Podozrenia, že Marian Kočner spolu s Pavlom Ruskom vypracovali zmenky s falošným dátumom, sú veľké. Obzvlášť po tom, čo Kočner zmenky skryl a odmieta ich polícii vydať. Lenže jedna vec sú podozrenia, druhá preukázanie viny.

Zopakujme si, o čo v prípade obvinenia nenávideného podnikateľa Mariana Kočnera ide. Kočner sa obrátil na súd, aby prinútil televíziu Markíza vyplatiť niekoľko desiatok miliónov eur. Oháňal sa pritom zmenkami, ktoré podpísal niekdajší riaditeľ televízie Pavol Rusko. Rusko síce podpisoval zmenky ako súkromná osoba, ale ručiteľa si spravil z televízie. Zmenky mali byť splatné v roku 2016 a keďže Rusko je momentálne bez peňazí, zacvakať by za neho mala televízia. Prvé kolo jedného zo sporov už Kočner vyhral. Rusko na súde potvrdil, že zmenky podpísal, teda zmenky sú platné a televízia Markíza musí platiť. Televízia sa okamžite odvolala.

O prípad Kočnerových zmeniek sa začala zaujímať polícia. Kočnera i Ruska obvinili z falšovania cenných papierov. Podozriví sú, že zmenky nevyhotovili v roku 2000, ale oveľa neskôr - v čase, keď už Rusko nebol štatutárom televízia Markíza a nebol oprávnený nastrčiť ju na ochranu vlastných záujmov ako avalistu. Tento týždeň oboch mužov zaistilli a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta žiada súd, aby ich zavrel do väzby. Jedným z dôvodov, prečo ich treba držať za mrežami už počas vyšetrovania, má byť to, že dochádza k mareniu vyšetrovania. Kočner totiž zašiel na súd, všetky zmenky si zobral späť a odmieta ich polícii vydať. V tomto bode však možno s prokurátorm polemizovať. Vybrať zmenky zo súdu bolo Kočnerovým právom. Zmenky sú jeho vlastníctvom, môže si s nimi robiť, čo chce. Hroziť mu z tohto dôvodu väzbou, nie je celkom kóšer. Navyše, práve teraz by obchodné súdy mohli s Kočnerom parádne vypiecť. Stačí, aby vytýčili pojednávanie a ak zmenky nebudú mať k dispozícii, celé konanie bude musieť skončiť. Ak súd nemá zmenky, nemá predsa o čom konať. Kočner by teda obišiel naprázdno. Iná situácia by nastala, ak by súd uvalil na Kočnera väzbu. To už by mal podnikateľ objektívne dôvody, prečo zmenku nedokáže predložiť.

Či už Kočner ostane vo väzbe alebo nie, preukazovanie jeho viny nebude jednoduché. Ak zmenky naozaj sfalšoval, musel by byť blázon, aby ich polícii vydal. A bez originálu je podľa nami oslovených právnikov dokázanie falšovanie zmenky v podstate nemožné. Neobstojí ani tvrdenie, že pravú zmenku by Kočner musel mať uvedenú vo svojom účtovníctve. Ak ju tam nemal, je to vlastne nepriamy dôkaz o jej neexistencii v danom čase. Odborníci na obchodné právo tvrdia, že zmenky sa do účtovníctva dostať nemusia, napríklad takú bianco zmenku je vlastne nemožné do účtovníctva zapísať.