Ako je možné, že Veronika je taká dobrá, veď v Bratislave nie sú žiadne kopce? Petra pripomína legendárnu Švajčiarku Vreni Schneiderovú.

Toto sú len niektoré zo zahraničných reakcií na fantastické úspechy slovenských slalomárok. Roky driny a odriekania Zuzulovcov a Vlhovcov priniesli v rakúskom Flachau ovocie.

Ovládla Herminátorovo rodisko

Rakúska dedina Flachau neďaleko Salzburgu má len 2 700 obyvateľov, no miestni majú byť na čo hrdí. Z ich obce pochádza jeden z najlepších lyžiarov minulosti, držiteľ štyroch veľkých krištáľových glóbusov za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári Hermann Maier.

Keď v roku 1998 vyhral v Nagane, krátko po tom, čo v zjazde škaredo spadol, superobrovský aj obrovský slalom, pomenovali po ňom ulicu. Keď pred siedmimi rokmi skončil, postavili mu sochu.

„Naozaj ste ešte u nás neboli?“ čudovali sa dobrovoľníčky v akreditačnom stredisku. Vchádza sa doň popri Maierovej soche. Svetový pohár sa vo Flachau, patriacom pod lyžiarske stredisko Ski Amadé, koná od roku 1993. Posledných šesť rokov pri umelom osvetlení. Je to čoraz väčšia udalosť. Lyžiarky deň pred pretekmi vozili organizátori na žreb na pódiu na motorkách.

Digitálne hodiny pred vstupom do dediny odpočítavali čas do začiatku pretekov. A peniaze stúpajú. Tento rok vzrástla dotácia pre pretekárky na 168-tisíc eur. Vyslúžili si tak honor najlepšie dotovaných ženských pretekov sezóny. Ani vysoká finančná motivácia a záľaha rakúskych vlajok v okolí nasvieteného svahu však domácim lyžiarkam víťazstvo nepriniesli.

Po dvoch víťazstvách Američanky Mikaely Shiffrinovej v rokoch 2013 a 2014 a vlaňajšom Švédky Fridy Hansdotterovej musia organizátori nasvietený bilbord s podobizňou víťazky, ktorý hrdo žiari do noci pri stúpaní do cieľa pretekov, do budúceho roka postaviť Slovenke - Veronike Velez-Zuzulovej.

A to 31-ročná Bratislavčanka o tri dni na rovnakom mieste vyhrala znovu - tentoraz preložený slalom, ktorý sa mal konať v nemeckom Ofterschwangu.

Hviezdi pod reflektormi

V piatok našu lyžiarsku stálicu na stupňoch víťazov na treťom mieste dopĺňala mladá Liptáčka Petra Vlhová. Prvý raz v histórii stáli „na debni“ v pretekoch Svetového pohára dve Slovenky naraz. Slovensko má od lyžiarskej veľmoci ďaleko, za Vlhovou a Velez-Zuzulovou je stále značná priepasť, no obetavosť rodičov oboch pretekárok a tímu okolo nich na malý zázrak stačí.

„V sledovanosti sme porazili aj hokej. A to je u nás šport číslo jeden. Aj tu popri trati vialo veľa slovenských vlajok. Je to paráda,“ tešila sa v rakúskom zimnom stredisku Zuzulová.

Tri roky čakala Veronika na tretie víťazstvo vo Svetovom pohári, potom si vo Flachau dopriala zlatú dupľu v priebehu troch dní. S paralelným slalomom z Mníchova má Velez-Zuzulová na konte už štyri triumfy. Všetky pod umelým osvetlením. „Mohlo to byť lepšie, aj horšie. No keby sa mi tak ako teraz darilo aj v minulosti, mohla som byť niekde inde. Aj tak si však tieto dni užívam,“ vravela.

Ak k Zuzulovej úspechom pripočítame víťazstvo dvadsaťročnej Vlhovej vo švédskom Aare, Slovenky vyhrali tri zo siedmich doterajších slalomov sezóny. Takmer polovicu. A len raz, v druhých pretekoch v novembri v americkom Aspene, nestála žiadna z nich v tomto ročníku na stupni víťazov. Hotová zimná rozprávka, o akej sa nikomu ani nesnívalo.

„Darí sa nám aj preto, že už nám nikto nehádže polená pod nohy. Posledné dva roky funguje všetko tak, ako má,“ priznala Veronika, ktorá po svadbe s Romainom Velezom trénuje už pár rokov s francúzskym tímom.

Čítajte viac:

Veronika Velez-Zuzulová v tom má jasno: Deti alebo lyžovanie?

Veď Bratislava nemá hory

Zahraniční novinári v presscentre postavenom v telocvični miestnej školy aj tak nad Zuzulovej kúskami v Rakúsku krútili hlavou. „Veď Bratislava ani hory nemá. Ako je to možné, že ste taká dobrá?“ pýtali sa jej. „Vďaka rodičom, obetavosti otca. Som na neho hrdá,“ vravela Veronika, najnovšia snehová princezná.

Tak vo Flachau titulujú lyžiarky, ktorým môžu odovzdať masívnu trofej pre najrýchlejšiu slalomárku pretekov. Tentoraz pristála v rukách vysmiatej Bratislavčanky.

„Necítim sa ako princezná. Doteraz to pre mňa bola vždy urážka. Nenávidela som to, lebo manžel mi tak hovoril, keď sa mi niečo nepodarilo. Teraz bude musieť zmeniť názor. Trofej si však posielam domov. Pôjde s maminou do Bratislavy,“ priznala. „Na ďaleké tripy nechodím, ale sem som musela prísť,“ priznala sa nám v cieli mama Viera Zuzulová.

O tri dni Veroniku v cieli povzbudzovala aj sestra Dominika so šestnásťmesačným synčekom Timotejom, no pred pretekmi toho spolu veľa nenarozprávali.

„Ja sa potrebujem koncentrovať. Nerada sa rozptyľujem. Už večer pred súťažou sa uzatváram do takej bubliny. Telefón si prepínam do aero módu a snažím sa nič neriešiť. Na všetko bude čas po pretekoch,“ vysvetľuje Velez-Zuzulová.

Tak fungovala aj vo Flachau. Počas voľného dňa si dopriala stretnutie aj s Rakúšankou Marlies Schildovou, ktorá si užíva materskú dovolenku. S bývalým rakúskym slalomárom Bennym Raichom má od októbra syna Josefa. „Aj som mu poslala hračku. Teším sa, že sa pozhovárame,“ usmievala sa po prvých pretekoch Veronika.

Schildová má na svedomí posledné rakúske víťazstvo vo Flachau spred piatich rokov. Na pretekoch nechýbala. Keď Velez-Zuzulovej hrali na stupňoch víťazov hymnu, ochotne na tribúne vyrábala mladým fanúšičkám spoločné selfie. Oveľa väčší chumáč fanúšikov v slovenských farbách sa však hrčil okolo Veroniky. Slováci mali v tom momente pri trati prevahu.

Čítajte viac:

Kde skončili peniaze určené na prípravu mladých lyžiarov?

Ako Vreni Schneiderová

„Máte skvelé pretekárky. Dúfam, že malý glóbus za víťazstvo v slalome zostane našej Fride (Hansdotterovej). Po rokoch druhých miest by si už zaslúžila vyhrať, no musí si na Slovenky dávať pozor. Nielen na Veroniku, ale aj na Petru. Páči sa mi jej štýl. Pripomína mi Švajčiarku Vreni Schneiderovú,“ zložila našim dievčatám poklonu Švédka Pernilla Wibergová, keď sme ju pristavili na kus reči.

Dvojnásobná olympijská víťazka a držiteľka veľkého krištáľového glóbusu z roku 1997 robila vo Flachau spolukomentátorku švédskej televízie. „K vám do Jasnej sa však nechystám. Sme na komentovanie traja, striedame sa a v tom čase budem inde,“ vraví víťazka 24 pretekov Svetového pohára.

K lyžovaniu má stále blízko, no keďže sa usadila v Monaku, ani jedno z jej detí nelyžuje. „Axel hrá futbal, dcéru Sofiu zasa drží gymnastika. Ozaj. A ako sa číta tá Vlhová? Nám Švédom robí jej priezvisko značné problémy,“ odpovedala protiotázkou.

Po spoločnej lekcii výslovnosti pokračovala: „Prajem vám to, no možno majú všetky pretekárky aj trochu šťastia, že sa zranila Američanka Shiffrinová. To je úplne iný level. Niekoho tak jazdiť som nevidela už roky. No aj keď sa Mikaela vráti, povráva sa, že už čoskoro, Frida by to už pri dobrých výsledkoch mohla udržať. Ak jej to pôjde, to manko už Američanka nedoženie,“ vraví dnes 45-ročná Švédka.

