Namiery z čias, keď v roku 1989 vyhrala Miss Československo, môže spomínať s nostalgiou. Dnes jedna z našich najkrajších kráľovien krásy Ivana Christová (48) buď tvrdí, že sa s váhou zmierila, inokedy sa zas verejne púšťa do boja. Pred dvoma rokmi sa takto vydala na cestu do Indie, kde v luxusnom komplexe ovenčenom cenami tri týždne očisťovala svoj organizmus. Američania, Rusi, ale aj bohatí Slováci chcú v známom Somatheeram Ayerveda Resort navyše omladnúť - i keď tamojší špecialisti sú opatrní, vraj starnutie vedia len spomaliť.

Pre majetných: Rezort sa nachádza na juhu Indie.
Pre majetných: Rezort sa nachádza na juhu Indie.
Zdroj: Archív

Režim v centre ležiacom v štáte Kérala na juhu Indie je príjemný a prísny zároveň. Návštevníci odchádzajú o niekoľko kíl ľahší. Dobrým zvykom je aj to, že za všetky služby zaplatia. Aspoň pri majetnej klientele to doposiaľ nebol problém. Všetko sa zmenilo, keď sa vo vychytenom komplexe zjavila veselá skupina žien na čele s Ivanou Christovou. Po troch týždňoch luxusného relaxu si na ňu miestna manažérka spomína veľmi dobre, ale nie v dobrom. Výprava tam zanechala vyše 14-tisícovú sekeru.

Kočner ju predbehol

Asi najznámejším Slovákom v indickom štáte Kérala, kde sa o poriadok starajú so švajčiarskou dôslednosťou, bol donedávna Marián Kočner. Tamojšie ajur­védske rezorty objavil už pred vyše desiatimi rokmi a vždy, keď výrazne pribral, rád sa vracal. Vstupné vyšetrenie lekára a jeho nastavenie životosprávy - liečebné kúry, masáže, joga, meditácie, ale aj špičková vegetariánska strava bez iných civilizačných nástrah - urobili svoje. „Ešte rok po návrate som dodržiaval všetko, čo ma v Indii naučili, a schudol som ďalších desať kilogramov,“ pochvaľoval si kontroverzný podnikateľ v médiách. Dnes sedí vo vyšetrovacej väzbe, na juhu Indie ho však nevideli podstatne dlhšie. V rezorte Somatheeram si ho ctili, pokým im nepredviedol svojský „zmysel pre biznis“. Vraj zlanáril niekoľko ich najlepších masérov a odviedol ich do Bratislavy, kde otvárali nové ajurvédske centrum. To dodnes funguje v neslávne známom Five Star Residence.

Pre majetných: Rezort sa nachádza na juhu Indie.
Pre majetných: Rezort sa nachádza na juhu Indie.
Zdroj: Archív

Lenže historka s Kočnerom po nedávnych udalostiach trocha vybledla. Dnes sa vás v rovnakých končinách - len čo zistia, že ste zo Slovenska - pýtajú na Ivanu Christovú. V termíne od 17. februára až do 9. marca 2016 sa tam rekreovala so šiestimi ženami a s jedným mužom.

Christovú poznáme nielen pre jej krásu, večný boj s postavou, ale aj pre jej zmysel pre charitu. Dodnes cez leto organizuje tábory, kde sa dlhodobo chorým deťom venuje osobne. Okolnostiam, za akých sa pred dvoma rokmi v Indii rekreovala, sa preto nechce veriť. Lenže mailová komunikácia medzi rezortom a objednávateľom, ktorú máme k dispozícii, dokazuje mnohé. Do Manaltheeramu najprv dorazil úctivý mail z Bratislavy. „Dáma, ktorá sa predstavila ako Martha Syed, nás kontaktovala 12. júna 2015 - tvrdila, že je malým cestovným agentom zo Slovenska, z Európskej únie. Hovorila o plánoch svojich zákazníkov,“ potvrdila pre PLUS 7 DNÍ manažérka Chitra zo Somatheeram Ayurveda Group. Podľa nej sa objednávateľka zastrešila slovenskou firmou Alpha Phi, pridala adresu na bratislavské sídlo a ďalšie kontaktné údaje. „Bohužiaľ, neoverili sme si ju,“ povedala nám zástupkyňa dôverčivej indickej spoločnosti, ktorá o vynachádzavosti našincov zjavne nemala ani poňatia.

Hľadala vnútorný pokoj: Bývalá modelka opisovala ajurvédske centrum ako raj na zemi.
Hľadala vnútorný pokoj: Bývalá modelka opisovala ajurvédske centrum ako raj na zemi.
Zdroj: Archív

Už len to, že „akože cestovnú agentúru“, ktorá pobyt v Indii objednávala, neevidujú v Slovenskej asociácii cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), veľa naznačuje. „Spoločnosť Alpha Phi nie je členom SACKA. Nemám vedomosť ani o tom, že by v minulosti bola,“ potvrdila nám generálna sekretárka asociácie Jana Varinská. Ďalšie signály, že niečo nie je v poriadku, sa dali vyčítať z komunikácie so „šikovnou“ agentkou z Bratislavy. Spočiatku používala firemnú adresu [email protected] a podpisovala sa ako Martha Syed, ale 4. februára 2016 nastáva významná zmena. Zrazu si píše Marta Syed bez písmena h v krstnom mene. V tom čase už vybavuje transport klientov z letiska do rezortu a informuje náprotivok, že zmenila emailovú adresu na [email protected] s jednoduchým odôvodnením - „stará nefuguje, lebo sme menili webovú stránku“.

Dovolenka v raji

Tak či tak, na objednávke svieti osem mien, medzi nimi je aj Ivana Christová a jej mama Otília. Zvyšok vyzerá na kolegov z kozmetickej brandže, v ktorej sa už roky pohybuje. Každý člen skupiny dostal v Indii kompletný ajurvédsky balík - 21 nocí v plážových chatkách, denné procedúry, kontroly u lekára, každý deň hodiny jogy, meditačné či kultúrne programy. A to všetko v luxusnom prostredí pri mori. Česko-slovenská skupina bola už na ceste do Indie, keď sa vyskytli prvé komplikácie. „Do príchodu hostí sme nedostali na účet žiadnu zálohu. Neustále sme ju (Marthu Syed - pozn. red.) žiadali, aby ju uhradila. Povedala, že už sa tak stalo, a poskytla nám údaje o trans­akcii. Ale nič nebolo pripísané,“vysvetlila nám manažérka komplexu, ktorá až neskôr pochopila, že údaje boli pravdepodobne falošné.

Pozrite si, ako to v komplexe, kde Ivana Christová zhadzovala kilá, vyzerá. Článok pokračuje pod videom.

Napriek nezrovnalosti sa Indovia zachovali ako pohostinný národ. Dámy aj s jedným pánom po úmornej ceste ubytovali, viacerí z partie chýr o úžasnom ajurvédskom centre hneď šírili cez sociálne siete. Vrátane Ivany Christovej. „Už 16 dní v raji, ajur­védske masáže, vegetariánske jedlá plné iných chutí, mňamkové ovocie, láskaví ľudia, nádherná flóra Indie a rozprávkovo čarovné more,“ komentovala bývalá modelka svoje početné fotografie na Facebooku. Za všetok luxus mala skupina zaplatiť vyše 21-tisíc eur, miesto peňazí sa však Indovia dočkali zlého zážitku.

Stratená agentka

Dlh vymáhali domáci priamo na mieste - od slovenskej celebrity, ktorá mala zrejme najviac skúseností s cestovaním. „Striktne sme pani Christovú informovali, že im nedovolíme odísť, kým nedostaneme celú sumu,“ tvrdí nám manažérka Chitra. Vďaka tomu podľa nej vytiahli prítomné dámy svoje kreditné karty. Tak dokázali uhradiť asi 6,8 tisíca eur. O 14,6 tisíca eur sa snažili ďalej. „Potom pani Christová povedala, že ďalšiu transakciu dokáže vykonať, až keď sa dostane do svojej krajiny,“ pokračuje indická manažér­ka. Komunikácia podľa nej prebiehala v mieri, lebo slovenská miss sa na mieste zaručila, že sa skontaktuje s Marthou Syed, buď priamo, alebo cez priateľov, a vybaví, aby im poslala peniaze, ktoré už všetci zo skupiny na Slovensku uhradili. „Potom sme boli v kontakte ešte niekoľko dní - cez telefón aj e-mail. Tvrdila, že pani Martha Syed spáchala samovraždu a jej spoločnosť neexistuje, že nám nemôže pomôcť,“dozvedela sa zaskočená manažérka v Indii. Ivana Christová si neskôr v médiách pochvaľovala východnú kultúru, ktorá jej pomohla nájsť vnútorný pokoj.

Už len poštová schránka

Na súd sa indická spoločnosť doteraz neobrátila, ale, ako sme sa dozvedeli, po nevšednom zážitku s (možno fiktívnou) Marthou, reálnou Ivanou a ďalšími urobili majitelia okamžité opatrenia, aby sa nič podobné viac neopakovalo. Na Slovensko sa zvesť o hanbe s našincami nedostala. Až teraz. Vybrali sme sa na Tomášikovu ulicu v Bratislave, do ružinovského komplexu Koloseo. Po spoločnosti Alpha Phi, zapletenej do záhadných ajurvédskych objednávok, tam zostal už len nápis na poštovej schránke. Keď sme vyťukali mobilný kontakt, ktorý prišiel do Indie, zo slúchadlá sa ozvalo: „Číslo, ktoré ste zvolili, nie je správne.“ O čosi viac sa dalo vyčítať v archívnych záznamoch na internete. „Štúdio Alpha Phi je zamerané na chudnutie a formovanie postavy pomocou prístrojov pracujúcich na báze pretlaku a podtlaku,“prečítali sme si, čomu sa firma v skutočnosti venovala. Informácie o cestovaní žiadne.

V ružinovskom komplexe: Ktosi organizoval zájazd cez e-mailovú adresu firmy Alpha Phi, ktorá sídlila v tejto budove. Zostal po nej len nápis na poštovej schránke.
V ružinovskom komplexe: Ktosi organizoval zájazd cez e-mailovú adresu firmy Alpha Phi, ktorá sídlila v tejto budove. Zostal po nej len nápis na poštovej schránke.
Zdroj: Archív

Nakoniec sa nám podarilo spojiť s výživovou poradkyňou Alexandrou Alföldiovou, ktorá v rokoch 2010 až do augusta 2016 eseročku s názvom Alpha Phi vlastnila a medzi predmetom podnikania mala napríklad „prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu“. Keďže podvodný mail dorazil do Indie práve z jej firemného mailu, chceli sme vedieť, ako sa to mohlo stať. Vie, kto je záhadná Martha Syed? „O tom vôbec nič neviem povedať, to mi nič nehovorí,“ dištancovala sa bývalá majiteľka od ženy, ktorá s jej štúdiom vraj ni­kdy nemala nič spoločné. S kým však niečo spoločné malo, bola celkom určite Christová.

Pár mesiacov po inkriminovanej dovolenke v Indii, na ktorej sa Alföldiová sama nezúčastnila, urobila zásadný krok v podnikateľskom živote. „Prevádzku som predala a viem, že minulý rok ju odsťahovali,“ nadhodila pred nami. Neskôr však na rovnakej adrese začalo fungovať nové štúdio s novým názvom a s podobným zameraním. Na jeho internetovej stránke sa Alexandra dodnes prezentuje ako odborná garantka. Nechýbajú ukážky z mnohých mediálnych výstupov - v markizáckom Reflexe, v Dámskom klube, ktorý vysiela RTVS, ale aj zo spolupráce s Ivanou Christovou a jej vizážistickým tímom.

Alexandru Alföldiovú sme však rozhodne informáciou o tom, že niekto zneužil jej firemnú adresu a objednal si pobyt v zahraničí, nezaskočili. „Ja som aj dávala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, lebo bolo viacero takýchto záležitostí,“ podotkla jednou vetou a bližšie sa o svojich biznisových problémoch odmietla baviť.

Už len žena v pozadí: Ivana Christová, na snímke s dcérou Danielou, sa pred rokmi stiahla do ústrania, na smotánkovské akcie takmer nechodí.
Už len žena v pozadí: Ivana Christová, na snímke s dcérou Danielou, sa pred rokmi stiahla do ústrania, na smotánkovské akcie takmer nechodí.
Zdroj: Archív

A tak sa sme, bohužiaľ, nedozvedeli, kto tajomná Martha, respektíve Marta Syed, je. Ak aj spáchala samovraždu, nevieme kedy a kde. Nakoniec nikto taký nie je na území Slovenska, aspoň podľa portálu cintoriny.sk, nikde pochovaný. V maximálnom utajení však dokázala vybaviť dovolenku za vyše 21-tisíc eur. Pre „malú skupinu Ivany Christovej“ -presne týmto výrazom totiž manažérka indického rezortu podarenú partičku dodnes označuje.

A čo nato bývalá Miss Československo? Môžeme hovoriť o naozaj vynikajúcich účinkoch ajurvédskych metód, pretože fungujú aj po vyše dvoch rokoch. Ivana Christová zasiahnutá východnou filozofiou celkom zabudla, že v Indii a neskôr na Slovensku musela riešiť nepríjemný incident, z ktorého sa jej podarilo vyvliecť bez ujmy. „Viete čo, vôbec neviem, o akej situácii hovoríte. A keď máte nejakú skupinu, tak sa s ňou rozprávajte, ale mňa sa to vôbec netýka. Vôbec neviem, o čom hovoríte. Prepáčte, mám teraz niečo na práci, takže musím ísť,“ospravedlnila sa a na otázku, či dovolenku uhradila v plnej výške, stihla reagovať v štýle indického mnícha: „Prajem vám krásne sviatky, hlavne plné pokoja.“  

Anketa
Myslíte si, že objednávateľka zájazdu naozaj existovala?
  • 7%
  • 93%