Tip na článok
Martina Šimkovičová

Exmoderátorka Šimkovičová v parlamente akože bojuje za Slovákov, no žije radšej v Rakúsku

Tvrdí, že bráni záujmy občanov našej krajiny, no uprednostnila život v cudzine. „Je to neakceptovateľné,“ myslia si jej rakúski susedia.

Galéria k článku (16 fotografií )
Martina Šimkovičová
Martina Šimkovičová
Martina Šimkovičová

Je jediná poslankyňa, ktorá býva v zahraničí. Pred štyrmi rokmi sa vtedy ešte moderátorke Markízy Martine Šimkovičovej (45) znepáčilo bývanie v Bratislave, a tak sa s rodinou presťahovali do dediny Prellenkirchen v Rakúsku.

Neakceptovateľné

Takýto krok nie je pre Bratislavčanov, ktorí si to môžu dovoliť, nič zvláštne. Doprava do hlavného mesta je rýchlejšia ako z obcí orientovaných na východ od Bratislavy, atmosféra na bývanie je pokojná, služby fungujú. Život v Rakúsku navyše otvára mladým rodinám nové jazykové možnosti.

Našincov k susedom lákajú aj ceny pozemkov, pohonných látok či lepšia kvalita potravín, pre ktorú sa s Európskou úniou sporí premiér Fico. Dôvodov, prečo si zvoliť ako miesto na život Rakúsko, keď sa dá, je teda neúrekom.

V prípade Šimkovičovej však môže život mimo Slovenska vyvolávať otázky. Bývalá celebrita vykonáva od marca 2016 mandát poslankyne. Pripomíname, že momentálne nezaradenej, keďže krátko po voľbách opustila rady hnutia Sme rodina. Tak či onak, má sa starať o záujmy Slovákov a dobre poznať podmienky života vo vlasti.

Vysnívaný dom: Šimkovičová s manželom podnikateľom si ho postavili v Rakúsku ešte v roku 2013.
Vysnívaný dom: Šimkovičová s manželom podnikateľom si ho postavili v Rakúsku ešte v roku 2013.
Matej Jankovič

„Pre mňa osobne je to neakceptovateľné,“ odpovedá Christoph Köhler na otázku, či je normálne, keď politik národného parlamentu jedného štátu žije v inom štáte. Köhler je vedúci úradu starostu dediny, kde žije od roku 2013 poslankyňa, ktorú do politiky dotiahol Boris Kollár.

Kritika? Nie je prečo

Podobne situáciu vidí Šimkovičovej suseda Kirsten Heuserová. „To nie je v poriadku,“ zopakuje dvakrát. „Podľa mňa to nie je správne. Politici by mali žiť v štáte, ktorého obyvateľov záujmy zastávajú,“ dodáva.

Poslankyňa Šimkovičová hovorí, že s kritikou od občanov za to, že nebýva na Slovensku, sa stretla. „Áno, ojedinele. A nevidím dôvod na takúto kritiku.“

Čo hovoria susedia

Heuserovej mladší synovia chodia do škôlky s mladšou, 3,5-ročnou Šimkovičovej dcérou. Kirsten hovorí, že „mamu Sofie“ osobne nepozná, ale hneď dodáva, že medzi Slovákmi má množstvo kamarátov a v dedine s nimi problém nikto nemá.

Slovenskú poslankyňu zato poznali iní susedia z ulice. „Áno, viem, že je politička. Je príjemná, slušná, zdravíme sa, ale hlbšie sa nerozprávame,“ vraví päťdesiatnik z jedného z domov oproti Šimkovičovcom. „Poznám ich veľmi vágne, ale rodina vyzerá priateľsky,“ povedal nám ďalší sused.

Rodina: Exmoderátorka sa vo svojich vystúpeniach často odvoláva na to, že je matka.
Rodina: Exmoderátorka sa vo svojich vystúpeniach často odvoláva na to, že je matka.
Archív

Christoph Köhler z radnice hovorí, že na dedinských akciách Šimkovčovú zatiaľ nevidel a nezaznamenal ani to, že by sa zaujímala o lokálnu politiku. Dokonca ani netušil, že má v obci poslankyňu z vysokej slovenskej politiky, kým sme ho neoslovili.

