Stále nie je z najhoršieho vonku. Ešte v auguste prichytili slovenskú herečku Petru Vajdovú (32) policajti v chúlostivej situácii - za bieleho dňa na Hradskej ulici v bratislavskej Vrakuni šoférovala svoje auto pod vplyvom alkoholu. Strávila tri dni v cele predbežného zadržania, prišla o vodičák a musela zaplatiť mastnú pokutu.

Navyše, to všetko sa udialo tesne pred vypuknutím šiestej série tanečnej šou Let’s Dance, v ktorej teraz účinkuje.

Zo svojho zlyhania sa dodnes úplne nespamätala a pre PLUS 7 DNÍ otvorene prehovorila o tom, že jej život je od toho momentu ​​v ​​troskách.

Žila ako vo väzení

S Petrou sme sa stretli v novej budove Slovenského národného divadla, ktoré je jej druhým domovom. Vzala nás do fajčiarskeho salónika a treba povedať, že fajčila jednu od druhej. Už prvý pohľad na mladú herečku naznačoval, že nie je všetko s kostolným poriadkom. Kruhy pod očami a smutný pohľad hovorili za všetko. „Prepáčte, ešte stále som v strese, keď mám o tom hovoriť. Ale nesťažujem sa, za chyby sa platí. Svoje bremeno si musí každý niesť sám. Utešuje ma, že sa nikomu nič nestalo. Išla som pomaly - ale to nie je poľahčujúca okolnosť,“ kajala sa po škandále, ktorý spôsobila.

Keď sa nemilá udalosť stala, boli divadelné prázdniny. Skutok sa stal počas jej pracovného voľna, no v novinách vychádzali aj fotografie z Vajdovej predstavení. Herečku mrzí, že divadlo sa nepriamo ocitlo v škandále. „V médiách ma analyzovali - cez fotky z predstavení po fotky mojej rodiny. Ostré titulky novín boli pre mňa každodennými raňajkami. Áno, treba otvorene odsúdiť moje správanie, ale mám pocit, a takisto moja rodina, že sa písalo o mne tak zle, akoby som bola mafián, ktorý zabil niekoľko ľudí a snažia sa ho dolapiť. V reakciách ľudí som čítala, že ma mali zavrieť do basy. Neza-vreli ma, ale bola som aj tak ako ​​vo väzení. ​​Neviem ​​už, ako ​​a ​​čo ​​na všetko ​​povedať.“

Petra Vajdová: Herečka prišla na stretnutie bez mejkapu.
Petra Vajdová: Herečka prišla na stretnutie bez mejkapu.
Zdroj: Michal Smrčok

Osobné problémy

Policajná správa však hovorila jasne: „Vodička vozidla bola v súlade so zákonom podrobená vykonaniu kontroly, v rámci ktorej jej bola vykonanou dychovou skúškou na zistenie prítomnosti alkoholu v dychu nameraná hodnota 1,15 mg/l alkoholu v dychu, čo predstavuje hodnotu 2,4 promile. Opakovaná dychová skúška prítomnosť alkoholu v dychu potvrdila,“ uviedol policajný hovorca Michal Szeiff. Súd Vajdovej nadelil pokutu tisíc eur, vodičský preukaz jej vzal na dva roky. Vyviazla však bez podmienky.

„Som vinná, ale som stále ten istý človek,“ priznáva herečka. Dôvod svojho konania však nekon-kretizuje. „Každý sa ma na to pýta. Prečo som konala tak nezodpovedne? Ja si stále myslím, že dôvod je pre ľudí nepodstatný. Čokoľvek poviem, tých striktných aj tak nič neobmäkčí. A, pravdupovediac, sama dobre viem, že nič ma neospravedlňuje. Ani to, že máme rodinné problémy, ani moje osobné trápenia. Bol to skrat, keď sa všetko zrazu zosype a chcete už len nič necítiť. No a alkohol dielo dokonal. Čo bola povestná posledná kvapka, to si nechám pre seba. Aj tak mám pocit, že som stratila akékoľvek súkromie. Okrem toho, verejnosť už musí unavovať ​​stále​ ​sa ​​na ​​mňa pozerať​.“

