Klestil, Kennedy, Sarkozy, ľudia s menami slávnych prezidentov sa mladíkovi z Viedne akosi stále pletú do cesty. So synom slávneho rakúskeho prezidenta podniká, s dcérou slovenskej hlavy štátu, ako sme najnovšie zistili, tvoria pár. Ale aj on sám sa narodil s priezviskom, pri ktorom sa potenciálny svokor Andrej musí usmievať. Hrozí totiž, že Natália Kisková (28) sa vydá za Schustera. Náhoda či osud?

S ambíciami politika

„Mám niekoho, s kým sa stretávam už dlhšie. Nemôžem povedať, či je to priateľ, zatiaľ neviem, či to je vážne. Je cudzinec, ale nepoviem odkiaľ. To je moje tajomstvo,“ váhala vlani v lete Natália. Po necelom roku sa ukázalo, že vážne to bolo. Minulý týždeň totiž na bratislavskú konferenciu o startupoch nezavítala sama. Naopak, v Starej tržnici, kde prebiehali prednášky, to vyzeralo ako na rodinnej párty Kiskovcov. Na pódiu rečnila Natália, brat aj otec Andrej. Z publika ich mlčky sledoval tajomný cudzinec. Dobre oblečený muž s okuliarmi sa posadil hneď ve­dľa Natáliinej matky Márie. Prezidentova dcéra potom už len potvrdila, čo si podaktorí v sále mysleli. „Je dnes aj tu, ale nikto ho nepozná,“ podotkla s nevinným žiarivým úsmevom. Viac prezradiť nechcela.

Michael Schuster, nový priateľ Natálie Kiskovej.
Michael Schuster, nový priateľ Natálie Kiskovej.
Zdroj: INTERNET

Lenže chybička sa vkradla. Verejnosť na Slovensku mladého muža skutočne nepozná, to sa však nedá povedať u našich západných susedov. Rodený Viedenčan Michael Schuster si už doma stihol urobiť meno. V hlavnom meste Rakúska vyštudoval Technickú univerzitu, najprv sa presadil ako expert na softvér, dal sa na financovanie start­upov, ale dostal chúťky aj na vysokú politiku. A nie bez úspechu. Do parlamentu sa mu s kolegami podarilo v roku 2013 vytiahnuť novú liberálnu stranu Neos, čo je skrátená forma Neue Österreich. Túto politickú stranu spoluzakladal rok pred voľbami, no s heslom Vynovíme Rakúsko dosiahli päťpercentnú hranicu a o štyri roky svoju pozíciu potvrdili. Vyzerá to však tak, že v súčasnosti sa Michael viac než politike venuje novej partnerke a biznisu.

Čudná obsesia

Zdá sa, že Natália Kisková po boku nového priateľa má skutočne dôvod žiariť. Nájsť ho možno v štruktúrach viacerých rakúskych firiem, asi najviac sa však prezentuje ako partner v investičnej spoločnosti SpeedInvest, ktorá podporuje startupové projekty a okrem Viedne sídli v Silicon Valley. O Schusterovom významnom postavení vo firme hovorí fakt, že zodpovedá za jej kľúčové projekty. Čo je zaujímavé pre Slovensko, práve tu sa Michael stretol so zvláštnou „prezidentskou obsesiou“. Možno je len náhoda, že v životopise si pôsobenie v spoločnosti, ktorú Schuster spoluvlastní, uvádza istá slečna Kennedyová či Sarkozyová. Hlavným Schusterovým partnerom je však Stefan Klestil. Áno, ide o mladšieho syna rakúskeho prezidenta, ktorý zastával úrad v rokoch 1992 až 2004.

O Stefanovi ani jeho súrodencoch Thomasovi a Ursule sa toho nikdy veľa nevedelo. Dospelí potomkovia Thomasa Klestila, ktorých mal z prvého manželstva s Edith, sa pohybovali skôr v úzadí. Nakoniec, niet sa čo čudovať. Otec začal ešte v deväťdesiatych rokoch zapĺňať noviny svojou láskou k asistentke, rakúskej diplomatke Margot. Škandalózne sa rozviedol, znova oženil a zomrel skôr, než úrad stihol odovzdať svojmu nástupcovi. V súvislosti s jeho mladším synom rakúske noviny len raz poznamenali, že Štefan Klestil zdedil po otcovi apartmán vo Viedni s rozlohou 120 štvorcových metrov. Inak sa na verejnosti prezentoval len ako finančník.

Rečníčka: Prezidentova dcéra na konferencii prednášala
Rečníčka: Prezidentova dcéra na konferencii prednášala
Zdroj: TASR

Svetobežníčka

Ale späť k jeho spoločníkovi s väzbami na Slovensko. S Natáliou sa Michael Schuster zoznámil vďaka startupovej komunite, v ktorej sa obaja už niekoľko rokov pohybujú. „Spoznali sme sa v Bulharsku na ulici, kde sme boli obaja na technologickej konferencii. Myslím si, že to bol osud spojený s náhodou,“ podotkla Natália, keď sme sa zaujímali o pozoruhodné prezidentské prie­zvisko jej milého.

Čo sa konferencií týka, Rakúšan má s prednášaním bohaté skúsenosti. Na konferenciách vystupuje v nemčine aj v angličtine. Pozoruhodné je, že ešte pred piatimi rokmi nosil Michael na pódiu obrúčku, ktorá neskôr z jeho ruky zmizla. Po Natáliinom boku sme, naopak, dosiaľ žiadneho muža nevideli. „Randenie nie je momentálne moja priorita,“ tvrdila stoosemdesiat centimetrov vysoká bruneta v roku 2014, keď pomáhala otcovi pred prezidentskými voľbami s kampaňou. Na Slovensko vtedy pravidelne lietala z Londýna. V hlavnom meste Spojeného kráľovstva sa po štúdiu financií a manažmentu na univerzite v Bostone zamestnala. Kariéru rozbiehala ako biznis analytička pre počítačovú konzultačnú firmu. Potom sa na istý čas presunula do Prahy a zdalo sa, že doma sa tak skoro neusadí. Pred vyše rokom však ohlásila návrat do rodnej krajiny. Pod krídla si ju vzal druhý najbohatší Slovák Ivan Chrenko, džob získala v jednej z jeho spoločností. „Všade inde by som bola vždy imigrant, ale tu som doma,“ argumentovala naposledy Natália, prečo sa ešte pred tridsiatkou definitívne vrátila na Slovensko. To, že do Viedne to má z Bratislavy naozaj len na skok, už nedodala.