Ženy do televíznych kamier opakovali slová - sme samoživiteľky, z čoho budú žiť naše deti? Kto nám pomôže, kto sa nás zastane? Nuž, boli tam len ony, samy, žiaden smerácky poloboh Blaha pri nich nestál. Nepodal pomocnú ruku, nekričal za ne, nebojoval. Nestískal pästičku nepoznajúcu prácu. Lebo vykrikovať a robiť ramená na Facebooku vypisovaním fráz o sociálnom štáte vie hádam každý, aj ten poskok Blaha, ale postaviť sa za chudery ženy a obhájiť ich právo na mzdu pred ich zamestnávateľom, to zjavne dokázali len ony.

Keď si uvedomíme, že na mesačný plat tohto poslaneckého imela sa musí poskladať daňami niekoľko desiatok, na rozdiel od Blahu poctivo pracujúcich žien, reálny obraz pokrytectva údajných ľavičiarov pri kormidle nemôže byť plastickejší. Stačilo, viac slov si tento Ficov Ficko nezaslúži.

Tie ženy hodili cez palubu a ony zúfalo čakajú, kto im hodí záchranné koleso. To nie sú slečinky v kožuchoch, ktorých jediným problémom je to, že si niekto dovolil zobrať im nepísanú imunitu a nezaslúžený honor. Svinstvo nie je to, že vám niekto zoberie mobil, svinstvo je, keď vám niekto zoberie prácu a vy ste zúfalé z toho, kde zoberiete peniaze na živobytie svojich detí. Tieto ženy nemajú alobalové zásoby a nemajú ani nakúpené ostrovy v Dubaji alebo fabriky vo Vietname.  

Pár mesiacov pred Vianocami a ony netušia, či im vyplatia alebo nevyplatia mzdy. Smutný pohľad na ne evokuje zbojnícku kauzu Váhostav, keď takisto zostali bez práce tisícky ľudí. Údajne 1 500, v prípade Kačky sa hovorí o 1 800 zamestnancoch, ktorí mesiace pracovali bez mzdy. Ľudia nie sú len čísla, skrývajú sa za nimi rôzne osudy a zdá sa, že v najbližších mesiacoch tieto počty narastú. Iste, trh je nemilosrdný a zo všetkých strán avizovaná kríza dáva tušiť, že je to len začiatok prepúšťania či nevyplatených miezd. No ak tu máme dvanásť rokov pri moci sociálnu demokraciu, tak kde je teraz Blaha, Ondruš, Richter, Fico a im podobní, aby sa ukázali v pravom svetle?

Pár dní pred zúfalým výstupom nezamestnaných žien sa líder Smeru bil do pŕs sľubujúc zvýšenie minimálnej mzdy. Prvoplánovo to znie pekne, ale každý ekonóm vie, že sú to len prázdne ľavicové sľuby, lepšie povedané, táraniny. Platy rastú v zdravom trhovom prostredí, zvyšuje ich konkurencia, ale aj dopyt. Ak len umelo dvíhame minimálnu mzdu, musíme sa pýtať, odkiaľ sa na to zoberú peniaze. Zopár ľuďom možno platy porastú, ale ostatní o prácu prídu, lebo zlé trhové podmienky neunesú sľuby politikov.

Namiesto toho, aby Fico využil svoj vplyv pozitívne a za roky pri moci vytvoril štíhlu, efektívnu a platovo motivujúcu štátnu a verejnú správu, bál sa robiť zásadné štrukturálne reformy a v podstate len sľuboval. A hlavne robil to, čo mu ide najlepšie - rozdával z cudzieho.

A iniciatíva štátneho orgánu je, hádajte, no absolútne žiadna.