmety, ktoré by potenciálne mohli súvisieť s vykonaným zločinom. Podstatné je, že polícii sa podarilo prekvapiť a zadržať najprv troch mužov. Vytiahli ich rovno z postele. Získané dôkazy umožnili obviniť bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Sz. z vykonania vraždy oboch mladých ľudí a bývalého vojaka Miroslava M. ako komplica, ktorý ho na miesto vraždy viezol. Tretí muž Zoltán A. je podozrivý, že objednávku vraždy sprostredkoval. Cena bola stanovená na päťdesiattisíc eur plus odpustenie Zoltánovho dlhu vo výške dvadsaťtisíc eur.

Investora vraždy ešte hľadajú

Na základe Zoltánovej výpovede na druhý deň zadržali tlmočníčku Alenu Zs. ako objednávateľku vraždy, hoci ešte nie je jasné, či aj ona v skutočnosti nie je len ďalšou sprostredkovateľkou. Zatiaľ sa nejaví ako pravdepodobné, že by táto štyridsaťštyriročná žena mala priamy záujem na smrti novinára. Iba môže byť bližšie k tomu, komu Ján Kuciak bytostne vadil - k investorovi zločinu. Vyšetrovanie potvrdilo, že zadanie vraždy súviselo len s Kuciakom, jeho snúbenica Martina nebola terčom. „To chúďatko bolo v nesprávnom čase na nesprávnom mieste,“ skonštatoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Prípad ešte stále nie je uzavretý, policajný tím naďalej intenzívne pracuje na tom, aby všetky osoby tvoriace zločineckú reťaz boli aj odsúdené. Známy zatiaľ nie je ani motív.

Z policajtov vrahovia

Ak sa potvrdí, že novinára Kuciaka zastrelil bývalý vyšetrovateľ, nepôjde o prvý prípad tohto druhu.

Policajti majú predstavovať pre spoločnosť istotu, dodávať nám pocit bezpečia, ochrany. Lenže aj v ich radoch sa občas nájdu bezcitní a bezcharakterní ľudia schopní spáchať zločin. Dokonca ten najhorší, nezvratný. Vraždu.

Zadržaní v Kolárove: Sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu dvojnásobnej vraždy a ďalších trestných činov.
Zadržaní v Kolárove: Sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu dvojnásobnej vraždy a ďalších trestných činov.
Zdroj: facebook

Róbert Petluš        

Pôsobil ako vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. V čase voľna sa ako člen neslávne známeho policajného gangu zúčastňoval na prepadoch bohatých ľudí a zároveň robil všetko pre to, aby sa tieto skutky nepodarilo objasniť. Vrcholom týchto špinavostí bola osobná účasť Petluša na výsluchu jednej z dobitých obetí prepadu.

Z polície odišiel na vlastnú žiadosť. Zločineckú kariéru ťahal ešte nejaký čas. V roku 2006 doslova popravil podnikateľa Jána Kubašiaka. Spútanému otcovi troch detí strelil Petluš do hlavy v jeho vlastnom dome po tom, čo ho s komplicmi surovo zmlátil. Po vražde sa pár dní ukrýval v horách aj s kukláčom Jurajom Roszíkom, do pátrania po nich nasadili šesťsto policajtov, sto vojakov, policajné psy a vrtuľník s termovíziou. Za vraždu Petluša odsúdili na dvadsaťpäť rokov.

Jozef Hrádel

Ako ochrankár ústavných činiteľov sa staral o bezpečnosť špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. V roku 2013 pre nezhody okolo príjazdovej cesty napadol svojich susedov vo Veľkej Lehote. Na manželov Šmondrkovcov, oboch v dôchodkovom veku, zaútočil tento mocný, dobre stavaný muž údermi do hlavy, škrtil ich, starej panej vrazil päsťou do tváre a potom oboch zastrelil. Ich telá rozporcioval kuchynským nožom.

Vybral vnútorné orgány, oddelil kožu a svalstvo, vykostil. Podľa znalcov musel len tejto činnosti venovať niekoľko hodín. Potom časti tela uložil do debničiek a igelitových vriec. Zbavoval sa ich na rôznych miestach, väčšinu nahádzal do Dunaja. Je odsúdený na dvadsaťtri rokov a štyri mesiace.

Marek Barník

Referent pohotovostnej motorizovanej jednotky v roku 2016 deň pred plánovanou svadbou zavraždil svoju snúbenicu Alexandru v byte v Spišskej Novej Vsi.

Po hádke ju trikrát bodol kuchynským nožom a už iba sledoval, ako mladá žena umierala. Alexandrino telo odviezol k Levočskej priehrade, polial benzínom, zapálil a na polícii nahlásil, že snúbenica je nezvestná. Vo väzení by mal stráviť dvadsaťtri rokov.

Prečítajte si tiež: