Tip na článok
Oživovanie: Záchranári privážajú Dianu do parížskej nemocnice. Vtedy ešte dýchala, ba vyzerala takmer nedotknutá, no neskôr lekári zistili, že krváca do mozgu. Nemohla prežiť.

Zavraždil Dianu agent? Člen tajnej služby sa na smrteľnej posteli priznal, že jej smrť objednala kráľovská rodina

Princezná Diana zomrela pred dvadsiatimi rokmi. Jej smrť je dodnes opradená konšpiráciami

Stalo sa to 31. augusta neskoro v noci. Veľký Mercedes s tmavými sklami sa rútil po parížskych uliciach. Prenasledovalo ho niekoľko áut, v ktorých sedeli paparacovia. Každý z nich chcel získať záber, za ktorý dostane poriadne tučný honorár. V aute totiž sedela rozvedená britská princezná Diana a jej milenec, miliardár Dodi al-Fayed. Z tunela Pont de l’Alma, ktorý pretína jednu z najfrekventovanejších ulíc Paríža, už auto nevyšlo. Tí, ktorí stáli v tej chvíli nablízku, počuli škrípanie bŕzd a ohlušujúci tresk.

Zošrotované: Z čierneho Mercedesu, v ktorom sa viezla Diana a Dodi al-Fayed, zostal iba vrak. Dodi a šofér boli na mieste mŕtvi, Diana zomrela v nemocnici.
Zošrotované: Z čierneho Mercedesu, v ktorom sa viezla Diana a Dodi al-Fayed, zostal iba vrak. Dodi a šofér boli na mieste mŕtvi, Diana zomrela v nemocnici.
profimedia.sk

Takmer v okamihu sa pod most začali zbiehať sanitky, no už vtedy bolo viac-menej jasné, že havária mala - aspoň pre princeznú a jej milého - fatálne dôsledky. Zostali po nej dve deti, princovia William a Harry. Tragická udalosť ochromila celý svet. Išlo skutočne o nehodu? Viac či menej bláznivé konšpirácie o príčine Dianinej smrti sa objavujú dodnes. Nedávno napríklad bývalý agent tajnej služby na smrteľnej posteli „prezradil“, že Dianu zavraždil on. A bolo to na priamy pokyn manžela Alžbety II.

Vyzerala, ako by spala

Diana Frances Spencerová mala 36 rokov, keď v parížskej nemocnici podľahla vážnym zraneniam. Bez zveličenia môžeme povedať, že princeznú z Walesu miloval a obdivoval takmer celý svet. Možno až na princa Charlesa a zvyšok kráľovskej rodiny. V okamihu, keď Mercedes s čiernymi dymovými sklami nabúral do zvodidiel, rútil sa cestným tunelom rýchlosťou viac ako sto kilometrov za hodinu. Tesne pred tým, ako vozidlo narazilo do múra, nabúralo doň auto novinára. Mercedes šoféroval Henri Paul, ktorý sprevádzal Dianu na cestách od čias, keď sa rozviedla s princom Charlesom. Bol na mieste mŕtvy, rovnako ako Dodi al-Fayed. Z auta po zrážke zostala len hromada šrotu, záchranári vysekávali telo princeznej z vraku štyridsať minút. Podľa svedectiev lekárov bola pri vedomí a komunikovala.

Posledné snímky: Diana a Dodi v hoteli Ritz tesne pred tým, ako nasadli do auta.
Posledné snímky: Diana a Dodi v hoteli Ritz tesne pred tým, ako nasadli do auta.
profimedia.sk

Na jej tele nebolo na prvý pohľad badať žiadne zranenia, no krvácala z uší a nosa. To, v akom zlom zdravotnom stave je bývalá manželka prvorodeného princa a následníka trónu, zistili lekári až po príchode do nemocnice. Diana mala roztrhnuté pľúca, krvácala do mozgu i z vnútorných orgánov. Zraneniam podľahla, rovnako ako jej milenec a šofér.

Tieň, z ktorého mrazí

Tragickú nehodu prežil len bodygard, ktorý sa, paradoxne, staral o bezpečnosť prominentného páru. „Sedel som pri nej v márnici. Bola nádherná, vyzerala, akoby spala. Mala len zavreté oči a bola celá bledá. Pri pitevnom stole som si kládol otázku - čo bude ďalej? Nielen s Britániou, ale s celým svetom,“ vyjadril sa pomerne pateticky Dianin hovorca, ktorý bol v nemocnici ako jeden z prvých. Tragická správa okamžite obletela celý svet. Denníky menili už vytlačené prvé stránky - aj v tých najodľahlejších kútoch sveta vyšli s palcovými titulkami Diana is dead, Diana je mŕtva -, televízne štáby sa predháňali v podávaní nových informácií. „Rok 1997 si pamätám veľmi dobre,“ hovorí päťdesiatnička Dana. „Boli sme práve na návšteve v Londýne. Ľudia plakali, zmätene pobehovali po uliciach, až priam šeptom sa zhovárali. Pred Buckinghamským palácom sa začali kopiť kvety, sviečky a darčeky. Na Londýn zosadol tieň, z ktorého ma doteraz mrazí.“

Z čierneho Mercedesu, v ktorom sa viezla Diana a Dodi al-Fayed, zostal iba vrak. Dodi a šofér boli na mieste mŕtvi, Diana zomrela v nemocnici.
Z čierneho Mercedesu, v ktorom sa viezla Diana a Dodi al-Fayed, zostal iba vrak. Dodi a šofér boli na mieste mŕtvi, Diana zomrela v nemocnici.
profimedia.sk

Nekonečné konšpirácie

Hoci sa nehoda stala už pred dvadsiatimi rokmi, Dianina smrť dodnes šteklí zvedavosť novinárov i čitateľov. Američania majú 11. september, okolo ktorého doteraz kolujú rôzne konšpiračné teórie, Veľká Británia zasa Dianu. Otázky sú rovnaké. Išlo naozaj o obyčajnú nehodu? Alebo ju dala zabiť kráľovská rodina? A čakala nemanželské dieťa? Žije ešte stále v ústraní? Výsledky oficiálneho vyšetrovania hovorili, že šofér Henri Paul nezvládol riadenie. V jeho krvi dokonca našli alkohol a iné omamné látky. Potvrdili to pitevné analýzy a rekonštrukcia nehody.

Ako čas plynul, začínali sa ozývať svedkovia. Prvý prehovoril otec miliardára Dodiho al-Fayeda. „Bolo nemysliteľné, aby sa osoba tak blízko spätá s kráľovskou rodinou vydala za moslima. Môj syn ním bol a bol na to hrdý. Diana s ním otehotnela, nosila pod srdcom dieťa, ktoré splodili z lásky,“ tvrdil. Toto vyjadrenie podporuje aj výpoveď jedného z lekárov, ktorí boli na mieste nehody. „Diana mi rukami naznačila, že čaká dieťa,“ vyjadril sa pre britský bulvár. Pitva však podľa oficiálnych správ žiadne tehotenstvo nepotvrdila. „Diana tehotná bola. Radostnú správu mi oznámili spoločne s Dodim, na prírastok sme sa všetci tešili,“ oponoval oficiálnym záverom skrúšený Mohamed al-Fayed.

Bola tehotná?: Diana údajne čakala s Dodim dieťa. Na snímke počas dovolenky na jachte.
Bola tehotná?: Diana údajne čakala s Dodim dieťa. Na snímke počas dovolenky na jachte.
profimedia.sk

V rozhovoroch pre médiá zašiel až tak ďaleko, že naznačil, že vôbec nemuselo ísť o útok namierený na Dianu, ale na jeho syna, ktorému sa v tom období nepodarilo niekoľko investícií a dlhoval čoraz viac peňazí nebezpečným a vplyvným ľuďom. Rekonštrukcia nehody a výpovede svedkov dokázali, že milenci neboli pripútaní. A bulvár prišiel okamžite s „overenou“ informáciou, že počas zrážky Diana uspokojovala svojho milenca a orálny sex bol dôvodom, prečo nepoužili bezpečnostné pásy.