Žiadny Mersich, pohoda

Čo sa skrýva za Zuzulovej úspechom podľa jej manžela Romaina Veleza? „Konečne ukázala bojového ducha. Doteraz sa v prvom kole vždy bála rozbaliť to.

Čím viac sa blíži koniec jej kariéry, tým menej si pripúšťa tlak a oveľa viac riskuje. Čo je fajn, lebo jedna rýchla jazda už na víťazstvo nestačí. Aj preto je pre takú malú krajinu neuveriteľné, aké robí výsledky.“

Podľa Veronikinho otca Timoteja Zuzulu sa za úspechmi skrýva najmä pohoda v tíme. Hľadať spoločnú reč s bývalým talianskym šéfom Úseku alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociácie Marinom Mersichom už Zuzulovci ani Vlhovci nemusia. Zvíťazil šport, na jeho miesto nastúpil Michal Rajčan a hádky ustali.

„Dievčatá cítia, že sú tam ľudia ochotní pomôcť lyžovaniu. Keď cítite podporu, je to iný pocit. Inak sa preteká. Už sa teším do Jasnej,“ vraví Timo Zuzula. „Veronika to nemala ľahké. Asociácia šla dlho proti nej. Dobre viem, koľko prekážok vtedy musí pretekár prekonať,“ tvrdí bývalý rakúsky slalomár Kilian Albrecht.

Štvrtý najlepší slalomár z olympiády v Salt Lake City 2002 (na bronz mu chýbali štyri stotiny sekundy) neskôr vypadol z rakúskej špičky. Na olympiádu do Vancouvru 2010 šiel reprezentovať Bulharsko.

„Už štyri roky pomáham s marketingom nielen Zuzu, ale aj Američanke Mikaele Shiffrinovej.“ Nie je to konflikt záujmov? „Nevidím dôvod. Navyše obe vyhrávajú, spolupráca so sponzormi ide ľahšie. Nemusím sa toľko namáhať. Ideálne by bolo, keby končili na stupňoch víťazov vedľa seba. Prvá a druhá. A je mi jedno, kto bude vyššie.

Tak ako sa mi to podarilo v paralelnom slalome v Moskve pred tromi rokmi. Ďalšia moja klientka Lena Duerrová to tam vyhrala, Zuzu bola druhá a Shiffrinová tretia. Paráda,“ vraví dnes 42-ročný bývalý lyžiar.

Na to, aby bol pretekár vpredu, nemusí byť podľa neho súčasťou veľkého tímu. „Ak máte dobrého trénera, ktorý sa vám venuje na sto percent, je to lepšie, než byť jeden z mnohých vo veľkom družstve. Veronika síce môže využívať výhody francúzskeho tímu, ale stále má otca vedľa seba. Môže kombinovať obe veci.

Aj Petra má skvelého trénera. Vyhrať preteky v takom mladom veku je dôkazom jej veľkého talentu. A ako sa mi so Slovákmi robí? Neriešim ani tak, odkiaľ pochádzajú, ale ako s nimi vychádzam. Sú to skvelí ľudia,“ zakončil Albrecht.

Postačí mu šampanské?

Na malej slovenskej minioslave v hoteli Hartl nemohol rakúsky manažér chýbať. Ani šampanské s kúskami zlata, ktoré šéf levického fanklubu Velez-Zuzulovej Roman Kaliarik otvára po každom Veronikinom víťazstve.

„Som rada, že ukazujeme aj iným krajinám, že Slovensko má dobré pretekárky. Hoci stále nemáme také dobré podmienky ako iné krajiny,“ myslí si Petra Vlhová, momentálne štvrtá najlepšia slalomárka.

Podľa Eurosportu „zázrak sezóny“. Pritom je sympaticky večne nespokojná. Peťa si na záver týždňa vo Flachau nadelila darček navyše. Prvý raz v kariére sa predrala aj do druhého kola obrovského slalomu a so štartovým číslom 63 skončila štrnásta.

„Keď sa chce, všetko ide,“ okomentovala to. „To, čo predvádzajú, je absolútna svetová špička. Čo viac si môžeme želať,“ jasá súčasný šéf Úseku alpských disciplín Michal Rajčan.