Čakali sme, kto všetko bude chcieť na Karlovi Gottovi ( († 80) ) po jeho smrti zarobiť. Bohužiaľ, cez víkend sa k špekulantom zaradil aj Majk Spirit, vlastným menom Michal Dušička (35). Slovenský raper sa rozhodol "uctiť zosnulého speváka" zvláštnym spôsobom - zverejnil svoju novú pesničku Navždy mladý, ktorou nadviazal na jeden z najväčších Gottových hitov Být stále mlád. O žiadne veľké umenie nejde a za riekou Moravou vyvolal Spirit najmä zdesenie.

Vraj spolu jednali

„Spiritovka pre Gotta!“ oznámil fanúšikom Majk Spirit, ktorého v štúdiu doplnil spevák Miťo Bodnár. Raper zavesil pesničku Navždy mladý na youtube.com a pridal neurčité vysvetlenie, že s ťažko chorým slávikom sa posledný rok dohadoval na spolupráci. „Bolo to celé na dobrej ceste. Keď som sa pred pár týždňami dozvedel, že nás Karel opustil, predstavoval som si, že spolu robíme song, a vznikla skladba Navždy mladý,“ dodal Dušička, ktorému právo experimentovať nikto neupiera. Nakoniec ani Gottova pieseň Být stále mlád nie je originálne dielo.

V roku 2000 ju český spevák naspieval s láskavým dovolením nemeckej kapely Alphaville. Členovia skupiny, ktorí pesničku vydali v roku 1984 pod anglickým názvom Forever Young,  nevyšli slávikovi v ústrety náhodou. Mnohí hudobní experti označovali Gotta za kráľa coververzií, v jeho podaní totiž nebrali iný, často lepší rozmer. Nevedno, čo si Alphaville myslia o Spiritovi, no českí novinári už nad ním zlomili palicu. Dušičku po Dušičkách zahrnuli kritikou nebývalých rozmerov.

Kontroverzné načasovanie

„Slovenský raper si na majstrovi veľmi nevkusným spôsobom ´prihral polievočku´a ešte má tu drzosť nepodarenú verziu hitu Být stále mlád, vydávať za poctu obľúbenému spevákovi,“ napísal český portál expres.cz, podľa ktorého sebavedomie raperovi nikdy nechýbalo. „S talentom a empatiou to je o poznanie horšie. Väčšina sa zhodla na tom, že pieseň Navždy mladý, je desivý príklad toho, ako sa priživiť na smutnej udalosti, navyše prichádza v krajne nevhodnú chvíľu a vyznieva veľmi nevkusne a netaktne, už s ohľadom na rodinu a pozostalých.“

Trocha miernejší slovník vytiahol portál extra.cz. „O Karlovi Gottovi bolo známe, že s mladými umelcami spolupracoval veľmi rád a refresh svojich piesní vo väčšine prípadov privítal,“ uviedol po dišpute o neúcte a príživníctve.

Samotný Karel Gott mal úlety rád. Pozrite si FOTO, ako sa vychystal na koncert českého moderátora a rapera Leoša Mareša, v GALÉRII>>

Vo videu dole kontroverzná pesnička Navždy mladý od Majka Spirita

Pre porovnanie, vypočujte si hit Být stále mlád od Karla Gota

Vo videu dole originálna pieseň Forever Young od Alphaville