Riadenie vzdušného priestoru patrí medzi kľúčové oblasti každého štátu z hľadiska bezpečnosti i dôveryhodnosti personálneho obsadenia. Na Slovensku je touto dôležitou úlohou poverený štátny podnik Letové prevádzkové služby (LPS) SR. Okrem toho je zlatou sliepkou, keďže na preletoch lietadiel zarába milióny eur. Preto aj platy v tejto firme patria k najvyšším v štátnej sfére. O to zaujímavejšie je sledovať, ako sa od februára minulého roka vedenie LPS vyprofilovalo. Z geografického hľadiska v ňom záhadne začali dominovať ľudia z Nitrianskeho okresu, v ktorom, ako je známe, sú silnými podnikateľskými hráčmi otec a syn Bödörovci.

Nie je tajomstvo, že majú kontakty na špičky vládnej strany Smer aj priamo na Roberta Fica, a to cez súkromnú bezpečnostnú službu Bonul, ktorej majiteľom je starší z Bödörovcov, Miroslav. Po­dľa zistení týždenníka PLUS 7 DNÍ má k tejto SBS blízko i riaditeľ LPS Blažej Zaujec. Hoci dnes tvrdí, že „nie je s uvedenými osobami ani v obchodnom, ani v inom pracovnom či mimopracovnom vzťahu a pozná ich len z úrovne všeobecných spoločenských vzťahov“, podľa našich informácií je za tým oveľa viac.

Referentom v Bonule

Meno Blažeja Zaujeca zarezonovalo v médiách už začiatkom minulého roku. Náš týždenník vtedy informoval o podozrivých okolnostiach okolo výberového konania, z ktorého vyšiel víťazne práve tento bývalý pilot na vojenských vrtuľníkoch, a to napriek nie príliš oslnivému výkonu. To, že by ho na riaditeľskú stoličku v strategickom štátnom podniku mohol niekto pretlačiť, nebolo v tom čase témou. Vtedy sa totiž nevedelo, že Zaujec v minulosti pracoval priamo v bezpečnostnej službe Bonul, ktorej doteraz zo štátnych zákaziek pritiekli desiatky miliónov eur. Najviac sa jej darilo práve v čase, keď dôležité slovo pri riadení štátu mala strana Smer.

„V spoločnosti Bonul vykonával počas troch mesiacov v roku 2012 referentskú prácu na úseku nákupu formou dohody o vykonaní práce. Spolupráca bola ukončená zo strany menovaného po dokončení a spracovaní dohodnutých úloh,“ priznal Zaujec v odpovediach, ktoré nám zaslala jeho asistentka. Táto reakcia však má malý háčik. Buď pán Zaujec trpí výpadkami pamäti, alebo zámerne zavádza. V dostupných verejných zdrojoch sa totiž možno dopátrať k informácii, že jeho meno figurovalo za SBS Bonul napríklad pri obstarávaní pre Akadémiu ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, čo bolo na jeseň v roku 2013. Dokazuje to zápisnica o vyhodnotení ponúk v súťaži pre armádnu akadémiu, na ktorej je uvedený dátum 25. september 2013!

Pán podnikateľ

Blažej Zaujec však nebol len vojenský pilot či zamestnanec firmy Bonul. Za sebou má aj zaujímavé podnikateľské aktivity, ktoré ho spájajú s bielymi koňmi, ale i s Máriou Krajmerovou, manželkou bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róberta Krajmera.

Od júna 2009 do marca 2011 pôsobil Zaujec ako konateľ eseročky EBORA, ktorá sa neskôr premenovala na tuma, s. r. o. Išlo o súkromnú bezpečnostnú službu sídliacu v Bratislave. Po Zaujecovom odchode z firmy ho v pozícii konateľa vystriedal istý Ondrej Zsíros, ktorý bol zároveň jej spoločníkom. A spolu s ním i Jozef Paulus. Mená týchto pánov sú pritom v podnikateľských kruhoch dobre známe. Ide totiž o takzvané biele kone. Prvého z nich možno v Obchodnom registri na internete nájsť vo vyše 250 firmách, druhý má takmer 270 záznamov.

Spoločnosti, do ktorých sú dosadení, sa zvyknú aj presťahovať, a to na veľmi zaujímavú adresu - na Okružnú 3 239 v Modre. Nenachádza sa tam budova žiadneho moderného podnikateľského centra, ale rozpadnutá chata patriaca do bankrotového impéria Vladimíra Strýčka. Ide o človeka, ktorý pôsobí ako profesionálny likvidátor krachujúcich podnikov. V minulosti bola na tejto modranskej adrese registrovaná aj firma Ladislava Fica, brata dnes už bývalého premiéra Roberta Fica, ktorá nevyplatila pohľadávky súvisiace s výstavbou mosta nad rýchlostnou cestou R1 Pribina pri Nitre.

Samotný Zaujec dnes v pozícii šéfa strategického štátneho podniku hovorí, že jeho pôsobenie v spoločnosti EBORA, neskôr tuma, s. r. o., „bolo ukončené 28. marca 2011 predajom firmy, ktorý organizoval jej vtedajší majiteľ. Od termínu ukončenia činnosti konateľa spoločnosti nemám relevantné informácie o jej ďalšom vývoji. O spôsobe nominovania pána Ondreja Zsírosa do pozície konateľa spoločnosti nemám žiadne informácie,“ tvrdí Blažej Zaujec.

Riaditeľ Zaujec: Z obdobia, počas ktorého pracoval pre Bödöra, si nič nepamätá alebo zavádza.
Riaditeľ Zaujec: Z obdobia, počas ktorého pracoval pre Bödöra, si nič nepamätá alebo zavádza.
Zdroj: Archív

Vo firme s Krajmerovou

V súvislosti s aktuálnym dianím však ešte viac ako pôsobenie Zaujeca v bezpečnostnej službe EBORA zaujme jeho fungovanie vo verejnosti dnes už dobre známej spoločnosti Všetko pre bývanie. Preslávila ju Mária Krajmerová, manželka donedávna elitného policajného funkcionára Róberta Krajmera.

Závažné informácie o jej podnikateľských aktivitách vyplávali na povrch po brutálnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Po tomto skutku akoby sa otvorila Pandorina skrinka, z ktorej postupne vyskakujú nové odhalenia. Jedným z nich bola skutočnosť, že zákonná partnerka šéfa protikorupčnej jednotky podniká s mužom, ktorého meno sa ocitlo na mafiánskych zoznamoch, Zoroslavom Kollárom, ako i so synom šéfa hádam najznámejšej slovenskej SBS Bonul Norbertom Bödörom. Zistilo sa tiež, že Mária Krajmerová je, respektíve bola, spolumajiteľkou firmy Všetko pre bývanie, ktorá na bratislavských Zlatých pieskoch vlastní nákupnú pasáž v hodnote 45 miliónov eur. V tejto súvislosti sa už vyjadrila Generálna prokuratúra SR aj finančná spravodajská jednotka, ktoré budú majetok manželov Krajmerovcov preverovať.

Firmu Všetko pre bývanie zakladala Krajmerová v júni 2015 spolu s ďalšími tromi obchodnými partnermi. V tom čase sa členom dozornej rady tejto spoločnosti stal i Blažej Zaujec. Tento post zastával až do vlaňajšieho 25. septembra, dnes tvrdí, že Máriu Krajmerovú v podstate vôbec nepozná. „Ponuku na nomináciu do predmetnej dozornej rady dostal Ing. Blažej Zaujec sprostredkovane cez osoby, s ktorými spolupracoval profesijne v minulosti, pričom predmetná ponuka nemala žiadny súvis s osobou pani Krajmerovej. S ňou sa Ing. Blažej Zaujec stretol výlučne až pri výkone funkcie člena dozornej rady, a to raz,“ dali nám vedieť z Letových prevádzkových služieb SR s tým, že Zaujec v spoločnosti Všetko pre bývanie nedisponoval ani nedisponuje žiadnymi podielmi. Kto bol však onou osobou, ktorá ho nastrčila do tejto firmy, zostáva záhadné.

