Patrik Pachinger a Dávid Brtva si musia odsedieť tresty, ktoré im nadelil Špecializovaný trestný súd za tunelovanie nebankoviek. Prvý dostal sedem- a druhý deväťročný trest. Po dvoch rokoch im ich potvrdil Najvyšší súd. Ich parťák Jozef Majský však ostáva na slobode. Je vraj strašne chorý, a tak v jeho prípade bude súd rozhodovať samostatne.

Poľovník: Jozef Majský s bývalou manželkou Dianou Dubovskou.
Poľovník: Jozef Majský s bývalou manželkou Dianou Dubovskou.
Zdroj: Silvia Slafkovská

Nahnevaný

Na pojednávaní Najvyššieho súdu sa objavil len Patrik Pachinger. S prelepeným ľavým okom, tvrdiac, že ani na pravé dobre nevidí, podal najskôr žiadosť o odročenie, potom námietku zaujatosti súdu a neskôr aj žiadosť, aby jeho prípad posúdil Súdny dvor Európskej únie. Medzi verejnosťou vyvolal každý z jeho pokusov oddialiť rozhodnutie poriadny šum. Jeho advokát totiž čítal siahodlhé zdôvodnenia. Pachinger pôsobil nahnevane a neodpustil si poznámky o tom, že Majského prípad bude posudzovaný samostatne preto, že je bohatší. Reálne pritom možno za mreže nepôjde, keďže päť rokov si medzičasom odsedel a pri zvyšných dvoch zvažuje žiadosť o podmienečné prepustenie.

Každý má svojho šoféra: Jozef Majský, na snímke, jeho dcéra Eva ani syn Jozef nemusia zasadnúť za volant. Ďalším z klanu je syn Erik.
Každý má svojho šoféra: Jozef Majský, na snímke, jeho dcéra Eva ani syn Jozef nemusia zasadnúť za volant. Ďalším z klanu je syn Erik.
Zdroj: Alojz Rybárik

Chorý

Hlavný účinkujúci v šou, ktorá sa ťahá už šestnásť rokov, sa na súde nezúčastnil. Tentoraz jeho advokáti dodali zdravotné správy, ktoré predsedníčka senátu ani len v celosti neprečítala. Prezradila len, že vyzerajú veľmi zle a okrem iného je v nich liečba chemoterapiou. Tú pritom na pojednávaní koncom februára z Majského záznamov, ktoré vtedy povolil zverejniť, nečítala. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry nemá voči Najvyššiemu súdu SR osobitné právomoci. De facto by sme si mohli žiadať od súdu správu o zdravotnom stave, ale na pojednávaní sme ju nevideli. Viem iba to, čo počula aj verejnosť v sieni. Nevybadal som ani žiadnu aktivitu súdu, že by si žiadal k zdravotnému stavu Jozefa Majského znalecký posudok. Tak ako sa robili posudky k zdravotnému stavu obžalovaných v iných kauzách,“ skonštatoval nahnevaný prokurátor Ján Šanta. „Raz je to diabetes, potom má zase chemoterapiu, sám som netrpezlivý a zvedavý, ako sa s tým vyrovná súd,“ dodal Šanta.

Celé roky

Kauza sa začala na jeseň v roku 2002. Vtedy polícia zadržala Majského pri pokuse vycestovať z krajiny na hraničnom priechode Bratislava - Berg. Viezla ho manželka Diana Dubovská v kufri auta cez diplomatický koridor. Polícia ho obvinila z tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, ktoré v minulosti ovládal Vladimír Fruni. Veľkopodnikateľ Majský strávil vo väzbe takmer dva roky, až v auguste 2004 ho na návrh vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku prepustili. Trvalo dlhé tri roky, kým padol v kauze prvý rozsudok.

Krst knihy: Majský sa nenudí, prednedávnom pokrstil knihu svojich spomienok na biznis a politiku.
Krst knihy: Majský sa nenudí, prednedávnom pokrstil knihu svojich spomienok na biznis a politiku.
Zdroj: Július Dubravay

Dôvodom, prečo sa súd nedal ukončiť, boli neustále choroby Majského, tu chrípka, tam srdcová slabosť. Jeho večné maródky a vyhýbanie súdu napokon ukončila ďalšia väzba. Zatvorili ho v decembri 2006 a za mrežami zotrval až do vynesenia rozsudku v apríli 2007. Majský dostal dvanásť rokov natvrdo, Brtva jedenásť a Pachinger desať. Všetci sa odvolali a v októbri 2007 Najvyšší súd rozsudky zrušil. Prípad sa vrátil na začiatok a rozsudok padol až po ôsmich rokoch. Prečo to trvalo tak dlho? Opäť choroby obžalovaných aj obhajcov, boľavé zuby, pôrody, výmeny advokátov. Proti tomuto rozsudku sa trojica odvolala na Najvyšší súd, ktorý až teraz, aspoň v prípade Pachingera a Brtvu, kauzu ukončil.

Mohlo by vás zaujímať k téme: