„Nie je mysliteľné, aby letkou ministerstva vnútra cestovali ľudia so slabým žalúdkom. To by sme do vládnych lietadiel rovno mohli brať dobrákov, ľudomilov, rôznych milosrdných, ale pre skutočný život nepoužiteľných samaritánov,“ vysvetľuje pre týždenník PLUS 7 DNÍ dôvody razantného kroku minister Robert Kaliňák, ktorý osobne inicioval vyšetrovanie celej kauzy. „Práve preto potrebujeme čo najskôr zistiť, kto, kedy, prečo a za akých okolností pošpinil interiér nášho stroja.“

Pripomeňme si - kauza so zľudoveným názvom Prípad ogrcaného lietadla vznikla po návrate delegácie prezidenta Andreja Kisku z návštevy Mexika. V jeho luxusnom interiéri sa totiž našli zvratky.

Roberta Kaliňáka tento objav až tak neprekvapil. „Pán prezident a ľudia z jeho okolia sú mi už dlho podozriví. A nejde len o sklony hlavy štátu k filantropii. To je to najmenej. Na charitu dnes prispieva kadekto. Pozrite sa však na tie jeho chabé pokusy o machinácie s daňami. Ak chcete od štátu niečo vytrieskať, nesmú vás predsa pri tom prichytiť,“ argumentuje minister vnútra. „Zhrniem to: Keď si niekto nedokáže ustrážiť vratky, môže vo svojom okolí očakávať zvratky.“

Vyšetrovací tím sa už pustil do práce. Odborníci odobrali vzorky vyvráteného obsahu žalúdka a čakajú na výsledky laboratórnych analýz. „Nechceme nič prenechať na náhodu, sú to vážne veci,“ hovorí minister Kaliňák, ktorý zároveň pripúšťa, že môže ísť aj o planý poplach. „Možno sa ukáže, že za všetkým je nejaká anorektická slečna, ktorá zhodou náhod robila pánom v delegácii milú spoločnosť. Potom by sme sa nad tým všetci spolu zasmiali,“ poznamenal minister. S prižmúrením jedného oka by takisto dokázal pochopiť, ak by niekto nedokázal zvládnuť väčšie množstvo omamných látok.

Aj keď - ako dodáva - správny pasažier vládneho lietadla by predsa len mal v tomto smere niečo vydržať. „Ale čo ak sa potvrdí niektorý z katastrofických scenárov? Čo ak sa u niektorého z členov delegácie napríklad ozvalo svedomie a prišlo mu zle z toho, že za štátne peniaze cestoval na výlet do Mexika? Takýchto ľudí na palube nielenže nepotrebujeme, sú doslova nebezpeční. Ak by sme sa riadili ich zásadami, takmer by sme nelietali. Nedávno obnovená letka pritom nalietané kilometre potrebuje ako soľ,“ zdôrazňuje Robert Kaliňák.