Pod krídlami mal desiatky najznámejších ľudí zo slovenského šoubiznisu. Organizoval vystúpenia, koncerty a vydával albumy Michalovi Dočolomanskému, Štefanovi Skrúcanému a Mirovi Nogovi, Rasťovi Piškovi, Jarovi Filipovi, Stanovi Dančiakovi, Mariánovi Zednikovičovi či Oliverovi Andrásymu s Eňou Vacvalovou. Sám pritom ako nadšený basista viedol jedno z najúspešnejších cimbalových zoskupení Hudci. Štefana Wimmera uviedol vo svojej rozhlasovej relácii Boris Filan slovami: „Ten chlap je utajená legenda. Patrí medzi ľudí, ktorí si sami pre seba uchmatli meno ako značku. Pišta stvoril, produkoval, predával a zachraňoval takmer každého, kto sa za posledných sto rokov vyskytol v televízii, rozhlase a na scéne.“ Svoje zážitky teraz Wimmer zachytil v knihe pod názvom Čo mi všemohúci doprial.

Opitý pred vystúpením

Okrem množstva príbehov, ktoré prežil doma a na cestách po celom svete, nevynechal obdobie, v ktorom intenzívne spolupracoval so zábavnou dvojicou Noga - Skrúcaný. Ako je v umeleckých kruhoch známe, Miro Noga v minulosti riešil pohárikom problémy spojené s rozchodom s Gabikou Škrabákovou a s nešťastným predajom rodinného domu pod Kalváriou, keď prišiel o nemálo peňazí. Pod parou ho často vídali nielen kolegovia z Divadla Astorka, ale aj Wimmer.

Jednu situáciu zo Zemplínskej šíravy vykresľuje v knihe takto: „Šiel som na izbu, kde som nechal popoludní odpočívať skvelého herca, človeka, ktorého mám naozaj veľmi rád, Mirka Nogu. V tom období prežíval ťažké chvíle. Ležal na gauči a zdalo sa mi, že s ním nie je niečo v poriadku. Pozerám, a na stole je nedopitá fľaška borovičky. Pýtam sa sám seba, ako je to vôbec možné, že sa dostal k tomuto smradľavému chľastu a takto dopadol?“ píše producent. O pár minút sa malo začať predstavenie v športovej hale a Štefan Wimmer zvažoval, či má akciu preložiť pre hercovu indisponovanosť. Napokon sa so Skrúcaným dohodli, že Nogu na javisko vytiahnu.

Miro Noga: Herec má najhoršie obdobie za sebou. Pohárika sa dnes ani nedotkne. Foto: MATEJ JANKOVIČ

„Skrúcaný, držiac Mirka pod pazuchou, zabával divákov a tlmočil texty, ktoré mu ani neprislúchali. Publikum sa náramne bavilo, až v tretej štvrtine predstavenia sa Mirko prebral a na celú športovú halu zakričal: „Ja to všetko platím!“ Hala vybuchla obrovským smiechom, Mirko zožal frenetický potlesk, všetci diváci vstali a skandovali Noga, Noga, Noga…“ Publikum vtedy netušilo o problémoch talentovaného herca. Jeho kolegovia napokon odhalili, ako sa dostal k fľaške. Nahovoril vraj deti pod balkónom, aby mu ju kúpili, a vytiahol si ju na špagátiku do izby.

Dnes sa podľa našich informácií Miro Noga alkoholu stráni. „Vie, že keby si dal len pohárik, môže do toho opäť skĺznuť,“ priznáva jeden z jeho kolegov. Čo hovorí na Wimmerovu čerstvú knihu, sme sa chceli opýtať aj samotného divadelníka, no ten len potvrdil svoju uzavretosť pred svetom. S partnerkou Jankou žijú v bratislavskom Prievoze. Nezúčastňuje sa na spoločenských akciách a po predstaveniach zväčša uteká rovno domov. Tam ho čaká jeho najväčšie šťastie - dvojročná dcéra.

Basista: So svojou kapelou hral aj severokórejskému diktátorovi Kim Ir-senovi, na obrázku, sediaci druhý sprava.Foto: ARCHÍV Š. W.

Hral aj diktátorovi

Vo Wimmerovom dosiaľ nevydanom diele sa nájdu mená viacerých figúr lokálneho i svetového významu. I tých, ktoré už nie sú na tomto svete. Na producenta zapôsobilo stretnutie s obávaným vodcom komunistickej Severnej Kórey, Kim Ir-senom. Dokonca so svojou kapelou v roku 1986 účinkoval na galakoncerte na jeho počesť v slávnostných priestoroch jeho okázalého paláca.

„Keď vstúpil, zavládol ošiaľ spontánnosti, spustil sa nekonečný rev. Po 15 minútach všetko utíchlo pozdvihnutím jeho ruky. Polovica sály bola úplne prázdna, v strede sedel Kim so synom a s ministrom obrany, za ním ústredný výbor aj s ministrami, potom veľvyslanci a za nimi najvýznamnejší pracovníci, ktorí slúžili pre blaho kórejského ľudu. Zazrel som tam aj nášho veľvyslanca, bol to Čech, ale tú funkciu som mu vôbec nezávidel,“ spomína Wimmer a prikladá ďalšiu zaujímavosť: „Vtedy som ešte netušil, že môj brat Gejza bude o 22 rokov prednášať na svetovom sympóziu matematikov v Južnej Kórei v Soule. Stal sa jediným obyvateľom Európskej únie, ktorý Kim Ir-senovi hral na husliach v Pchjongjangu a v Soule prednášal matematiku.“

Oblúbený Václav Havel: Od Wimmera si po smrti „zlizol“ kritiku.Foto: archív

Havla nešetril

Wimmer nevynecháva ani politické témy. V jednej kapitole dokonca zabŕdol aj do Václava Havla a jeho umeleckej tvorby. „Tvoriť kvalitný humor je určite náročnejšie, ako písať nejakú vážnu hru. Keď poukážem na hry bývalého československého a potom českého prezidenta Václava Havla Odchádzanie, Audiencia... pýtam sa aj za vás - o čom tie hry vlastne boli? Ja vám to poviem v skratke - o ničom, zabitý čas. A isté kruhy ho chválili ako najväčšieho dramatika všetkých čias. Aspoň človek vidí, čo dokážu „jisté temné síly“. Zatiaľ sa takýto pohľad nikto neodvážil vysloviť, i keď si to mnohí myslia.“