Ján Počiatek sa stiahol z politického života pred dvomi rokmi, no jeho meno nedávno opäť zarezonovalo. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko prehovoril o tom, ako Počiatek vo funkcii ministra financií so svojím kamarátom Robertom Kaliňákom na poste ministra vnútra prefíkane bohatli a brali úplatky zo zákazky na sieťové komponenty a technológie. Dvojnásobný minister Ficovej garnitúry Špirkove obvinenia odmieta. „Totálne nezmysly, zjavne politicky motivované. Čudujem sa, že to niekto vôbec berie vážne, keď ani samotný údajný zdroj týchto informácií sa k tomu nehlási,“ napísal nám v SMS. Na otázku, či sa nebojí, že by ho mohli obviniť, neodpovedal.

Každopádne to nevyzerá, že by súčasné dianie a podozrenia z korupcie Jána Počiatka príliš ťažili. Užíva si priam šťavnatý majetok miliónových hodnôt. Lieta po svete a trávi čas na luxusných dovolenkách, jazdí na najdrahších autách, o vilu a deti sa mu stará personál.

Šibačka na rovníku

Napríklad uplynulé veľkonočné sviatky prežil Ján Počiatek v 30-stupňovom teple na slnečných Maldivách. Nákladné cesty do zahraničia nie sú pre neho nič výnimočné. Dubaj a Maldivy hrali v rebríčku jeho vyvolených destinácií prím. Historky o údajných Počiatkových zahraničných škandáloch, či už vymyslených, alebo pravdivých, sa šírili slovenskou verejnosťou rýchlosťou svetla. No lietadlá s Počiatkom na palube štartovávali aj do Spojených štátov amerických. Chýry, že tam naposledy absolvoval akýsi typ ozdravno-liečebného pobytu, počul zrejme aj on sám. „Sranda, že má stále niekto potrebu vymýšľať si tieto nezmysly. Žiadny dlhší čas som v USA netrávil. Naposledy som tam bol v októbri, keď mala dcéra prázdniny v škole. Chodím tam vždy len na výlet,“ reagoval Počiatek, ktorý sa vraj za veľkou mlákou nechystá podnikať, ani tam nechce vlastniť žiadnu nehnuteľnosť.

Nový Mercedes pre manželku

Tých má na Slovensku habadej. Jeho byt v „slávnej“ bytovke Bonaparte prevyšuje hodnotu pol milióna eur a ďalšie státisíce vrazil bývalý politik do zariadenia interiéru značkou Fendi. S rodinou však žije vo vile pod Slavínom. Garáž, v ktorej len podlaha stála horibilné peniaze, je preplnená Mercedesmi. Náš fotograf zastihol Počiatkovu manželku Ivanu, ako z nej s kamarátkou vyrážajú do ulíc na novom Mercedese GLS v úprave AMG. Cena tohto 585-koňového tátoša len v základnej výbave stojí 140-tisíc eur. Dianie na ulici prominentného páru strážia kamery a všetko zaznamenávajú na veľkoplošnej obrazovke na stene garáže. Počiatkov dom pravidelne navštevujú muži, ktorí zrejme dozerajú na bezpečnosť a uľahčujú Počiatkovcom život. Jeden z nich vozí Počiatkovu staršiu dcéru na ďalšom kúsku s trojcípou hviezdou na kapote do súkromnej školy v bratislavskej Dúbravke.

Drahšie ako byt: Ivana Počiatková, za volantom, vyšla z garáže na Mercedese GLS AMG 63, ktorého cena v základnej výbave sa začína na sume 140-tisíc eur.
Drahšie ako byt: Ivana Počiatková, za volantom, vyšla z garáže na Mercedese GLS AMG 63, ktorého cena v základnej výbave sa začína na sume 140-tisíc eur.
Zdroj: Emil Vasko

Iba kamaráti

Nákladný život v prepychu je pre bývalého ministra a jeho manželku samozrejmý. Bujaré odviazané večierky, na ktorých tiekol alkohol potokom, si vedeli užívať ako málokto. Počiatek žúroval s rozličnými osobami, medzi inými s advokátom Radomírom Bžánom, ktorý vraj od štátu zinkasoval pochybnú 70-miliónovú odmenu. Ani to neochránilo manželstvo Počiatkovcov od zvestí o kríze v ich vzťahu. Ako ju niekdajší financmajster slovenskej vlády vyriešil? „No to už vidím, čo to bude zase za článok. Recyklované drísty a klebety. Nebolo čo riešiť, keďže žiadna kríza nebola,“ tvrdí, no priznáva, že Ivanine stretnutia s podnikateľom a klenotníkom Romanom Krasňanským vymyslené nie sú: „Jasné, že nie, však sú kamaráti veľa rokov. To je veľký objav, že občas idú na kávu, obed.“

Kontakty mu ostali

Aj keď sa teda Počiatek z vrcholovej politiky stiahol, zavše jeho kroky vedú do pojednávacích miestností bratislavských súdov či na políciu. Vypovedal v kokaínovej kauze, kde ho ešte ako ministra obvinil aktivista Martin Daňo z užívania kokaínu, alebo v prípade vypaľovania jeho podnikov mafiánskou skupinou takáčovcov. Počiatek nestratil ani kontakt s podaktorými vysokopostavenými členmi exekutívy. Okrem svojho dlhoročného spolupútnika Kaliňáka udržuje nadštandardné vzťahy so štátnym tajomníkom ministerstva dopravy, ktorého meno sa skloňovalo aj s miestom nového generálneho tajomníka Smeru Viktora Stromčeka. Blízky si je i s novým ministrom vnútra Tomášom Druckerom. S tým v minulosti zvykol obedovať v luxusnej reštaurácii nad Bratislavským hradom.

Mohlo by vás zaujímať: