Sociálna implementačná agentúra pred ôsmimi rokmi bohato nadeľovala rôznym subjektom milióny. Do štedrého kolotoča dotácií sa aktívne zapájalo aj občianske združenie Maják zo Zlatých Moraviec. Toto združenie bolo zaregistrované v roku 2000 a podľa internetovej stránky vzniklo „ako odpoveď na spoločenské problémy týkajúce sa narastajúcej kriminality, brutálneho násilia a zločinnosti“. Paradoxne, práve jeho šéfku Martinu Justovú po rokoch postavili pred súd za podvody so spomínanými eurofondmi. Bol to práve Maják a ľudia s ním spriaznení, ktorí podnikateľom ponúkali a sprostredkovávali získanie nenávratného finančného príspevku a niektorým deklarovali aj školenia zamestnancov, ktoré sa však nikdy neuskutočnili. Vymysleli perfektne zorganizovanú schému, vytvorili fiktívnych lektorov, prostredníctvom ktorých vykonávali fiktívne školenia a tie si dávali zaplatiť Sociálnej implementačnej agentúre. Do tohto podvodu sa zapojili ľudia, ktorí s občianskym združením spolupracovali a jednoducho vykonávali školenia, ktoré sa však nikdy nikde nerealizovali. V podvodnej schéme bol zapojený aj podnikateľ, ktorý poskytoval auto Alene obvinenej z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

ProspeRegio

Projekty bohato dotované eurofondmi v rokoch 2010 až 2011 Maják realizoval v družnej spolupráci s ďalším občianskym združením ProspeRegio zo Žiaru nad Hronom. Aj riaditeľ tohto združenia Matúš Rakovský je jedným z obvinených z tunelovania eurofondov. Práve on v období prideľovania eurofondov navštevoval podnikateľov a ponúkal im „hotové“ peniaze. V tejto situácii vyznie šokujúco, že Rakovského brat Marek pred piatimi rokmi tragicky zahynul v aute, ktoré za bieleho dňa vyletelo do vzduchu. Polícia v tejto súvislosti začiatkom októbra zadržala vo Veľkom Krtíši dvoch mužov. Práve meno Marka Rakovského sa objavilo v zozname spolupracovníkov združenia Fontis, s ktorým Maják v minulosti spolupracoval, ako vyznieva z výročných správ.

Dvaja Markovia

Občianske združenie Maják zo Zlatých Moraviec a združenie Fontis z Vrábeľ nielen spolupracovali, prepojené boli aj personálne. Po zverejnení reportáže o podvodoch s eurofondmi sa však ozvala prezidentka Fontisu Soňa Trubíniová a povedala, že Marek Rakovský, ktorý spolupracoval s jej združením, je iba menovcom zavraždeného poslanca Marka Rakovského. Obaja muži s rovnakým menom Marek Rakovský pochádzali zo Žiaru nad Hronom a obaja už nežijú. Trubíniová sa snaží od Majáka dištancovať, tvrdí, že jej združenie nespájali s Majákom žiadne väzby. Lenže spomínaný Marek Rakovský z Fontisu bol manželom Gabriely Rakovskej, ktorá šéfovala sociálnemu centru Maják. A združenie Maják, vyšetrované pre podvody, uvádza vo svojich výročných správach Fontis medzi „spriaznenými združeniami“.

Na Maják použili „delete“

„Časť členov, ktorá poznala spolupracovníka občianskeho združenia Fontis Marka Rakovského, poznala aj jeho manželku Gabrielu Rakovskú. Osobne ju tiež poznám, ale už dlho s ňou neudržiavam kontakt,“ reagovala na naše otázky Soňa Trubíniová z Fontisu. Hoci sa snažila spoluprácu s Majákom veľmi zjednodušiť, fakt je, že aj Fontis sa ešte donedávna k Majáku hlásil, ľudí zo združenia označoval ako „naši priatelia“. Minimálne na svojej internetovej stránke. Až potom, ako sme pani Trubíniovej poslali otázky o spolupráci s Majákom, sa slová o „našich priateľoch z Chránenej dielne Maják zo Zlatých Moraviec“ z textu článku zverejneného na stránke Fontisu vytratili!

Budova na Laurinskej: Stredisko pre ľudské práva si ju prenajalo od firmy spojenej s mužom s väzbami na údajnú objednávateľku Kuciakovej vraždy.
Budova na Laurinskej: Stredisko pre ľudské práva si ju prenajalo od firmy spojenej s mužom s väzbami na údajnú objednávateľku Kuciakovej vraždy.
Zdroj: Archív

Medzičasom z internetu zmizla aj celá webová stránka OZ Maják. Nuž, v mene peňazí a dotačných schém sa zrejme oplatí meniť aj virtuálnu históriu.

Natrčené ruky

Občianske združenie Fontis sa rovnako ako Maják zapojilo do projektu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, za ktoré šéfka Majáka Martina Justová a spol. dnes čelí obžalobe ako organizátorka podvodov s eurofondmi. „Fontisu nikto tento projekt nesprostredkoval. Žiadosť sme vypracovali interne, konkrétne som projekt pripravila a sprocesovala ja - prezidentka a projektová manažérka združenia. Nerealizoval sa pre nedostatočnú personálnu kapacitu združenia - združenie nemá zamestnancov,“ uviedla pre PLUS 7 DNÍ Trubíniová.

Rovnakú schému opísal podnikateľ Marián Orság, ktorý sa v prípade eurofondov musel postaviť pred súd. „Keď mi tento projekt Rakovský s Justovou ponúkli, povedal som, že nemám na jeho realizáciu kapacity. Rakovský ma ubezpečil, že ja sa o nič starať nemusím, všetko zabezpečia oni.“ Ako ukázalo vyšetrovanie, žiadne školenia sa nekonali, lektori si účtovali veľké peniaze za fiktívnu prácu. Otázne preto je, prečo Fontis projekt vypracoval a uchádzal sa o peniaze z eurofondov, keď už vopred bolo jasné, že nemá zamestnancov a hlavne, ako je možné, že za týchto okolností mu schválili dotáciu vo výške 44 284 eur?! Z tejto sumy bolo viac ako 28-tisíc určených práve na školenia, kurzy, semináre. Malo ísť napríklad o vedenie účtovníctva, biznis protokol a spoločenskú etiketu, interiérový dizajn, košikárstvo, reštaurátorstvo či projektový manažment. Projekt Fontisu sa skutočne nezrealizoval a Sociálna implementačná agentúra v roku 2013 zmluvu o dotácii z augusta 2011 zrušila. Lenže dotácie fungujú stále, veľké peniaze stále lákajú. Preto mnohí ľudia mažú z internetu stopy o svojich prepojeniach a činoch a nahovárajú si, že rovnako ľahko možno zmazať svoju minulosť.

Záhada bieleho Mercedesu

Jedným zo spoluobvinených z tunelovania eurofondov je podnikateľ Marián Orság. Práve jeho firma KTL ZM kúpila biely Mercedes, ktorý sa po zatknutí Aleny Zs., údajnej objednávateľky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, objavil pred domom jej matky v Komárne. Táto informácia mnohých prekvapila a šokovala aj samotného Orsága. Toto auto hneď po kúpe totiž legálne prenajal Jozefovi Dučákovi, obchodnému partnerovi svojho spoločníka vo firme Petra Struhára. To bola odpoveď na otázku bežného Slováka, z čoho si nezamestnaná žena mohla dovoliť dva luxusné Mercedesy, ktoré zvyčajne na ulici parkovali. Ukázalo sa, že jedno z áut sa k Alene Zs. dostalo prostredníctvom bohatého podnikateľa Jozefa Dučáka.

Vybrali najlepšieho

Dučák ml. spolu s milionárom Petrom Struhárom a cyperskou spoločnosťou CODONIA HOLDINGS LIMITED prostredníctvom firmy Laurinská, s. r. o., vlastnia meštiansky dom na Laurinskej ulici v centre Bratislavy, v ktorej už niekoľko rokov sídli Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

„Ešte pred ukončením lehoty nájomnej zmluvy na Kýčerského ulici v Bratislave stredisko hľadalo možnosť svojho nového sídla v budovách v správe Slovenskej republiky. Táto snaha však nebola úspešná a stredisko bolo nútené hľadať komerčné priestory formou prieskumu trhu a vyhodnocovaním zverejnených ponúk na prenájom kancelárskych priestorov na internete či fyzicky v budovách. Na vyhodnotenie zistených ponúk výkonný riaditeľ strediska zriadil komisiu, ktorá po zohľadnení všetkých určených kritérií vybrala ponuku uchádzača obchodnej spoločnosti Laurinská, s. r. o., s ktorou stredisko uzavrelo zmluvu o nájme,“ prišlo nám vyjadrenie podpísané iba ako Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

Podľa vzoru Fica

Na otázku, či vedeniu tejto organizácie neprekáža, že sídlia v priestoroch firmy človeka, ktorého meno sa spája so spomínanými kauzami, nám odpovedali: „Uvedené kauzy nemajú žiadny súvis s činnosťou našej inštitúcie. V prípade, keď súdy Slovenskej republiky právoplatne rozhodnú v daných kauzách a dané skutočnosti by mali mať negatívny dosah na dobré meno inštitúcie, zvážime ďalšie kroky.“ Zdá sa, že alibizmus expreméra Fica, ktorý sa nedokáže odsťahovať z bytu daňového podvodníka Bašternáka, začína byť nákazlivý.