Tip na článok
Achilleas Sdoukos: Výtvarník slovensko-gréckeho pôvodu predstaví zajtra počas galaprogramu OTO unikátnu sochu.

Galavečer OTO už zajtra. Drahší než róby celebrít bude TENTO unikát!

Na sobotnom galavečere OTO uvidíme celý náš šoubiznis, ale aj špeciálne výtvor za 32-tisíc eur!

Galéria k článku (13 fotografií )
V ateliéri: Socha je inšpirovaná cenou OTO.
V ateliéri: Socha je inšpirovaná cenou OTO.
V ateliéri: Socha je inšpirovaná cenou OTO.

Sošky OTO určené pre najpopulárnejšie televízne osobnosti roka sa vyrábajú z decentného hliníkového bronzu. No tentoraz príde aj na najušľachtilejší materiál. Zatiaľ čo organizátori prestížnej ankety finišovali s prípravami na galaprogram - v sobotu ho odvysiela Jednotka -, v istom bratislavskom ateliéri sa rodilo unikátne dielo. Výtvarník Achilleas Sdoukos (33) v tichosti pracoval nie na soške, ale na soche OTO v nadživotnej veľkosti. Na tvorbe sklenenej monumentálnej plastiky so zataveným zlatom v sebe sa spolu s ním podieľalo niekoľko ľudí.

Urobil to po svojom

Výtvarník slovensko-gréckeho pôvodu vychádzal zo známeho dizajnu Lindy Vikovej, nevytváral však vernú kópiu už vymysleného. „To by sa mi ani nechcelo. Zmodifikujem to svojím spôsobom, ale aby to vystihovalo originál. Aby ste si to vedeli predstaviť, pôjde o reliéf sochy, ktorá bude vychádzať z formátu obrazu,“ rozprával nám umelec, ktorého sme so zásterou na krku zastihli v jeho ateliéri. Počas prvej prvej fázy modeloval z hliny. „To je základný materiál. My sochu urobíme prispôsobením jednej z mojich technológií.“

Pred Achilleasom ležal papier s nákresom originálneho ocenenia, v skutočnosti sa jeho nový model tiahol cez celý stôl. Odhadom dosahoval dĺžku 2,5 metra. „Nemali sme zadaný presný rozmer, to skôr ja som megaloman, ktorý by robil všetko veľké,“ opísal nám svoje vízie. Pre masívnosť, použité materiály či náročnosť technológie nešlo o lacný špás, cena skleneného reliéfu presahuje 32-tisíc eur.

Zázrak na počkanie

Podobne veľké diela vznikajú niekoľko týždňov. „Na soche pracujú asi piati ľudia,“ upresňuje a vracia sa k časovo náročnej technológii, ktorú nemôže oklamať. „Namodeluje sa to, odleje, urobia sa silikónové negatívne formy. Potom potrebujeme dostať do toho sadru kombinovanú s ďalšími materiálmi, aby sme s tým mohli ísť do pece. Skrátka, vytvoríme tepelne odolný materiál, ktorý sa bude taviť pri 830 stupňoch.“

Pri práci s toxickým materiálom, ktorý sa vypaľuje pri vysokých teplotách, si neskôr výtvarník oblečie biely skafander a nanesie zlato na sklo. A po dvoch dňoch, čo sa výtvor v peci vytaví, je zlato zapečené vo výslednom diele. „Výsledok bude sklenený obraz sochy OTO v zlate. Ešte vo finále budem musieť vymyslieť oporný systém a potom dielo môže pútať pozornosť na slávnostnom galavečere,“ zhrnie.

Výslednú podobu sochy Achilleasa Sdoukosa uvidíme už túto sobotu večer v novej budove Slovenského národného divadla. Ktorej z nominovaných osobností by známy výtvarník doprial menšiu, originálnu sošku? „Jasné, že Adele! Ako vždy,“ podotkne bez zaváhania.

VIDEO Plus 7 Dní