Zatiaľ čo doma zúri politická a celospoločenská kríza, aká tu ešte nebola, predseda Národnej rady zaháňa myšlienky na odvolávanie svojho podpresedu Martina Glváča únikom do zahraničia. Do Prahy si odbieha na reprezentatívne akcie, kde ho zrejme nikto "neobťažuje" nepríjemnými otázkami. A vychutnáva si to so svojím typickým výrazom.

Pred dvoma týždňami sedel Andrej Danko v pražskej Katedrále svätého Víta v prvom rade, na zádušnej omši za Karla Gotta, čo sa nepozdávalo hlavne susedovi legendárneho speváka. Do gala sa nahodil aj v pondelok večer a opäť si to namieril na Pražský hrad, tentokrát do Vladislavskej sály, kde český prezident Miloš Zeman udelil štyridsiatim dvom osobnostiam štátne vyznamenia. Slovenský šéf parlamentu si sadol hneď vedľa českého premiéra Andreja Babiša a jeho ženy Moniky. Nevedno, či ho s predsedom českej vlády zblížilo rovnaké krstného meno alebo podobný vkus na ženy, ale vyzerá to už na nadštandardný vzťah medzi dvoma Andrejami.

Slovensko však mohlo potešiť, že Miloš Zeman ocenil aj zástupcu Slovenska, Radom bieleho leva vyznamenal bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, ktorému sa pri jeho preberaní zaligotali oči. Nečudo. To, že si raz prevezme štátnu cenu spolu s hokejovou hviezdou Jaromírom Jágrom či s umeleckým fotografom aktov Janom Saudkom, sa mu asi nikdy nesnívalo. V každom prípade, blahoželáme.

Viac FOTO z odovzdávania českých štátnych vyznamení nájdete v GALÉRII.