Tip na článok
Michal Dočolomanský ml.

Otvorená spoveď Dočkovho syna: „Nežijem v otcovom tieni!“

„Keď som niekde povedal svoje meno, každý na mňa pozeral ako na ufóna,“ tvrdí Michal Dočolomanský mladší.

Galéria k článku (20 fotografií )
Prvé bendžo mu daroval otec: Syn na ňom vedel trénovať aj osem hodín v kuse.
Hviezda country hudby: Michal Dočolomanský už dvadsaťpäť rokov funguje v známej a populárnej kapele Belasí.
Michal Dočolomanský: Hudobný talent zdedil podľa jeho slov skôr po mame než po otcovi.

Charakteristické črty tváre, príjemný hĺbavý hlas, šarm - presne ako jeho slávny otec. Tak pôsobí country hudobník Michal Dočolomanský mladší (49), syn hereckej legendy, ktorá pred takmer desiatimi rokmi podľahla ťažkej chorobe. Áno, hovorí sa, že jablko nepadá ďaleko od stromu. Málokto však vie, že hudobný sluch zdedil skôr po mame Marte (73).

Philipp Kukura: Mám zodpovednosť za životy ľudí

Jeden drel a druhý vedel

Rovnako ako otec Michal Dočolomanský (†66) aj on sa vydal umeleckým smerom, aj keď pred herectvom dal prednosť hudbe. Stal sa z neho profesionálny gitarista a spevák. Ovplyvnilo ho, že vyrastal v bratislavskej Karlovej Vsi. „Na sídlisku na Púpavovej ulici. Keď ste vyšli na balkón, z jedného otvoreného okna zneli husle Jožka Salaya a z druhého bolo počuť hrať starého pána Berkyho- Mrenicu,“ prezrádza Michal. Je presvedčený, že cit pre hudbu zdedil po mame. „Hrávala na klavíri podľa nôt. Keď sme niekedy v nedeľu chodili na obed k jej mame, k našej babinke, občas sme ju presvedčili, aby niečo zahrala. Vždy to bolo skvelé.“

Aj otec spieval, no bol typ speváka, ktorý keď niečo neuspieval, podľa syna to dohral. „Raz cvičil jednu pasáž a púšťal si ju na starom ,kotučáku‘, ktorý sme mali doma. Stále mu to nešlo. Šiel som okolo neho, zanôtil si tú melódiu a vtedy mi povedal: Choď preč! Ja tu driem a ty si len tak ideš okolo a už to vieš!“ vraví so smiechom Michal. Paradoxne, napriek nespornému hudobnému talentu študoval po gymnáziu telovýchovu a šport. Skončil však len jeden semester. „Porobil som si zápočty a pred skúškami som zdrhol. Viac ma bavila muzika,“ vysvetlí.

Michal Dočolomanský (†66): Legendárny herec by mal 75 rokov, pozrite si ho na exkluzívnych FOTOGRAFIÁCH

Prvé bendžo od otca

Michal si našiel cestu k hudbe sám. No keď mal desať rokov, otec mu kúpil prvú detskú španielku a naučil ho hrať osem akordov. Veľmi sa mu to zapáčilo a začal pravidelne cvičiť.

Keď bol starší, na lavičky za panelákmi na ich sídlisku chodievali chlapci hrávať čundrácke pesničky. Bez váhania sa k nim pridal. „Raz tam niekto priniesol tenorové bendžo. Ten zvuk mi tak učaroval, že som si ho hneď požičal domov! Potom sa otcovi podarilo zohnať päťstrunové bluegrassové bendžo, tuším, niekde v Petržalke. Bol to posledný kus!“

Bendžo Michala absolútne očarilo. Raz sa zabudol a hral aj osem hodín v kuse. Bez toho, aby sa najedol či napil. Mama Marta si pri jeho neustálom „vrzúkaní“ zvykla zdriemnuť a len čo syn prestal hrať, zobudila sa. Neskôr presedlal na elektrickú gitaru. Ako samouk sa naučil čítať noty, ale viac-menej hrával podľa najlepšieho nástroja - svojho ucha.

Chcete si nahrať vlastný album? Pozrite sa, koľko to stojí vo vychytených štúdiách

Hudbu nikdy neštudoval a keď mal dvadsať, dostal sa do svojej prvej ozajstnej kapely - Dostavník. Bolo to country, na svoju dobu veľmi pokroková muzika - zaviedli totiž automatického bubeníka. Po revolúcii oslovila Miša trnavská kapela Podkova. S ňou spolu so spevákom Allanom Mikušekom chodili po otvorení hraníc hrávať do Rakúska a blízkeho okolia. V roku 1991 sa pridal k bluegrassovej skupine Belasí, ktorej lídrom je Igor Pavelica - a tam funguje dodnes. Už dvadsaťpäť rokov.

Po Špinarovej († 65) ostali obrovské majetky: Kto bude dediť?

Pomoc odmietol

Znalci istý čas považovali „Dočkovho“ syna za najväčšieho majstra v hre na päťstrunovom bendže u nás. „Raz Janko Kroner, veľký fanúšik táborovej muziky, povedal môjmu otcovi, že jeho syn je vážne najlepší na tomto nástroji na Slovensku. Otec prišiel potom za mnou a priznal sa mi, že pôvodne si myslel, že ma to s bendžom bude baviť tak týždeň. Ani mu nenapadlo, že pri tom vydržím celý život,“ usmeje sa Michal.

