Lepšie podmienky, impozantná infraštruktúra aj rozprávkový ročný plat 9 miliónov eur - to sú faktory, ktoré pravdepodobne zlákali slovenského futbalového kapitána Marka Hamšíka zahrať si futbal v Číne. Ponúkanú zmluvu na tri roky v čase uzávierky článku ešte nemal podpísanú. Preto sa nám Markov agent Juraj Vengloš ani jeho otec Richard Hamšík k otázkam prestupu vyjadrovať nechceli. Všetko však nasvedčovalo tomu, že na druhý pokus sa už Hamšík do Číny skutočne presťahuje. A naozaj, o prestupe do čínskeho klubu Ta-lien I-fang s odvolaním sa na právnika SSC Neapol Mattiu Grassaniho informovala agentúra AFP.

Hrať má za klub I-fan zo šesťmiliónového prístavného mesta Ta-lien na severovýchode Číny. V kariére 31-ročného rodáka z Banskej Bystrice to bude len štvrtý prestup, takmer po pätnástich rokoch pôsobenia v Taliansku - tri roky hral za Bresciu, dlhých jedenásť za Neapol. Mimochodom, farbu dresu by po podpísaní zmluvy meniť nemusel. Aj mužstvo Ta-lien I-fang, ktorého doterajším ligovým maximom sú dve piate miesta, hrá v modrom - tak ako Neapol či bratislavský Slovan, kam sa Marek sťahoval z rodnej Banskej Bystrice ako 17-ročný tínedžer.

Pripravený na odchod: Podľa Marka je Čína okuzľujúca. Bude to hovoriť, aj keď sa presťahuje do Ta-lienu?
Pripravený na odchod: Podľa Marka je Čína okuzľujúca. Bude to hovoriť, aj keď sa presťahuje do Ta-lienu?
Zdroj: profimedia.sk

Žiadna ľútosť, radosť

Marek mal blízko k prestupu do Číny už v lete minulého roku, napokon sa však rozhodol zostať v Neapole. „Nechcel v lete čakať do posledného termínu,“ vysvetlil nám otec Richard Hamšík. Marek situáciu komentoval aj vo vlastnej autobiografii Marekiaro, ktorá vyšla v auguste minulého roka. Zatiaľ len v taliančine, no v júli 2019 vyjde i slovenské vydanie. „Nikdy som nebral na zreteľ peniaze a futbalové možnosti, ktoré mi ponúkali inde. Cítil by som sa ako zradca. No do Číny, výnimočne okúzľujúceho sveta, by som mohol ísť bez toho, aby som niekoho zradil. Neubral by som na cti môjmu Neapolu.“

A že mu to ešte v lete nevy­šlo? Žiadna tragédia. Práve naopak. „Keď som sa dozvedel, že ponuky z Číny neuspokojovali požiadavky Neapola, bolo to, akoby ma osvietilo. Namiesto ľútosti som pocítil radosť. A v očiach mojej rodiny som čítal šťastie. Pripili sme si pivom na pláži s priateľmi, cítil som pokoj v duši. Šťastný a pripravený na sezónu číslo dvanásť v Neapole,“spomína v knihe Hamšík.

Reprezentačný kapitán: Takto oslavoval veľké víťazstvo nad Talianskom na MS v roku 2010.
Reprezentačný kapitán: Takto oslavoval veľké víťazstvo nad Talianskom na MS v roku 2010.
Zdroj: profimedia.sk

Výborné podmienky

Posledná zima však priviala novú ponuku a kolotoč smer Ázia sa rozbehol nanovo. „Je pre neho vyznamenanie, že prišla. Do Číny prestupujú veľkí hráči z veľkých klubov. Je to krajina, ktorá sa rýchlo rozvíja, zaplavuje celý svet a má obrovskú infraštruktúru. Tamojšie podmienky sú fakt brutálne dobré,“ prezradil nám Markov otec Richard Hamšík.  Aj Marek už trochu tuší, čo by ho v Číne mohlo čakať. „Už si tam zahral. Finále talianskeho Superpohára,“ vraví otec. Nie však v Ta-liene, ale v Pekingu v roku 2012. Neapol v auguste toho roku pred 75-tisíc divákmi podľahol Juventusu Turín 2 : 4 po predĺžení. Aj Ta-lien I-fang má nádherný štadión, pritom klub vznikol len v septembri 2009 a začínal v tretej lige. Za dva roky sa však predral medzi elitu a hoci z nej modré jastraby, ako sa hráčom Slovákovho potenciálne nového klubu hovorí, opäť vypadli, od vlaňajška sú späť.

Pripravený na odchod: Podľa Marka je Čína okuzľujúca. Bude to hovoriť, aj keď sa presťahuje do Ta-lienu?
Pripravený na odchod: Podľa Marka je Čína okuzľujúca. Bude to hovoriť, aj keď sa presťahuje do Ta-lienu?
Zdroj: Matej Kalina

A noví majitelia, ktorí vlastnia niekoľko hotelov, bizniscentier a obchodných domov, vo veľkom nakupujú. Hneď ako sa hlavným akcionárom klubu (vo februári 2018) stala spoločnosť Wanda Group, prišiel do tímu 30-ročný argentínsky stredopoliar Nicolas Gaitán a s ním belgický krídelník Yannick Carrasco, obaja dovtedy hráči španielskeho Atlética Madrid. „Prečo odchádzam? Lebo to vnímam ako nové dobrodružstvo so skvelými podmienkami na prípravu. Úroveň čínskeho futbalu neustále rastie,“ vysvetľoval v tom čase 24-ročný Gaitán svoje dôvody renomovanému španielskemu periodiku Marca. Oficiálnu prestupovú sumu vtedy španielske médiá neuviedli, no hovorilo sa o 30 miliónoch eur.  Noví majitelia čínskeho klubu túžili aj po kanonierovi rímskeho Lazia Cirovi Immobilem (28), no Taliani sa svojej veľkej hviezdy nechceli vzdať. „Prestup však už bol na spadnutie,“priznal pre Sky Sport Italia jeho agent Alessandro Moggi

Divákov rovnako, len atmosféra iná

Mimochodom, ani divácka kulisa sa v prípade prestupu u Hamšíka nezmení. Na I-fang chodilo v Číne na domáce zápasy priemerne 33-tisíc divákov, priemerná domáca návšteva v Neapole sa pohybovala okolo 32 700 fanúšikov.
Porovnávať atmosféru už asi to isté nebude. Kým talianski tifosi futbal milujú, v Číne sa futbal udomácňuje pomaly. Ani veľká snaha štátu pretlačiť ho do popredia zatiaľ očakávané výsledky nepriniesla. Najľudnatejšia krajina sveta má v pláne vybudovať 50-tisíc špecializovaných futbalových škôl, registrovať 50 miliónov futbalistov. No čínsky futbal vo svete zatiaľ veľa neznamená. Na majstrovstvách sveta si napriek enormnej snahe Číňania zahrali len raz, v roku 2002, no nezískali ani bod a nedali ani gól.

Ani šesťročné pôsobenie uznávaného trénerského mága Taliana Marcela Lippiho na reprezentačnej lavičke Číny na tom nič nezmenilo. Číňania mu dávali 18 miliónov ročne, spravili z neho jedného z najlepšie platených trénerov sveta, no na MS 2018 do Ruska ani tak nepostúpil. A tak to vlani na jeseň zabalil. „Šesť rokov stačilo. Chcem ísť domov k rodine,“ lakonicky komentoval svoj odchod Lippi.

Tevezova dovolenka

Český stredopoliar Bořek Dočkal vydržal v klube Che-nan Ťien-jie necelý rok. Potom radšej prijal ponuku Philadelphie a odišiel hosťovať do zámorskej ligy MLS. „Je to tam úplne iné ako v Európe. Veľkého záujmu médií sa tam nedočkáte. Žiadne individuálne rozhovory. Jedna tlačovka pred zápasom, jedna po ňom a to je všetko. Ani žeby majiteľ prišiel do šatne hovoriť niečo hráčom, vám tam nehrozí,“opisoval svoje dojmy pre server idnes.cz rodák z Hradca Králové.  Rozdiel po prestupe z pražskej Sparty vnímal ako obrovský. „Futbal tam má iné pravidlá a zákonitosti. Nemôžete si len odohrať to svoje, na čo ste boli doteraz zvyknutý. Musíte sa hre prispôsobiť tak, aby ste boli pre tím prospešný. My sme po zápase riešili na videu nejaké maličkosti. Kto by sa mal kam posunúť a tak ďalej. Tu bolo tých chýb toľko, že sme museli vypichnúť len tie základné. Peňazí je však v Číne naozaj dosť,“ porovnával Dočkal.  Aj argentínsky útočník Carlos Tevez, bývalá hviezda Manchestru City či Juventusu Turín, sa z Číny rýchlo porúčal. Vlani v januári sa vrátil domov, do tímu Boca Juniors. Ročne bral v tíme Šanghaj Šen-chua 38,8 milióna eur, čo je vyše 700-tisíc eur týždenne, no za rok dal v 22 zápasoch len dva góly. Navyše kritika na jeho výkony stúpala, tak sa zbalil a odišiel. „Už keď som tam pristál, chcel som odísť,“ povedal po návrate argentínskej televízii. „Neviem, čo som tam robil,“vyhlásil.

Supermoderný: Štadión v Ta-liene má kapacitu 61-tisíc divákov.
Supermoderný: Štadión v Ta-liene má kapacitu 61-tisíc divákov.
Zdroj: Wikipedia

Bez čestného kola

Marek však bol, zdalo sa, už skalopevne rozhodnutý. A Neapol, ku ktorému zahorel toľkou láskou, mu dal na rokovania zelenú. „Stal sa symbolom Neapola. Predovšetkým pre oddanosť, ktorú prejavil k nášmu dresu, spoločnosti, mestu Neapol i celému územiu Kampánie,“chváli ho v knihe Marekiaro prezident neapolského klubu Aurelio De Laurentis.
Hamšík si však po toľkých sezónach v klube, kde dokázal gólovo prekonať aj slávneho Diega Maradonu, predstavoval rozlúčku predsa len trochu inak. „Mrzí ma, že odchádzam bez toho, aby som povedal fanúšikom zbohom. Bez toho, aby som si dal koliesko okolo štadióna San Paolo a zanechal im nejaký odkaz. Keď však stále nie je nič definitívne, nedávalo by to zmysel,“povedal Hamšík talianskemu magazínu Il Mattino. V kádri Neapola pred súbojom 23. kola s Fiorentinou však už náš reprezentant nefiguroval.

Slovákova bilancia 520 zápasov a rekordných 121 gólov v belasom drese Neapola však hovorí za všetko. „Neapol a Taliansko mi dali všetko, čo som potreboval. Navyše stať sa jeho kapitánom bolo najväčšou poctou, akej sa mi v živote dostalo. V Neapole som bol súčasťou komunity, rodiny, ktorá má nekonečné miesto v mojom srdci. Za to mu budem navždy vďačný,“ vyznáva sa Marek z lásky k mestu i klubu v spomínanej knihe.  Aký to paradox. Keď v lete 2007 prišiel Hamšík z Brescie (za 5,5 milióna libier) a spolu s argentínskym útočníkom Lavezzim ho Neapol tesne po postupe do Serie A predstavoval ako novú nádej klubu, fanúšikovia sa búrili. Chceli veľké mená, nie mladíkov, ktorí toho ešte veľa nedokázali. Až čas ukázal, ako veľmi sa mýlili a aký správny ťah to bol. V oboch prípadoch. Apropo, Lavezzi už v Číne hráva. Za tím Che-Pej Chua-sia Fortune.

A ešte jedno Marka musí škrieť. Vlaňajšia premárnená šanca na titul. Hoci sa Neapolu mimoriadne darilo a mužstvo zbieralo rekordné počty bodov, na Juventus to nestačilo. „Hrozne som mu to prial. Celá rodina sme sa do Neapola zamilovali a nedáme na to mesto dopustiť. Žiaľ, nepodarilo sa,“ povzdychol si otec Richard Hamšík.

Pláže aj kopa Rusov

Rokovania s Čínou neboli ani v prípade Neapola jednoduché. Ázijská krajina prijala opatrenie, ktoré núti firmy a investorov dať si akékoľvek platby vyššie ako 5 miliónov dolárov schvaľovať príslušným vládnym úradom. Snaha Ta-lien I-fang získať Hamšíka do svojich radov však bola evidentná. „Do 28. februára, keď sa v Číne končí prestupové obdobie, bude určite všetko jasné,“ tvrdil nám Hamšíkov agent Juraj Vengloš. V športe je možné všetko, no tentoraz vyzeral Markov odchod už ako hotová vec.  Čo Hamšíka v Ta-liene po prestupe čaká? Ultramoderné mrakodrapy, nádherné pláže, morské pochúťky i množstvo turistov. Kórejských, ruských i japonských, pre ktorých sa mesto stalo synonymom oddychu. Jeden z najvyťaženejších morských prístavov sa stal obľúbeným turistickým letoviskom. V prípade Ruska aj Japonska aj preto, že mesto bolo kedysi ich kolóniou.

Samozrejme, ultramoderný futbalový chrám s kapacitou 61-tisíc miest, ktorý určite bude po jedenástich sezónach na chátrajúcom neapolskom štadióne Hamšíkovi pripadať ako z inej planéty. Mimochodom, projektovala ho tá istá švajčiarska firma ako štadión Allianz Arena v Mníchove, kde hráva svoje zápasy Bayern.  Súčasťou tamojšieho športového komplexu na pobreží Pochajského zálivu je päťhviezdičkový hotel, plaváreň, multifunkčná športová hala s 18-tisíc sedadlami, tenisový štadión, dva atletické štadióny i bejzbalové ihrisko pre tritisíc divákov. Mesto je na komplex také hrdé, že tam zvykne vodiť aj turistov.