Miliónový dom

„Najväčší dom na ulici,“ nasmerovali nás domáci, keď sme sa opýtali, kde známa Slovenka býva. Rodina stavala v provensalskom štýle, ktorý poslankyňa obľubuje. „Ceny pozemkov tu boli oveľa nižšie ako na Slovensku,“ dôvodí výber zahraničnej dediny, ktorá je situovaná päťdesiat kilometrov od Viedne a dvadsať kilometrov od budovy slovenského parlamentu.

Politička postavila dom spolu manželom, podnikateľom Igorom, ešte predtým, ako sa rozhodla vykonávať verejnú funkciu zákonodarkyne. Znalec stavbu obloženú kameňom ocenil približne na milión eur. „Nemáme vysoké múry, každý nám môže vidieť do dvora. Všetci vidia dom, ale už nikto sa nepozrie na to, aké máme hypotéky,“ komentuje Šimkovičová.

Kde platí poslankyňa dane

Pokojné bývanie v Rakúsku si pochvaľuje. Páči sa jej, že v nedeľu nik v okolí nekosí trávu, všade je čisto a ticho, susedia sa navzájom rešpektujú.

Potraviny vraj kupuje rovnako v Rakúsku aj vo vlasti. „Je to päťdesiat na päťdesiat. Mám obľúbené výrobky, na Slovensku aj v Rakúsku. Na Slovensku kupujem zásadne naše slovenské výrobky.“

Na nože: Boris Kollár stiahol Šimkovičovú do politiky, dnes jej nevie prísť na meno
Na nože: Boris Kollár stiahol Šimkovičovú do politiky, dnes jej nevie prísť na meno
Emil Vaško

Zaujíma nás, či aj ona pociťuje problém dvojakej kvality potravín, o ktorom sa teraz toľko hovorí. Šimkovičová ho označuje za „markantný“. „Najmä pri mäsových výrobkoch a drogérii - predovšetkým pri pracích práškoch. Je mi to ľúto,“ tvrdí. S tankovaním je to vraj rovnako ako s nákupmi. Niečo minie v Rakúsku, niečo u nás. Spotrebnou daňou teda obohacuje rozpočet Slovenska aj Rakúska. U susedov platí poslankyňa tiež daň z nehnuteľnosti, z auta a obecné poplatky, napríklad za odvoz smetí. „Sú vyššie ako na Slovensku,“ upozorňuje.

Rakúske prídavky

Sociálne odvody, zdravotné poistenie a daň z príjmu platia manželia Šimkovičovci podľa poslankyne na Slovensku. Lekárov má rodina tiež na Slovensku, hoci rakúske zdravotníctvo môžu využívať, aj keď sú poistení v domovine. „Máme vybavenú e-kartu, s ktorou nám môžu poskytovať zdravotnú starostlivosť aj v Rakúsku. Osobnú skúsenosť mám iba z rakúskej pohotovosti a úroveň je veľmi vysoká,“ hovorí Šimkovičová.

Výhody Rakúska cíti exmoderátorka aj v inej často diskutovanej oblasti - rodinné prídavky. „Áno, v Rakúsku poberám prídavky, ktoré mi podľa zákona prináležia,“ priznáva. Ich výška sa odvíja od veku dieťaťa a pohybuje sa od 119 do 162 eur. „Musím úprimne povedať, že príspevok 23 eur, ktorý na dieťa poberajú rodiny na Slovensku, je nedostatočný a určite si myslím, že by sa mal zvýšiť,“ vraví Šimkovičová. O koľko, to si netrúfa povedať.

Vzdelávajú sa v Rakúsku

Šimkovičovej mladšie deti navštevujú u našich západných susedov aj vzdelávacie inštitúcie. Dcéra Sofia chodí do škôlky a 14-ročný syn Marko práve začal navštevovať strednú hotelovú školu v Rakúsku. „Poplatky sú približne rovnaké. Jediný rozdiel je v tom, že v Rakúsku dostáva dieťa na začiatku každého školského roka pekný príspevok na nákup školských pomôcok,“ vraví poslankyňa. Hovorí o stovke navyše k príspevku na dieťa.