Na fakt, že je synom slávneho herca, si vraj musel zvykať. „Ako dieťa som to niesol ťažšie. Keď som niekde povedal svoje meno, každý na mňa pozeral ako na ufóna. Ako keby som ani nebol z tejto planéty. Keď však prišla puberta, prestalo mi to prekážať,“ hovorí úprimne.

Aj keď gény nezaprie - hlas aj zjav majú s otcom podobný -, svoju cestu k „sláve“ si vyšliapal sám. „Otec mi aj chcel pomôcť, ponúkol mi, že môžem robiť to, čo on, herectvo, ale ja som to odmietol. Preto dnes nemám pocit, že by som žil v jeho tieni - a som na to hrdý.“

Napísala pesničku Michal o nešťastnej láske. Vybavuje si v nej účty so známym intelektuálom, ktorý ju okašľal?

Raz sa však Michal mladší s Michalom starším míňali na jednom pódiu. Keď syn s kapelou dohrali koncert, na scénu prichádzal otec oblečený v kostýme z muzikálu Na skle maľované. Zaspieval na playback Zbohom buď, lipová lyžka a ďalšie hity. „Na konci vzal valašku a odkráčal preč ako hrdina. So slovami - Chlapci, toto je country!“ zabáva sa jeho syn na vtipnej spomienke.

Kráľovičovú museli na pohrebe Gruberovej († 83) ratovať: Kolaps pri rakve!

Úsmevných momentov, keď bol hlavným aktérom práve otec, bolo viac. „Bol známy tým, že si všetko najradšej robil manuálne sám. Bol veľmi zručný, vedel opraviť od auta po všetko na chalupe pri Studienke. Raz spadol zo strechy a zlomil si pár rebier. Alebo si odrezal palec na cirkulárke. Rozprával mi, aký bol lenivý a dal si na chalupe lis nižšie. Keď siahal po ďalšie polienko, zrazu mu ostal visieť prst na vlásku. Obviazal si to servítkou, išiel ešte zavrieť vodu, pozamykal chalupu, sadol do auta, signál chytil až niekde na diaľnici pri Malackách a zavolal kamarátovi lekárovi na plastiku do Ružinova, aby ho počkal, lebo si odsekol palec.“

Sviečky páli v Bratislave

O mame hovorí Michal Dočolomanský ako o žene, ktorá zasvätila svoj život rodine. Okrem neho vychovávala mladšiu dcéru Martu. „Mama vyštudovala herectvo, s otcom sa zoznámili práve na škole. Ona obetovala svoj život nám a jemu. Vytvorila mu prostredie a zázemie, aby mohol pracovať. Starala sa o nás, o celú domácnosť a otec tak mohol byť hviezdou, ktorú všetci milovali. Bez maminej povahy, správania a tolerancie by to určite takto nebolo. Raz, keď budú tam hore spolu, bude sa jej musieť poďakovať,“ vraví. Michal mamu pravidelne navštevuje. „Nie je na tom zdravotne najlepšie, čo ma mrzí, no stále sa vieme zasmiať, takže to je dobre.“

Zomrela slovenská legenda: Na pohreb sa najslávnejší kamaráti vykašľali, zachraňovali to Hargašová, Viršík a Chovanec

Mimochodom, ak si chce Mišo zaspomínať na zosnulého otca, ktorého popol rozsypali príbuzní nad jeho milovaným Dunajcom, nemusí vraj cestovať do Pienin. „Svoje miesto má aj tu v Bratislave, na regulárnom cintoríne. Skoro oficiálne, má tam svoje meno, ale viem o ňom len ja a úplne najbližší. Tam mu zapálim sviečku aj položím kvety.“

S príbuznými z otcovej strany komunikuje iba sporadicky. Asi najviac so sesternicou Soničkou, dcérou otcovho najstaršieho brata. Tá je podľa Miša „stmeľovačom“ rodiny.

Pohreb Roba Beňa (+54): Dojemné slová bývalej manželky Zuzany (55) na adresu jeho užialenej snúbenice Lenky (30)

Bolestivá spoveď Ľuba Romana. Herec opísal, čo prežívala jeho milovaná manželka pred smrťou...

Splní si sen

Ako Michal priznal, v súkromí zažil všelijaké obdobia. Z bývalého manželstva sa môže pochváliť štrnásťročnou dcérou Emíliou, ktorej venuje všetok svoj voľný čas. Momentálne je však šťastný po boku svojej priateľky, daňovej poradkyne a príležitostnej modelky Dagmar Bednárikovej (55), s ktorou tvorí pár už deväť rokov.

V pracovnej oblasti ho najnovšie zaujalo moderovanie. Takmer rok vysielal v jednom zo slovenských rádií spolu s Alexom Štefucom reláciu Pánsky klub, ktorá zožala veľký úspech. Dokonca po rokoch začal uvažovať, že by si možno vyskúšal prácu svojho otca. „Rád by som si zahral zápornú postavu v nejakom seriáli, to by mi šlo,“ zasmeje sa Michal, ktorého ďalšou vášňou je kuchyňa. Ako sám povedal, staral sa už o celý penzión a kamarátovi rozbiehal reštauráciu.

Hudba je však stále to, čo má v srdci, a je mu najbližšia. Momentálne nacvičuje ďalší projekt s novými kolegami. Jeden z nich, Mattia Müller, má len trinásť rokov, no na bicích hrá podľa Miša ako starý vyzretý džezový bubeník. Prezradil nám tiež, že plánuje splniť si dávny sen - vydať vlastnú knihu. Vyjsť by mohla už koncom tohto roka. „Mala by to byť kuchárska kniha spojená so spomienkami na môjho otca, na naše spoločné zážitky.“

VIDEO Plus 7 Dní