Podmienky ako pre princeznú! Dcéra šéfky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej, 28-ročná Iveta Marušáková, od začiatku februára zarezáva v Bruseli. Vyslalo ju tam ministerstvo obrany a zostať by tam mala tri roky.

Hoci nad jej nomináciou na post obrannej poradkyne krútili hlavou viacerí odborníci, pozíciou mladej úradníčky diplomatky to nijako neotriaslo. Naopak. Podľa našich informácií štát nešetril ani na jej plate.

Tajný plat a iné výhody

Štátni zamestnanci vyslaní do zahraničia poberajú niekoľkonásobne vyššie mzdy ako ich kolegovia, ktorí vykonávajú službu verejnosti na Slovensku. Je to normálne, veď na tých, ktorých posielajú štátne inštitúcie reprezentovať krajinu do cudziny, sa predsa kladú vyššie nároky. Mal by sa od nich vyžadovať relevantný počet odslúžených rokov a z nich vyplývajúce skúsenosti. Samozrejmé je ovládanie cudzích jazykov.

Ministerstvo zahraničných vecí vydáva každý rok takzvaný koeficient, ktorým sa tabuľkové platy násobia. V Belgicku je to od tohtoročného januára číslo 6,89. Ak teda úradník zaradený napríklad do ôsmej platovej triedy zarába na Slovensku 892,50 eura, v Belgicku môže brať až 6 150 eur. Po­dľa našich informácií by teda Iveta Marušáková mohla v Bruseli zarábať spolu s osobným príplatkom mesačne až 10-tisíc eur v hrubom. Overiť si to oficiálne je však ťažké, lebo kompetentní zaťato mlčia.

Nulové náklady

Otázky o jej plate sme zaslali na zastúpenie Slovenska v Bruseli, no odpovedí sme sa nedočkali: „Prosím, aby ste sa obrátili s otázkami na komunikačné oddelenie ministerstva obrany. Toto patrí do ich kompetencie,“ napísala nám hovorkyňa Jana Nagyová. Radu sme poslúchli, no ministerstvo obrany naše otázky týkajúce sa platu Ivety Marušákovej ignorovalo úplne.

Lepšia mzda zamestnancov vyslaných do zahraničia sa zdôvodňuje aj tým, že by mala pokrývať náklady na život v danej krajine. Tie sú v Belgicku vyššie ako u nás. Ministerstvo obrany však platí zamestnancovi byt aj poistenie. Nehovoriac o tom, že Marušáková má, podobne ako ostatní jej kolegovia na misii v zahraničí, nárok na ošatné vo výške dvoch hrubých platov. Rezort tiež hradí náklady na sťahovanie úradníkov a diplomatov. Nezdá sa vám, že pri tom všetkom zdôvodnenie potreby platových násobkov v zahraničí akosi stráca význam?

Rýchla kariéra: Právo v Košiciach, MGIMO v Moskve, stáž v Luxembursku, rok na obrane a šup do Bruselu. Dcéra Ivetty Macejkovej postupuje v kariére rýchlo.
Rýchla kariéra: Právo v Košiciach, MGIMO v Moskve, stáž v Luxembursku, rok na obrane a šup do Bruselu. Dcéra Ivetty Macejkovej postupuje v kariére rýchlo.
Zdroj: Internet

Neskúsená dievčina

Tak ako o plate, rezort obrany mlčí o podro­b­nostiach výberu, ktorým neskúsená úradníčka Marušáková prešla. „Prevalilo sa, že chcete poslať do Bruselu na miesto, kam posielajú iné krajiny odborníkov s dvad­saťročnou praxou, dievčinu, ktorá pracuje na ministerstve obrany rok. Pán minister, ako sa majú teraz poctiví civilní pracovníci ministerstva obrany pozerať na takúto nomináciu, keď ste neurobili ani výberové konanie?“ pýtal sa ministra obrany Petra Gajdoša v televíznej diskusii opozičný poslanec za SaS a exminister obrany Ľubomír Galko. Ako prvý o vyslaní Marušákovej napísal Denník N.

Minister Gajdoš mal pri tejto príležitosti možnosť kompetentnosť Marušákovej obrániť. Rozhodol sa však na Galkovu kritiku nereagovať. Podobným spôsobom sa k situácii postavilo jeho tlačové oddelenie. Bez odpovede zostali i otázky adresované priamo Ivete Marušákovej.

„Nekompetentné zastupovanie v tejto oblasti by bolo nielen hanbou pre Slovensko, ale aj oslabovaním záujmov našej krajiny,“ zamyslel sa nad personálnym rozhodnutím rezortu obrany výskumník Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku so sídlom v Berlíne (DGAP) Milan Nič.

Marušáková bude mať totiž na starosti prehlbovanie obrannej spolupráce v rámci európskej iniciatívy PESCO. Tá zahŕňa aj výskum.

Mimochodom, keď sa pred dvoma rokmi písalo o vyslaní hovorkyne exministra Martina Glváča Martiny Ballekovej do Bruselu, rezort obrany prezradil aspoň to, že prešla vnútorným konkurzom, a tiež to, z akej platovej triedy vyrátali jej plat.

Dvojaký meter

Zdá sa, že rezort obrany má na svojich pracovníkov dvojaký meter. Zatiaľ čo bez akéhokoľvek vysvetlenia dalo šancu zahviezdiť neskúsenej Ivete Marušákovej, iného zamestnanca odmietlo vyslať na prestížny kurz. Takisto bez zdôvodnenia.

Na blokovanie výjazdu 30-ročného Miroslava Mizeru, ktorý na obrane pracuje viac ako päť rokov, upozornil štátny tajomník Mosta-Híd Róbert Ondrejcsák. „Jedného zo šikovných kolegov pozvali na kurz do Garmisch-Partenkirchenu, do Marshallovho centra. Je to spoločná americko-nemecká inštitúcia so špičkovými odborníkmi a celá generácia slovenských odborníkov sa tam vzdelávala za uplynulé dve desaťročia,“ napísal na sociálnej sieti a doplnil, že ministerstvo Mizerov odchod blokuje.

Na kurz vybrali spomedzi 150 prihlásených len pätnástich. Mizera so svojím výskumným projektom teda obstál vo svetovej konkurencii. Získal tiež štipendium, ktoré pokryje všetky náklady na pobyt, takže ministerstvo by jeho vyslanie nestálo takmer nič. „Je veľmi trápne, že kurz jedného štátneho zamestnanca riešime takto,“ posťažoval sa Ondrejcsák.

Dozvuky

Mizera na kurz do Nemecka napokon odcestoval. „Rozhodol som sa nastúpiť na výskumný pobyt aj za cenu vyčerpania celoročnej dovolenky. Štátny zamestnanec by si mal plniť svoju povinnosť vzdelávať sa. Verím, že výstupy projektu, ktoré budem prezentovať v pléne Marshallovho centra a následne na fóre v Sarajeve, nájdu svoje uplatnenie doma i zahraničí,“ napísal.

Vyslanie Ivety Marušákovej do Bruselu na jednej strane, prekážky kladené Miroslavovi Mizerovi na druhej strane len dokresľujú napätú atmosféru na ministerstve obrany, ktorá panuje medzi nominantmi SNS a Mosta-Híd. Deje sa tak už dlhé mesiace a podľa našich informácií sa má čoskoro riešiť aj na stretnutí koaličných lídrov so štátnym tajomníkom Ondrej­csákom.

Nechápem, čo s tým má SNS

Navyslanie Ivety Marušákovej do Bruselu sme sa spýtali ANDREJA DANKA, lídra Slovenskej národnej strany, ktorej nominantom je minister obrany. Zhováral sa s ním KAROL BUSTIN.

Predseda SNS Andrej Danko: Nechápem, čo s tým má SNS.
Predseda SNS Andrej Danko: Nechápem, čo s tým má SNS.
Zdroj: Martin Domok

Dcéra predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej sa dostala do Bruselu z ministerstva obrany. Nemrzí vás, že sú tu takéto politické trafiky?

Želal by som si, aby sme raz urobili rozhovor, kde už v otázke nebudete podsúvať nejakú zlobu, pretože ja som túto paniu v živote nevidel. Viem, že je to dievča, ktoré vyštudovalo v Moskve jednu z najťažších škôl a osvedčilo sa v práci. Viete, tak, ako vysoká škola nie je patent na rozum, ani vek nie je garancia rozvahy a rozumnosti. Ak si to dievča plnilo všetky povinnosti na ministerstve obrany, nikto nemá právo posudzovať ho podľa toho, kto je jej otec a mama, treba posudzovať len podľa kvalít. Nikde v médiách, ktoré na ňu útočili, som nečítal, že by nespĺňala podmienky a kvalitu z hľadiska svojej práce. Ja chcem, aby ľudia - pretože to nie sú nominanti SNS z hľadiska týchto vecí, a viete dobre, že som ministerstvá neobsadzoval podľa straníckych knižiek -, aby sme ľudí posudzovali podľa toho, akí sú. Aj vy, aj ja máme nejakých rodičov. Aj vy, aj ja sme niečím prešli, ale vždy sa musíme hodnotiť podľa situácie, kde sa stretneme. Odmietam takéto útoky, napríklad do tejto panej, za to, že jej mama je niekde.

Podľa vás má teda dostatočné skúsenosti, aby mohla zabezpečiť všetky pracovné povinnosti, ktoré jej vyplývajú z toho miesta, a poberať za to dosť lukratívny plat?

Fúú… Koľko je ten plat?

Môže byť aj okolo 10-tisíc eur.

To myslíte vážne?

A nemôže?

Tak vám poviem - po prvé neviem, koľko je ten plat, po druhé určite v pozícii, na ktorú ju vybrali, spĺňa všetky odborné a ďalšie veci. Ja nikomu plat nezávidím. Ani Sulíkovi 16-tisíc v Bruseli. Skúste ju vnímať ako človeka, ktorý dosiahol nejaký stupeň vzdelania, niečo na ministerstve urobil a v niečom ministerstvu v tej pozícii môže pomôcť. Fakt teraz neviem, či je tam vedúca, alebo referentka, ale viem, že si nikto nedovolí poslať na nejaký post niekoho len preto, že je niečí kamarát alebo že spĺňa nejaké iné veci. Dnes je taká doba, že ak by to nebolo v súlade so všetkými zákonmi, médiá ju trhajú oveľa viac. Ale ešte raz poprosím - útočiť na číchkoľvek rodinných príslušníkov podľa mňa nie je etické. Viete, žijeme v dobe, keď hovoríme ľuďom často len zlo, to hovorím z pozície súťaže médií, lebo sa to dobre číta, také reláciesú dobre sledované, televízne noviny začínajú škandálmi a zlobou, ale ja som iný človek. Ja sa snažím, aby sme hľadali, kde je prienik a pozitíva. Preto, keby sme ju mali rozoberať, mali by sme obaja o nej niečo viac vedieť. Moja otázka bola, či má vzdelanie, spĺňa veci, čo sú to za články, ale posudzovať ju podľa rodinných príslušníkov, to určite nie.

Preto som sa pýtal, či jej znalosti po roku a pol na ministerstve môžu byť adekvátne.

Ale ja nie som v komisii, ktorá ju vyberala.

Ale minister je váš nominant, čiže môže to vrhať na SNS neblahé svetlo.

Viete, tak ja to poviem - vnímam vo vašich očiach neblahé svetlo voči SNS. Možno, že raz zmeníte názor voči mne, nechcem vás urážať, veď som vám odpovedal, aj som vysvetľoval veci, ale mám pocit, že niekedy môže SNS asi za všetko na tejto zemeguli. Takže, nechápem, čo s tým má SNS.

Odkladisko

Do inštitúcií, v ktorých má Slovensko zastúpenie v Bruseli, opakovane vysielajú pracovníkov s otáznou kompetentnosťou.

Od februára 2016 pôsobí v Bruseli ako radkyňa bývalá hovorkyňa ministra za Smer Martina Glváča Martina Balleková. Pôvodne ju poslali na stálu delegáciu SR pri NATO, dnes figuruje ako obranná poradkyňa v Stálom zastúpení SR pri Európskej únii.

V rovnakom čase, pred voľbami 2016, vyslal rezort obrany do Bruselu na zastúpenie pri NATO tiež Dominiku Salámovú. S minimálnymi skúsenosťami z práce pre štát vykonáva funkciu hlavný radca v sekcii obrany. Predtým pôsobila v Kancelárii NR SR.

V roku 2010 odklepol rezort obrany vyslanie 30-ročnej právničky Anetty Teplicovej. Na obrane pôsobila len osem a pol mesiaca. Po zmene vlády nakoniec jej vyslanie zrušili.

„Keby sa dalo niekde do Bruselu…“ zašepkala v roku 2008 do ucha lídrovi Smeru vtedajšia ministerka práce Viera Tomanová. Týmito slovami vybavovala po tlačovej konferencii nový flek pre odvolaného šéfa Sociálnej poisťovne Ivana Bernátka. Nevedela, že mikrofóny nie sú vypnuté. Po medializácii kauzy Bernátek nikam nevycestoval.