Psychologička Ľubica Rošková, dnes agropodnikateľka so silným zázemím vybudovaným vďaka vplyvu Smeru, ktorý je už niekoľko rokov na východe Slovenska mimoriadne silný. Boli roky, keď sa na všetkých oficiálnych akciách objavovala v regióne Zemplín po boku vtedajšej politickej špičky a jednotky v Smere Pavla Pašku či neskôr po boku expremiéra Roberta Fica. Nečudo, veď roky pomáhala pri formovaní Smeru na Zemplíne.

Zvrat nastal až v roku 2016. Aj keď oficiálny dôvod nie je známy, neoficiálne sa hovorí o dvoch dôvodoch: o zvláštnom a rýchlom odchode jej manžela z funkcie primára na oddelení onkológie v michalovskej nemocnici, kde šéfoval, a o tom, že jej požiadavky na sféry vplyvu už boli aj pre Smer neprijateľné. Oficiálne sa však na onkológii nič neudialo, pán primár na vlastnú žiadosť odišiel do dôchodku a o mocenskom boji vnútri Smeru sa zásadne nehovorí. Fakt však je, že vo vtedajších parlamentných voľbách už na kandidátke vládnej strany nemala vysoké umiestnenie a dvere parlamentu sa pred ňou zabuchli. To je iba perlička. Za éry poslancovania v Košickom samosprávnom kraji patrila medzi najlepšie zarábajúce poslankyne. Jej príjem v roku 2013 presahoval 77-tisíc eur.

Pani poslankyňa s veľkým vplyvom

Jej kontakty na vysokú politiku boli známe. Veď ako náhradníčka v parlamente za Roberta Kaliňáka mala blízko ku všetkým politickým špičkám. Dnes už jej stranícki súkmeňovci veľmi rýchlo zabúdajú na jej aktivity a činnosť. Veď Richard Raši ako nový člen vlády a krajský šéf Smeru v Košickom samosprávnom kraji prednedávnom povedal, že ani len netušil, že podniká. Je nanajvýš zaujímavé, že ešte v roku 2016 na výjazdovom zasadaní vlády v Sobranciach na meno Rošková nezabudli. Medzi pozvanými starostami, poslancami Národnej rady SR a riaditeľmi škôl sa ako posledný na zozname objavil aj akýsi samostatne hospodáriaci roľník Pavol Roško z okresu Michalovce. Nie je to nik iný ako jeden z jej synov.

Rošková navonok pôsobí skromne, vozí sa na červenom Renaulte, jej manžel na malom modrom Mercedese typu B. Na východe nič nestavajú, no na západnom Slovensku v blízkosti Bratislavy im vraj pár nehnuteľností hovorí pane. Navyše jej kontakty ostali. Určite na ministerstve pôdohospodárstva. Málokto by totiž uveril, že súčasná ministerka Gabriela Matečná sa s pani Roškovou vôbec nepozná. Pani Matečná predtým pár rokov pôsobila aj v Michalovciach ako pani Rošková. Navyše na ministerstve, ktorému už niekoľko rokov šéfuje, pracoval Roškovej syn Jozef. Dnes jeho meno svieti v štruktúrach ministerstva vnútra. Na pôdohospodárstve však nebol len radovým zamestnancom. Jeho meno nájdete napríklad v zozname členov monitorovacieho výboru pre Integrovaný operačný systém regionálneho programu ako zástupcu riaditeľa odboru riadenia operačných programov, sekcie riadenia programov regionálneho rozvoja na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.

Jeho meno ako zástupcu ministerstva napríklad svieti aj na stránkach mesta Nitra i zástupcu člena Rady partnerstva pre Regionálnu integrovanú územnú stratégiu Nitrianskeho kraja na roky 2014 - 2020. Brat pani Roškovej Ján Hecl je riaditeľom Výskumného ústavu agroekológie Michalovce. Úrad na svojej webovej stránke hlása, že je riešiteľským pracoviskom problematiky poľnohospodárskeho využívania a zúrodňovania pôd Východoslovenskej nížiny. Takže informácie o využití a obhospodarovaní celého regiónu určite má. Jeho manželka ako personalistka pracuje v spoločnosti Arriva v Michalovciach. Je to autobusová prepravná spoločnosť, jednoducho, bývalá SAD-ka, v ktorej v minulosti robila pre šoférov, tak ako pre policajtov, psychotesty práve Ľubica Rošková.

Dnes sa však z uznávanej a vyťaženej psychologičky, smeráckej vysokej štruktúry a poslankyne Národnej rady či samosprávneho kraja stala už len podnikateľka s vplyvom na fungovanie psychiatrickej nemocnice v Michalovciach. Tam ju totiž stále nájdete v správnej rade. Jej manžel od roku 2014 pracuje ako člen dozornej rady akciovej spoločnosti Nemocnica s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce.

Spletité pozadie

No gro jej podnikania sa týka najmä dvoch spoločností - IMPULZ PR, s. r. o., a AGRO Porúbka. Zhodou okolností v Porúbke pôsobí aj jej syn roľník Pavol, vraj gazduje s hovädzím dobytkom.

História spoločnosti AGRO Porúbka sa tiahne ešte do roku 2013 a k firme PEMAGRO, s. r. o. Vtedajšími spoločníkmi boli bratia Pečeňákovci a istá firma I. P. Construct, vtedy so sídlom v Bratislave - spoločníkmi však boli Michalovčania -, bývalý policajt Patrik Šuchta a jeho sestra Ivana Stretavská.

Aj spoločnosť PEMAGRO mala uzavretú nájomnú zmluvu so Slovenským pozemkovým fondom (SPF) na pozemky s rozlohou 190 hektárov v katastroch šiestich dedín v okresoch Sobrance a Michalovce. Samozrejme, na roky dopredu, tak ako každý. No v roku 2015 už firma mení majiteľa aj meno na Gard, s. r. o., a preberá tiež podpísané zmluvy na pozemky s SPF.

V.I.P.: Pani Rošková ešte ako poslankyňa. Medzi špičkami Smeru varená-pečená. Na snímke s bývalým vicepremiérom Dušanom Čaplovičom.
V.I.P.: Pani Rošková ešte ako poslankyňa. Medzi špičkami Smeru varená-pečená. Na snímke s bývalým vicepremiérom Dušanom Čaplovičom.
Zdroj: Rudolf Felšoci

Konateľ spoločnosti Gard Michalovčan Jozef Aranyi nielenže podpisuje s SPF zmluvy na nájom pôdy v lokalitách ako predtým PEMAGRO, ale svoje plochy o 75 hektárov zväčšil. Tu je už zmluva podpísaná až do roku 2030. „Je na pováženie, ak existuje ďalšia zmluva na iné pozemky síce v okrese Sobrance, ale na obhospodarovanie poriadne ďaleko, a hlavne ak preberá podlžnosti svojho predchodcu, tiež roľníka, a tak dostáva ďalšie nájomné. Ide konkrétne o pozemok v Husaku a Tibave s celkovou výmerou 70 hektárov. Tú časť prenajímal istý roľník, no v roku 2014 mal vraj dlh 31 eur na nájomnom, a tak mu SPF pozemok vzal a dal Gardu. Neverím, že by si niekto dobrovoľne nechal ujsť niekoľko hektárov kvôli tridsiatim eurám,“ prezrádza jeden z hospodáriacich roľníkov na Zemplíne.

Takže pani exposlankyňa sa nemusela ani veľmi namáhať s naháňaním hektárov na štedré platby od štátu. Jednoducho ich prevzala pri kúpe eseročky. Pretože Gard od 5. 11. 2016 už ako AGRO Porúbka pokračuje vo vlastníctve Ľubice Roškovej.

Susedia

Ani „obchod“ s eseročkou nie je náhodný. Ľubica Rošková a Patrik Šuchta sa poznali z minulosti. Ak nič iné, sídla svojich spoločností aj trvalé pobyty uvedené v Obchodnom registri majú na jednej a tej istej ulici v Michalovciach. Rodinné domy, v ktorých údajne bývajú, majú od seba vzdialené asi sto metrov. Tento bývalý policajt, ktorý sa venuje aj poľnohospodárstvu so svojou firmou Eurostav Michalovce, úspešne vyhrával súťaže na opravu protipožiarnych lesných cestičiek v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu na rozvoj vidieka určeného na obdobie rokov 2007 - 2013. Obaja strihali pásku pri odovzdávaní aj v roku 2012 v obci Priekopa. On ako zhotoviteľ, ona ako poslankyňa Národnej rady.

Táto firma bola pomerne úspešná v realizovaní štátnych či obecných zákaziek. Robila aj preventívne opatrenia z eurofondov v obci Beňatina. Alebo vyhrala súťaž na zrekonštruovanie vstupu priamo na ministerstve pôdohospodárstva.

„Podnikám 20 rokov na Slovensku, nikdy som nemal žiadne dlhy, zamestnávam ľudí, ktorí majú výplaty načas. Keď som začal podnikať v poľnohospodárstve (inak som vyučený v odbore), v prvom rade som si splnil všetky zákonné podmienky, uzatvoril zmluvy so známymi vlastníkmi a taktiež so Slovenským pozemkovým fondom,“ skonštatoval podnikateľ Patrik Šuchta. Nepoprel, že pani Roškovú pozná. Kategoricky však odmieta, že by bol mafián a svoje nároky na pozemky by realizoval nezákonne a nekale.

Bývalá poslankyňa Rošková do uzávierky na naše otázky nereagovala.