Marko v Rakúsku vychodil aj základnú školu. „Páči sa mi ich výchovný proces. Každé dieťa musí zdraviť. Každého. Kladie sa veľký dôraz na slušnosť a rešpekt k starším a k autoritám,“ menuje rozdiely medzi tamojšími a slovenskými školami Šimkovičová. Dodáva, že prevziať by sme mohli aj väčší záujem o telesnú výchovu. „Vidím a vnímam nedostatok pohybovej aktivity u našich detí ako problém.“

Škôlka: Najmladšia dcéra poslankyne chodí do škôlky v Rakúsku. Šimkovičovej sa však viac pozdávajú tie slovenské.
Škôlka: Najmladšia dcéra poslankyne chodí do škôlky v Rakúsku. Šimkovičovej sa však viac pozdávajú tie slovenské.
Matej Jankovič

Na druhej strane, škôlky máme podľa poslankyne na Slovensku lepšie. „V Rakúsku deti nemusia poobede spať a v niektorých materských školách si rodič sám musí zabezpečiť pre dieťa desiatu a olovrant. Aj v záujmovej činnosti a krúžkoch sa mi tie slovenské páčia viac,“ opisuje.

Problémy Slovákov? Poznám

Poslankyňa teda vedie skutočne rakúsky život. Od problémov krajanov sa však necíti odrezaná. Stretáva sa vraj s tými, ktorí sa na ňu obrátia. Možnosť zriadenia poslaneckej kancelárie mimo Bratislavy nevyužila.

„Nemyslím si, že by bolo stretávanie s občanmi podmienené kanceláriou. S občanmi sa dá stretávať a komunikovať vždy, keď je vôľa,“ odpovedá Šimkovičová na otázku, či jej takáto kancelária nechýba.

Sporné reči o migrantoch

Čo sa týka práce v parlamente, bývalá markizáčka má na konte jeden malér - hlasovala za kolegu. Za toto protizákonné konanie zaplatila tisícku. Kritiku si vyslúžila aj za to, že pri historickom hlasovaní o zrušení Mečiarových amnestií sa zdržala, či za to, že s odídencami z hnutia Sme rodina Petrom Marčekom a Rastislavom Holúbkom často hlasuje s koalíciou. S kolegami z SNS predložili jeden návrh zákona.

Rozumejú si: Po družnej debate s Marianom Kotlebom Šimkovičová vybuchla do smiechu.
Rozumejú si: Po družnej debate s Marianom Kotlebom Šimkovičová vybuchla do smiechu.
Matej Kalina

Ťažké srdce na bývalú hviezdu svojej kandidátky má aj šéf Sme rodina Boris Kollár. „Odkedy sme tých troch vylúčili z nášho klubu, nezaujímajú nás,“ komentoval otázku, či neľutuje, že Šimkovičovú priviedol do politiky. „Ako pracujú, si každý môže pozrieť na webe NR SR, ale aj na základe toho, akým spôsobom sa prejavili za 1,5 roka v parlamente, som presvedčený, že ich vylúčenie zo strany bol jediný možný a správny krok,“ uzavrel milionár.

Šimkovičová nepatrí k najvýraznejším tváram parlamentu, ani čo sa týka vyjadrení v pléne. Na konte má zatiaľ štyri vystúpenia. Na druhej strane k nej nemôžeme byť nespravodliví. Už dnes je to viac, ako mal v predchádzajúcom volebnom období bývalý poslanec za Smer Michal Lukša či aktuálne Elemér Jakab z Mosta-Híd.

Šimkovičová vyjadrila názory k témam zdravia a sluchovo postihnutých, čo sú oblasti, ktorým sa podľa vlastných slov najviac venuje. Teda, ak si odmyslíme jej ostrú kritiku LGBT komunity, migrácie a nenávistné komentáre proti vyznávačom islamu.

Čítajte viac

VIDEO Plus 7 Dní