Neverí nikomu

Petre sa vraj po zlyhaní preriedil aj zoznam priateľov. Ako sama povedala, z telefónu môže mazať kontakty. Najviac jej však záleží na mienke rodiny. „Samozrejme, že ich to šokovalo a nahnevalo. Museli si tiež pretrpieť svoje. Moja rodina ma nezradila, stála pri mne a pomáhala zo všetkých síl,“ dodala herečka, ktorá je teraz odkázaná na pomoc najbližších. Nemôže si len tak odbehnúť na „pumpu po cigy“ či vybaviť inú drobnosť. Deň si musí vopred presne rozplánovať.

Momentálne Petru všade vozia autom najbližší. Aby stíhala tréningy a živé prenosy Let’s Dance, skúšky a predstavenia v divadle, dabingy. A ešte to budú robiť poriadne dlho, keďže herečke zobrali vodičský preukaz na dva roky. „Jediné pozitívum, ktoré vyplynulo z osudnej udalosti, je to, že sme teraz často spolu, keďže bývam u rodičov v dedine za Bratislavou. Večer máme poradu, aký je program na nasledujúci deň, kedy a kam Petra musí ísť a rozdelia sa rozvozy. Takže, aj keď mám obrovský stres, mám pri sebe ocina, maminu alebo bratov. Som im za to veľmi vďačná.​“

Tanec ako terapia: Keď sa Petra ocitne na parkete, je šťastná.
Tanec ako terapia: Keď sa Petra ocitne na parkete, je šťastná.
Zdroj: Emil Vaško

Prečo tancuje lepšie?

Ako sme už spomínali, Petra je v súčasnosti jednou z hviezd tanečnej šou Let’s Dance. A to hviezdou doslova, od-hliadnuc od negatívnej reklamy, ktorú si pred začiatkom súťaže urobila. Mimochodom, chvíľu sa špekulovalo, či nešlo o premyslenú marketingovú taktiku na pripútanie pozornosti. Všetci zodpovední však nad tým zamietavo krútia hlavou.

Každopádne, tanečným nadaním Petra Vajdová prevyšuje ostatné osobnosti minimálne o triedu. Nie je to náhoda. Spoločenskému tancu sa venovala od ôsmich do trinástich rokov a na parkete to vidieť.

Napriek tomu po fiasku so šoférovaním pod vplyvom alkoholu chcela pred začiatkom šou odstúpiť. „Samozrejme, chcela som sa všetkého vzdať. Nemôžem sa predsa usmievať a tancovať, keď som urobila takýto veľký prešľap. Boli to moje osobné pocity zo zlyhania. Ale postupne sme komunikovali s Markízou a tá sa ma zastala. Dala mi druhú šancu. A ľudia nech rozhodnú v hlasovaní, či môžem byť v súťaži,“ hovorí otvorene herečka.

Petrin repertoár trocha mrazí.
Petrin repertoár trocha mrazí.
Zdroj: Michal Šebeňa

Po svojich

Vďaka tomuto rozhodnutiu si Petru ľudia nebudú pamätať len ako tú, ktorá si sadla na mol opitá za volant. Ale aj ako skvelú tanečnicu, ktorú vedie jej taliansky tanečný partner Fabio Bellucci. Toho vraj teraz sama naháňa do tréningov navyše. Aby ukázala, čo v nej je.

Keďže Petra pri tanci žiaden stres nepociťuje, na parkete sa cíti, ako vraví, sama sebou. „Tanec je pre mňa všetko. Keď tancujem, cítim sa šťastná. Teraz ma síce budú posudzovať prísnejšie, no som na to pripravená. Ide o tanec a o to, aby mali ľudia zážitok. Nejde o moje osobné chyby, ale o to, čo dokážem zo seba odovzdať na tanečnom parkete. Hoci je môj život v troskách, môžem sa cítiť aspoň chvíľu​​ šťastná,​​“ povedala Petra na záver.

Keď sa s nami rozlúčila, utekala na tanečný tréning do Incheby, ktorá leží na opačnom brehu Dunaja. Nie autom ani MHD, ale po svojich.