Všetci na hromade

Šéf Letových prevádzkových služieb žije v obci Lehota pri Nitre. Nie je pritom jediný, kto z tých zemepisných súradníc zaujal po jeho nástupe miesto v tomto štátnom podniku. Vrcholovú pozíciu dostala exriaditeľka Colného úradu v Nitre Kristína Vavríková. V LPS našli kráľovské útočisko aj ľudia z agrorezortu, ktorí pôsobili pod ministrom Ľubomírom Jahnátkom, obzvlášť blízkym človekom Bödörovcov. Viceprezidentkou a vedúcou odboru všeobecnej správy LPS sa napríklad stala Eva Schwarczová, ktorá v minulosti šéfovala osobnému úradu na Jahnátkovom ministerstve.

V LPS dnes pôsobí aj Vladimír Tománek. Ten v rezorte pôdohospodárstva šéfoval odboru hospodárskej správy a služieb. Manažérske miestečko v Letových prevádzkových službách sa ušlo aj Jánovi Prišegemovi z Nitry. Dorazil tam z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá v minulosti dotovala miliónmi eur firmy syna majiteľa Bonulu Norberta Bödöra. Všetky tieto osoby figurujú v registri verejného sektora ako koneční užívatelia výhod LPS SR. Koľko zarobili od svojho nástupu do funkcií, nám LPS odmietla prezradiť.

Lepšie platy ako ministri

Nám sa však predsa len podarilo zistiť ich približné zárobky. Eva Schwarczová za desať mesiacov svojho pôsobenia v LPS zinkasovala údajne približne 65-tisíc eur, Kristína Vavríková za deväť mesiacov vyše 55-tisíc eur, Ján Prišegem za päť mesiacov vyše 27-tisíc eur a Vladimír Tománek za rovnaké obdobie asi 23-tisíc eur. Samotný Zaujec za minulý rok zarobil 62-tisíc eur. Celkovo od nástupu Blažeja Zaujeca pribudlo podľa našich informácií v LPS viacero nových zamestnancov. Nie však na pozíciách riadiacich letovú prevádzku, ale v administratíve, respektíve vo funkcii „projektoví manažéri“. Jedno takéto miesto získal aj syn nitrianskej futbalovej legendy Ľubomíra Moravčíka.

Blažeja Zaujeca prepojeného na Bödörovcov teda spokojne obklopili ľudia z Nitry a z Jahnátkových kruhov. Pán riaditeľ zjavne dokáže vyťažiť zo štátneho prasiatka maximum a nezabudol ani na svoje osobné potešenie. V istom internetovom periodiku na účet podniku objednal PR rozhovor, a to za bagateľ - „iba“ osemnásťtisíc eur.

Všetko pre rodinu

Finančnú injekciu štyritisíc eur pichol aj tanečnému klubu Novum v Topoľčanoch, blízkemu jeho srdcu. Možno preto, že tento klub podľa našich zistení navštevoval Zaujecov rodinný príslušník, čo on sám nepoprel. Peniaze putovali ako podpora na súťaž mládeže v Chorvátsku, ktorá tam s logom LPS na tričkách mala zabezpečiť propagáciu slovenského strategického podniku. Vysvetlenie štátnej firmy, prečo sa rozhodla podporiť práve tento tanečný klub, je v skutku čarovné: „Ponuka na propagáciu LPS SR, š. p., prišla od predmetného klubu. Keďže sa týkala možnosti medzinárodnej prezentácie, podnik túto ponuku vyhodnotil kladne a akceptoval. Možnosti na dôstojnú, adekvátnu, primeranú a účelnú prezentáciu činnosti LPS SR, š. p., zvažuje najmä v kontexte nadnárodného významu a špecifickej oblasti činnosti podniku. Uvedenú ponuku klubu akceptovali aj na základe osobnej znalosti Blažeja Zaujeca s jeho činnosťou a potenciálom, respektíve úrovňou reklamy a propagácie prostredníctvom uvedeného po­dujatia.“