Dobyli najslávnejšie operné domy po celom svete. Väčšina z nich po tom, čo ich pre nedostatok talentu odvrhli na rodnom Slovensku. „To je tá naša slovenská malosť. Keď zasadíte mladého speváka medzi starých kozlov, tí často urobia všetko pre to, aby ich ten mladý chudák nezatienil,“ domnieva sa hlasová pedagogička Vlasta Hudecová, prečo doma nie je nikto prorokom.

Dobrá škola

Na druhej strane si celý operný svet láme hlavu, ako je možné, že z takej malej krajiny ako Slovensko pochádza taká bohatá úroda operných umelcov. Do veľkej miery za to môže prvá koloratúrna speváčka a neskôr hlasová pedagogička Anna Hrušovská.

„S jej príchodom nastal v speváckej pedagogike veľký zlom. Začalo sa spievať oveľa kultivovanejšie, dbala na bezchybné frázovanie a tvorenie tónu. Podarilo sa jej vychovať množstvo spevákov, ale aj pedagógov. Ja som bola jej prvá absolventka,“ dodáva Vlasta Hudecová.

Sama za vyše päťdesiat rokov vychovala mnoho slávnych spevákov a študenti ju dodnes nazývajú „sekerou, ktorá naučí spievať chladničku aj žehličku“.

Podľa pani profesorky je v súčasnosti naším najvychytenejším tenorom Pavol Bršlík. „Dlho chcel u mňa študovať, ale vyšlo to až v časoch, keď už bol sólistom v Berlínskej štátnej opere."

"Prinútila som ho, aby si spravil vysokú školu - v prípade, že by stratil po nejakej nepríjemnej chrípke hlas, mohol by aspoň vyučovať. Poslúchol a teraz si už robí doktorát,“ pýši sa umelcom, ktorý dnes v Metropolitnej opere v New Yorku dostáva najvýznamnejšie úlohy. Ťažko uveriť, že o neho v Slovenskom národnom divadle kedysi nemali záujem.

Prečo Bršlík neustále odmieta milánsku La Scalu? Ktorý známy herec je premárnený talent? Nielen to, ale aj o ďalších spevákoch sa dočítate v aktuálnom vydaní Plus 7 Dní.

Našim operným spevákom kľačí svet pri nohách. Slovensko na nich kašle