Šokujúce priznanie

Príbehy okolo Dianinej tragickej smrti zahŕňajú aj tajné britské služby. Najčastejšie sa spomína SAS a MI5. Konšpirátori hovoria o sprisahaní, ktoré bolo posvätené z tých najvyšších miest monarchie. Iba nedávno, v júni, sa zveril médiám na smrteľnej posteli John Hopkins, bývalý tajný agent spomínanej agentúry MI5. Hopkins figuroval v operáciách namierených proti nepohodlným jednotlivcom v rokoch 1973 - 1999. Bol poverený „postarať sa o umlčanie 23 osôb, ktoré boli potenciálnou hrozbou pre krajinu“. Ešte aj na dôchodku podľa svojich slov pracoval pre vládu ako súčasť aktívnej sedemčlennej bunky, ktorej cieľom bolo eliminovať ľudí z kruhov novinárov, politikov, aktivistov, šéfov a rôznych odborov. Pri svojej práci využívali chemické látky a jedy. Tesne pred smrťou priznal, že princezná Diana bola jediná žena, ktorú kedy zavraždil.

Priznanie: Vraždu Diany vraj vykonal agent MI5 Hopkins.
Priznanie: Vraždu Diany vraj vykonal agent MI5 Hopkins.
internet

„Lady Di bola jediným cieľom, ktorý sme mali zneškodniť na priamy príkaz kráľovskej rodiny,“ povedal Hopkins a dodal, že „bola nádherná a jemná a jej život musel byť prerušený, pretože bola nepohodlná pre monarchiu“. Niekoľkokrát spomenul princa Philipa, manžela kráľovnej Alžbety II. Práve on vraj vydal priamy príkaz zbaviť sa čiernej ovce, ktorá bola tŕňom v oku navonok usporiadanej monarchie. Médiá sa odvolávali na niekoľko zdrojov, keď citovali, že po rozpade manželstva sa Diana formálne odčlenila od rodiny, ale temné tajomstvá si vzala so sebou. Panovníci sa obávali, že začne hovoriť. Nahovárali si, že v sebe prechováva zášť, keďže práve princ Charles bol tým, kto ako prvý ohrozil manželstvo vzťahom s „bývalou“ milenkou Camillou. „Operáciu zosnoval priamo Buckinghamský palác, dokonca za pomoci niektorých médií. V čase pripravovanej nehody sa mali nachádzať blízko tunela, aby potvrdili historku, že ich prenasledovali,“ dodal Hopkins.

Akcia Prírastok

Hoci oficiálne inštitúcie už vyšetrovanie dávno uzavreli, stále sa objavujú nové a nové „zaručené dôkazy“ o príčinách Dianinej smrti. Jedným z nich je aj tvrdenie, že šofér Fiatu Uno James Andanson, ktorý do Dianinho Mercedesu narazil, a tým vytlačil auto do „steny smrti“, nebol bulvárny novinár, ale agent MI5. Vraj neoslnil šoféra Mercedesu bleskom z fotoaparátu, ale špeciálnym laserom, ktorým oslepovali pilotov bojových lietadiel a stíhačiek. Túto teóriu údajne potvrdzuje ďalší tajný agent, Richard Tomlison. Historku ozvláštňuje fakt, že Andansona našli upáleného vo vlastnom aute tri roky po Dianinej nehode.

Nešťastné manželstvo: Diana a Charles si zrejme neboli súdení.
Nešťastné manželstvo: Diana a Charles si zrejme neboli súdení.
profimedia.sk

V hlave mal dve guľky, jeho smrť uzavrela polícia ako samovraždu. So zarážajúcimi vyjadreniami šiel ešte ďalej Alan Power, známy anglický konšpirátor. Podľa neho sa do atentátu zapojila aj tajná služba SAS. Akcia mala podľa jeho zistení názov The Increment, Prírastok, ako narážka na Dianino tehotenstvo. Na túto stopu ho priviedlo vyšetrovanie Johna Nightingala, príslušníka spomínanej špeciálnej jednotky, ktorého obvinili z nelegálneho držania zbrane a prepustili zo služby. Práve Nightingale je autorom listu, ktorý poslal na políciu ako svoju priamu výpoveď o zosnovaní atentátu na princeznú Dianu jeho bývalou agentúrou, pre ktorú aj on vraždil nepohodlných ľudí.

Nafingovala to sama

Ako sme už spomínali, mnohé konšpiračné teórie boli naozaj bláznivé. Jednou z najbláznivejších je tá, že Diana sama nafingovala dopravnú nehodu, aby sa mohla vydať za Dodiho al-Fayeda, vychovávať s ním deti a žiť v ústraní ďaleko od zvedavých očí bulváru a spoločnosti. A ktovie, možno je jej susedom Elvis Presley.

VIDEO Plus 7 Dní