Tak sa robí reklama. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov daroval päťročnému chlapcovi novučičký biely Mercedes C180 len za to, že v priebehu dvoch hodín a dvadsiatich piatich minút dokázal bez prestávky urobiť 4 015 kľukov. Tak vraj Rachim Kurajev, ktorému domáci začali hovoriť „čečenský Schwarzenegger“, prekonal ruský rekord. Navyše svoj výkon venoval práve čečenskému vodcovi, a tak sa mu Kadyrov rozhodol odvďačiť.

Chlapče, zaslúžiš si

Video, na ktorom chlapcovi odovzdáva kľúče od auta, zverejnil potom na Instagrame. „Zatiaľ ťa síce bude voziť len otec, ale to auto si zaslúžiš,“ cituje 42-ročného čečenského prezidenta server The Moscov

Times. Zvláštny darček pre päťročného chlapca, ale v Čečensku je, zdá sa, možné všetko. „Meno toho chlapca už rezonuje po celom svete. Má ohromnú silu a vôľu. Je to prvý z úspechov, ktoré ten chlapec získa,“napísal Kadyrov na Instagrame.

Silák zo stotisícovej Elisty, hlavného mesta Kalmyckej republiky, však svoj výkon bude musieť zopakovať. Ako oficiálny zápis do ruskej knihy rekordov ho odmietli uznať, keďže sa im niektoré veci nezdali. Okrem iného skutočnosť, že počas cvičenia malý Rachim pozeral animované rozprávky.

Kurajev sa teda na svoj megavýkon bude musieť prichystať ešte raz. „Nevadí, Rachim toho zvládne aj viac. Len či budú mať komisári dostatok trpezlivosti všetko spočítať,“ pokračoval Kadyrov.

Čečenský minister kultúry a športu Musa Kanarikov je malým silákom nadšený. „Vyše štyritisíc kľukov za taký čas a bez prestávky? To je svetový rekord,“nadchol sa pre ruské médiá.

Rachim by sa mal o rekord znovu pokúsiť v najbližšom čase. Zástupkyňa Ruskej knihy rekordov Julia Proninovová je presvedčená, že to „čečenský Schwarzenegger“ opäť zvládne. „Nemám z toho obavy,“povedala pre stanicu Govorit Moskva. Nech už jeho opätovný pokus dopadne akokoľvek, Kadyrovovo gesto určite nezostalo bez povšimnutia.

Obdivovať či zatracovať?

Nie je to prvý silácky výkon malého chlapca, ktorý v superlatívoch skloňujú médiá. Pred ôsmimi rokmi za najsilnejšieho chlapca považovali rumunského gymnastu a kulturistu Guliana Stroeho, ktorý sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov za najrýchlejšie prejdených desať metrov na rukách, pričom medzi nohami držal pätnásťkilovú guľu. Svoj rekord predviedol naživo v zábavnom programe jednej z talianskych televízií. Jeho otec Iuliano Stroe, stavebný robotník, totiž práve v tom čase pracoval pre jednu firmu vo Florencii.

Starší z dvoch Iulianových synov prekonal rekord aj v kľukoch v stojke. Dokázal udržať telo i v horizontálnej polohe na vertikálnej tyči minútu a 32 sekúnd. Jeho cestou sa vydal tiež mladší Claudio, za čo si otec ako ich tréner vyslúžil množstvo kritiky. Verejnosť ho obvinila zo zlého zaobchádzania s deťmi. Iuliano sa však bránil, že deti absolvujú pravidelné lekárske kontroly a cvičia dobrovoľne.

Veľa sa hovorilo aj o Číňanovi Jin-longovi, ktorý v deviatich rokoch dokázal potlačiť dvojtonové auto, či americkom vzpieračovi C. J. Cumminsovi, ktorý už v jedenástich dostal v nadhode nad hlavu dvojnásobnú hmotnosť svojho tela. Vážil 45 kilogramov, zodvihol 90.