Ide už o dlhoročný proces transformácie. SAV žiada, aby jednotlivé pracoviská prešli na verejné výskumné inštitúcie. Za účelom šetrenia financií. Ministerstvo s týmto súhlasilo, ale kosa na kameň narazila, keď prišlo na plnenie podmienok a lehôt. Predseda SAV Pavol Šajgalík totiž podľa ministerky nedodal potrebné dokumenty načas. On hovorí o šikane: „My sme mali nejaký súbor dokumentov doložiť na ministerstvo školstva a ministerstvo školstva v tomto prípade plní úlohu správcu registra. Keby v tom zákone niekto povedal, že to nebude ministerstvo školstva, ale bude to štatistický úrad, nič sa na tom nemení. Mnohé registre spravuje štatistický úrad. Ministerstvo školstva dostalo zo zákona túto úlohu. A našou úlohou bolo dodať nejaké listinné doklady do registra. Keď sme ich dodali málo, ministerstvo školstva nás malo upozorniť, že tu vám chýba tento a tamten doklad,“ bráni sa šéf úradu SAV, prečo nedodržal ministerstvom stanovené lehoty. Podľa Šajgalíka dostali nesplniteľné úlohy: „Ani sa ma nepýtajte, čo je za tým. Fám a úvah je toľko, že to by nebolo korektné hovoriť. My sme sa z môjho pohľadu nie vlastnou vinou dostali do týchto problémov. Vraj nevieme komunikovať s ministerstvom školstva. To je celé akože zle,“ rozčúlil sa šéf vedcov k obvineniem.

Problematike SAV sa venuje ministerka dlho: Stále nemá pocit, že je to stopercentné.
Problematike SAV sa venuje ministerka dlho: Stále nemá pocit, že je to stopercentné.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO


Ide o majetky


SAV sa snaží vytvoriť verejné výskumné inštitúcie, ktoré majú pomôcť vedcom efektívnejšie hospodáriť. Bojujú ale aj za nehnuteľnosti, ktoré mali doteraz v užívaní. Dnes ich chcú do vlastníctva. Nejde pritom o maličkosti.

Podľa predsedu sedí vyše tritisíc zamestnancov nelegálne v budovách, ktoré im nepatria a porušujú tým aktuálny zákon. Preto Šajgalík trvá na tom, že štátne miliónové nehnuteľnosti má vlastniť výhradne SAV. Ide o špecializované zariadenia, ktoré ich činnosť vraj zefektívnia: „Smolenický zámok či hotel Academia v Starej Lesnej. SAV do roka urobí určite okolo päťsto konferencií. Obe na to slúžia. Aby sme nemuseli ísť do komerčného prostredia a objednať si hotel. Mať svoje zariadenia je ekonomickejšie,“odôvodnil Šajgalík prečo chce majetky vlastniť. Vedci ďalej žiadajú Arborétum Mlyňany, Observatórium na Skalnatom plese a niekoľko budov aj s bytmi v Bratislave, kde ubytovávajú návštevy.

Jedno z mnoha: Observatórium chcú vedci vlastniť. Už by nemalo byť štátne.
Jedno z mnoha: Observatórium chcú vedci vlastniť. Už by nemalo byť štátne.
Zdroj: Wikipedia

Zaslúžili si


Transformácia síce nie je dokončená, proces musí ministerstvo ešte detailne skúmať, za to si predstavenstvo SAV vyplatilo už odmeny: „Predsedníctvo vyplatilo odmeny za to, že proces, ktorý do 30.3., z nášho pohľadu sme urobili všetko a už je to iba na ministerstve, či nám pozakladá papiere a my budeme transformovaní. Bolo urobené čo sa týka transformácie všetko. Nevidel som jediný dôvod prečo by nemali ľudia dostať odmeny.“

prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda SAV: Proces považuje za účelovo komplikovaný.
prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda SAV: Proces považuje za účelovo komplikovaný.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY