Kráľovskí fanúšikovia si môžu zaobstarať všetky druhy suvenírov ako spomienku na kráľovskú svadbu princa Harryho a Meghan Marklovej.

Mená a tváre vnuka kráľovnej Alžbety a jeho americkej snúbenice zdobí tovar prakticky vo všetkých obchodoch britského mesta Windsor, kde sa túto sobotu koná kráľovská svadba - a kde obchodníci dúfajú, že speňažia záujem o ňu zo strany miestnych obyvateľov i turistov.

Nátierka aj párty oblečenie

Tašky, šálky, taniere alebo napríklad poháre s nápisom Harry a Meghan obsahujúce kvasnicovú nátierku, ktorou zvyčajne maže toast, sú vystavené v regáloch aj výkladných skriniach obchodov spoločne s vlajočkami, plyšákmi a párty oblečením.

100 % vegetariánske: Ochutnajte ako chutí Meghan a Harry.
100 % vegetariánske: Ochutnajte ako chutí Meghan a Harry.
Zdroj: TASR

"Naši zákazníci majú radi niečo, čo im ten deň pripomenie," povedal Anthony Edwards z obchodu Daniel. "Mali sme tu zákazníkov, čo si kúpili 130 miniatúrnych magnetov, pretože v rovnaký deň oslavujú svadbu."

Vlajočky sú povinnou výbavou.
Vlajočky sú povinnou výbavou.
Zdroj: TASR

Kráľovská mincovňa vydala špeciálny mincu, pošta prispela sériou známok a londýnska firma Crown Jewels (korunné klenoty) predáva "upomienkové kondómy na kráľovskú svadbu".

Všetci šalejú

Pred hradom Windsor, kde sa bude konať svadba v poradí šiesteho následníka britského trónu a rozvedenej americkej herečky, si Kevin Ball postavil malý stánok s upomienkovými čiapkami a šatkami. Má ho na bicykli, aby sa mohol presúvať tam, kde sa aktuálne zíde najväčší dav ľudí. "Moja svokra má 87 rokov a stále rada vyťahuje upomienkové predmety zo svadby kráľovnej Alžbety. Ľudia si občas radi zaspomínajú na minulosť," vysvetľuje.

Svadbu prežívajú aj baristi.
Svadbu prežívajú aj baristi.
Zdroj: TASR

V darčekovom obchode King and Queen (kráľ a kráľovná) si vyberá suveníry vytrvalý príliv návštevníkov. "Všetci šalejú," povedal sedemdesiatročný Alan Earwaker potom, čo si sám kúpil pamätný hrnček. "Chodia sem ľudia až z Brazílie, nakupujú veľa vecí, čo si so sebou chcú odviezť domov. Všetci šalejú po tej svadbe."

Foto Meghan a Harryho vo forme bravčového koláča.
Foto Meghan a Harryho vo forme bravčového koláča.
Zdroj: TASR

Ekonomické prilepšenie

Jedna z konzultantských firiem odhadla, že by svadba Harryho a Meghan mohla britskej ekonomike prilepšiť o miliardu libier. Britská ekonomická prognostická skupina EY ITEM Club však minulý týždeň uviedla, že posilnenie ekonomiky bude "obmedzené".

"Kráľovská svadba by mala britskej ekonomike priniesť isté výhody, avšak mali by sme sa vyvarovať preháňania potenciálneho vplyvu, alebo sa snažiť potenciálne zisky nejako pevne kvantifikovať," uviedol vo vyhlásení hlavný ekonomický poradca skupiny Howard Archer.

"Predpokladáme, že nastane veľmi obmedzené, dočasné posilnenie ekonomiky, ktoré sa sústredí do niektorých sektorov, predovšetkým maloobchodného, ​​turistického a možno aj v oblasti občerstvenia a pohostinstiev," dodal Archer.