Vypočítavý brat

Ak nerátame Dianu, z rodiny Spencerovcov sa najväčšmi preslávil jej brat Charles (53). A nebolo to práve v najlepšom svetle. Najprv ho obvinili médiá, že sa priživuje na sestrinej smrti, potom sa k nim pridal aj komorník Paul Burrell - vzhľadom na to, ako on sám vybrakoval Dianino súkromie, bolo to dosť, jemným slovom, neúprimné. Burrell Charlesa Spencera obvinil, že na Dianinom pohrebe sestru oplakával, no pritom jej písal listy, kde jej nadával, aká je „sprostá krava, keď sa chce rozviesť s následníkom trónu“. „Viem, že manipulatívnosť a klamanie sú súčasťou tvojej choroby. Mala by si svoje duševné problémy liečiť,“ napísal jej v liste. Po princeznej údajne žiadal tiež navrátenie rodinnej tiary a odmietol jej žiadosť nasťahovať sa do rodinného sídla v Althorpe - vraj preto, že sa obával prehnaného záujmu médií.

Aké boli Dianine sestry? Jedna trpela v mladosti bulímiou, druhá s ňou po krachu manželstva neprehovorila ani slovo
Zdroj: profimedia.sk

O tolerovaní nevery asi vedel dosť, keďže medzičasom sa Charles Spencer stihol už trikrát oženiť. Naposledy v júni 2011, keď si zobral kanadskú filantropku a bývalú modelku Karen Gordonovú. Jeho synovci aj švagor na svadbe chýbali - o vzťahu s jeho kráľovskými príbuznými to mnohé napovedá. Charles sa však stále nevzdal pokusov vyťažiť z Diany, čo sa ešte dá - hoci možno sme nespravodliví. Pred rokom sa objavila správa, že jeho manželka pretvorila spomínané sídlo v Althorpe, pričom v jeho centre má byť Dianin pamätník.

Ako Sissi

Charles bol najmladší zo štyroch súrodencov Spencerovcov - brat John zomrel krátko po narodení, rok predtým, ako prišla na svet Diana.

Zosnulá princezná mala aj dve staršie sestry. Po jej smrti sa obe stiahli z verejného života, ale pravda je, že sa o nich veľmi nepísalo ani predtým. Čo-to sme vedeli iba o jej najstaršej sestre Sarah (62). Najmä vďaka tomu, že jej príbeh sa tak trochu ponášal na love story princeznej Sissi, ktorá prebrala priateľa, cisára Františka Jozefa I., svojej sestre. Bola to totiž práve Sarah, ktorá zoznámila Charlesa s Dianou. „Ja som ich dala dokopy, som kupid!“ povedala so smiechom pre denník The Guardian v roku 1981, keď sa Diana s Charlesom zasnúbili. Sarah s následníkom britského trónu chodila, no z vyjadrení vyplýva, že doňho nebola bláznivo zaľúbená. Ba dokonca vyhlásila, že by si Charlesa nikdy nezobrala, „či už by bol smetiar, alebo budúci anglický kráľ“. Po tomto úprimnom vyznaní sa románik rýchlo skončil.

Aké boli Dianine sestry? Jedna trpela v mladosti bulímiou, druhá s ňou po krachu manželstva neprehovorila ani slovo
Zdroj: profimedia.sk

Napriek tomu vraj bola Diane sestrina „obeť“ trochu trápna a až Sarahina svadba s Neilom McCorquodalom v roku 1980 ju definitívne presvedčila, že sa môže bez výčitiek vrhnúť do Charlesovho náručia. Ako sa to skončilo, už vieme. Naopak, Sarah je so svojím manželom dodnes šťastná. Porodila mu tri deti - Emily, Georga a Celiu. Mimochodom, Emily mala ako desaťročná vážne zdravotné problémy, pre onkologické ochorenie musela dokonca podstúpiť rádioterapiu, našťastie, vyliečila sa. Dnes je matkou dvoch detí.

Tiež bojovala s bulímiou

Keď sa Diana vydala, Sarah s ňou občas cestovala a pomáhala jej. Zo všetkých súrodencov mali k sebe najbližšie. Diana raz o nej vyhlásila, že „bola jediná osoba, ktorú poznám a ktorej môžem dôverovať“. Ktovie, Sarah mala pre nešťastnú Dianu pochopenie aj preto, že ako dievča tiež bojovala s bulímiou, s chorobou, ktorá neskôr ničila jej sestru.

Podľa Anne Edwardsovej, autorky Dianiho životopisu, so sestrou Jane si bola Sarah ešte bližšia. Svojej prvej dcére dala dokonca meno Jane ako hold mladšej sestre.

Aké boli Dianine sestry? Jedna trpela v mladosti bulímiou, druhá s ňou po krachu manželstva neprehovorila ani slovo
Zdroj: profimedia.sk

Dianina smrť sa Sarah veľmi dotkla. Spolu so sestriným exmanželom Charlesom odcestovala vyzdvihnúť jej telo do Paríža. S Dianou sa na pohrebe rozlúčila básňou, ktorú pre ňu sama napísala. Oznámila tiež, že bude ďalej chrániť sestrin odkaz a bojovať za to, aby sa na Dianu nezabudlo. Sarah bola vykonávateľkou Dianinho závetu a tiež prezidentkou fondu Diana, Princess of Wales Memorial Fund, ktorý fungoval až do roku 2012. Okrem iného zažaloval Franklinovu mincovňu za neoprávnené použitie Dianiho portrétu na pamätnej minci.

Na rozdiel od brata Charlesa má so svojimi synovcami skvelý vzťah, bola čestným hosťom na svadbe Williama a Kate. O svojej sestre Diane na verejnosti hovorí zriedka, jednu z mála výnimiek urobila nedávno, keď sa vyjadrila v dokumente BBC Diana, 7 Days o týždni medzi Dianinou smrťou a jej pohrebom. „Čo ma dodnes máta, je jedna vec z tej noci, na ktorú stále nedokážem nájsť odpoveď. Diana bola absolútne úzkostlivá v tom, že sa v aute pripútavala. Tak prečo to neurobila v tú noc? To som sa nikdy nedozvedela.“

V tejto súvislosti dodajme, že podľa klebiet na to dôvod bol - šteklivý. Diana vraj v čase zrážky poskytovala svojmu milencovi Dodimu orálny sex.

Mesiace spolu neprehovorili

Medzi druhou sestrou, Jane, a Dianou bol rozdiel štyri roky. Jane (60) bola najchytrejšia z rodiny, dôkazom sú výsledky jej štúdia - lepšie hodnotenie než áčko vraj nebrala.

FOTO Rozcítený princ William otvoril svoju trinástu komnatu: Trápi sa pre Kate

Aké boli Dianine sestry? Jedna trpela v mladosti bulímiou, druhá s ňou po krachu manželstva neprehovorila ani slovo
Zdroj: profimedia.sk

Ku kráľovskej rodine sa dostala ešte pred Dianou - v roku 1978 sa vydala za svojho vzdialeného príbuzného Roberta Fellowesa, asistenta osobného tajomníka kráľovnej Alžbety II. Počas svadobného obradu jej vtedy 16-ročná Diana robila družičku. V lete v roku 1980 vyslala kráľovná mladých manželov na svoje škótske sídlo v Balmorale a pozvala tam aj Dianu a Charlesa. Nešlo o žiadnu náhodu, ale taktický ťah. Práve počas tohto výletu totiž kráľovský dvor oficiálne oznámil, že Diana a Charles sú „vo vzťahu“.

Aké boli Dianine sestry? Jedna trpela v mladosti bulímiou, druhá s ňou po krachu manželstva neprehovorila ani slovo
Zdroj: profimedia.sk

Po Dianinej svadbe sa Fellowesovci s ňou a jej manželom často stýkali. Napokon, nemohlo to byť inak, keďže žili v tesnej blízkosti. V roku 1990 sa stal Janin manžel hlavným tajomníkom kráľovnej a deväť rokov nato ho spokojná panovníčka povýšila na baróna.

Ich vzťahy ochladli, keď sa rozpadlo Dianino manželstvo s Charlesom. Aby sme však boli spravodliví, Jane bola medzi dvoma kameňmi, musela si vybrať medzi podporou manžela, ktorý bol najbližšou osobou anglickej panovníčky, a svojou sestrou, ktorá v tých časoch bola predovšetkým čiernou ovcou rodiny. Zvolila si manžela a hovorí sa, že posledných osemnásť mesiacov pred Dianinou smrťou neprehodili sestry ani slovo.

Pomáha kriminálnikom

Aj ona sprevádzala Charlesa a Sarah na ceste do Paríža. Mnohí svedkovia uviedli, že Lady Fellowesová bola veľmi rozrušená a bezducho klesla na stoličku, keď v parížskej nemocnici videla Dianino telo.

S manželom dnes žijú v ústraní so svojimi tromi deťmi. Jane už niekoľko rokov pracuje pre charitatívnu organizáciu Only Connect, ktorá pomáha mladým kriminálnikom vrátiť sa do spoločnosti.

Po Dianinej smrti sa Jane vyhýbala akýmkoľvek vyjadreniam na sestrinu adresu. Bola vlastne jediným členom rodiny, ktorý Dianu nijako nekomentoval. V roku 2013 síce poskytla rozhovor časopisu The Lady, no hovorila výlučne o svojej práci, nie o smrti svojej sestry. S jej rodinou sa však zmierila. Dôkazom je aj to, že jej dcéra Laura je kmotrou malej Charlotte, dcéry Williama a Kate.