Láska a sex nikdy nepoznali hranice. Ani vekové, ani časové. Nie je náhoda, že dnes je veľa párov, kde sa rozdiel veku počíta na desiatky, - hovorí psychiater Artúr Ivančík. Kritériá na výber partnera sa zmenili. „To, čo bolo v minulosti spoločensky neprijateľné, je dnes otázka priorít človeka a spôsobu fungovania alebo prejav nového životného štýlu,“ tvrdí. Vzťahy medzi partnermi s väčším vekovým rozdielom už nečelia takým predsudkom ako kedysi. Lenže niektoré nástrahy na takéto spolužitie stále číhajú. S pokročilým vekom pribúdajú fyzické i psychické ťažkosti. Ako sa vyrovnať so stratou vitality, sexuálnej chuti či dokonca s chorobami?

Literárny motív

Na túto tému upozornil takmer pred sto rokmi anglický spisovateľ David Herbert Law­rence v škandalóznom románe Milenec lady Chatterleyovej. Mladá Connie, ktorej urodzeného manžela za vojny doživotne zmrzačili, zahorela vášňou a fyzickou láskou k hájnikovi Mellorsovi. Už mala po krk samoty, počúvala priveľa intelektuálnych rečí v zajatí pochmúrnosti. Skutočné naplnenie našla niekde inde - v náručí jednoduchého muža, ktorý jej dal nehu a vedel ju rozpáliť.

Madonna a Brahim Zaibat: Populárna speváčka má posledné roky po boku podstatne mladších partnerov a energiou za nimi očividne nezaostáva.
Madonna a Brahim Zaibat: Populárna speváčka má posledné roky po boku podstatne mladších partnerov a energiou za nimi očividne nezaostáva.
Zdroj: profimedia.sk

O frustrácii chradnúceho muža, ktorý má oveľa mladšiu ženu, píše vo svojom najnovšom románe Vôbec nič aj anglicko-pakistanský spisovateľ Hanif Kureishi. „Udržím drink, udržím mobil, dokážem potlačiť kolesá na vozíku, ale neviem si poriadne zapnúť gombíky na pyžame. Aké právo mám na skúposť či zakazovanie?“ kladie si otázku hrdina Waldo, ktorého žena si začala milostný románik s rodinným priateľom. „Z jej života sa vytratil život a už najmenej sedem rokov si neužila sex. Nemôžem ju nijakým spôsobom uspokojiť,“ priznáva. Lenže pozerať sa na to, ako milovaná polovička zahorela vášňou k inému, poriadne zabolí. Z niektorých mladších partneriek sa ochotne stávajú opatrovateľky, ktoré sa zriekli intímneho potešenia, alebo si ho doprajú niekde osamote. Lenže iným to zďaleka nestačí.

Vyšší vek, kvalitnejší sex

Samozrejme, nie každý vekovo nerovný vzťah zákonite vedie k neskoršej frustrácii a k hľadaniu iného objektu. „Vzťah výrazne mladšieho partnera a zrelej ženy alebo muža v súčasnosti azda nikoho neprekvapuje. Na druhej strane prináša nové, možno omnoho ťažšie problémy, ktoré ohrozujú takýto ,nerovný pár‘,“ pripomína Artúr Ivančík.

Zlom a skúška odolnosti v týchto vzťahoch prichádzajú často až s vážnym ochorením či iným obmedzením vekovo staršieho partnera. Záleží na sile puta, hĺbke citov a charaktere, ako sa s tým dvojica popasuje. Každý vek má svoje pozitíva, ktorými sa môžu partneri vzájomne obohacovať. Mladý človek svojou vitalitou a chuťou užívať si život môže toho slabšieho vzpružiť a povzbudiť. „Zrelý človek, naopak, pozná priority, vie oceniť a kvalitnejšie prežívať svoju intimitu,“ hovorí odborník. „V strednom a vo vyššom veku už omnoho lepšie poznáme svoje limity a očakávania, dostatočne a dôvernejšie ovládame svoje i partnerove potreby a túžby,“ vysvetľuje Artúr Ivančík.

Ohroziť či dokonca pochovať lásku a intimitu však môže nezáujem jedného z partnerov. Ak máte v šesťdesiatke pocit, že vášne a túžby ste si počas života už dostatočne naplnili a partner sa s tým musí zmieriť, ste egoista rovnako ako ten, kto hľadá útechu v niekom mladšom.

Pocit neistoty

"Starnúť dôstojne a s gráciou súbežne s naším rovnako starým partnerom je prirodzeným prianím každého z nás. Vedieť však udržať krok so starším či s výrazne mladším životným partnerom so všetkými spoločnými potrebami a záujmami je určite úžasný pocit a výkon hodný obdivu,“ tvrdí psychiater. „Pri veľmi veľkom vekovom rozdiele partnerov sa totiž neraz stáva, že istý pokles celkovej energie, problémy so zdravím či menšia apetencia na sex môžu do vzťahu prinášať nezhody a viesť k pocitom neistoty. Jedným z častých dôvodov frustrácie starnúcich ľudí je napríklad prevládajúci mýtus o strate sexuality s pribúdajúcim vekom,“ upozorňuje odborník. Vysvetľuje, že každý človek túži a potrebuje partnerský dôverný vzťah, dotyky, pochopenie, pohladenie, pozornosť, no najmä lásku spojenú s adekvátne naplnenými emočnými potrebami aj túžbou po intimite. „Tieto potreby a ich napĺňanie môžu byť vo vyššom veku dokonca dôležitejšie ako v mladosti,“ pripomína.

Dôležité je súznenie: Posledné roky sa už oveľa otvorenejšie hovorí o sexualite starších ľudí. Mnohí sa dokážu dlho udržať vo forme z fyzickej i duševnej stránky. Dnešné šesťdesiatničky nevyzerajú ako babičky, ktoré zaujíma len záhrada a vnúčatá. Prirodzene už ľudia aj vo vyššom veku priznávajú svoje potreby a túžby. „Máme to od narodenia. Sexualita človeka je aj z pohľadu psychoanalytikov naša absolútna a bytostná potreba, hnací motor nášho správania a konania, je jej neoddeliteľnou súčasťou,“ hovorí Ivančík.

Ale predsa len - sú vo vekovo nerovných vzťahoch viac znevýhodnené staršie ženy či muži? Podľa odborníka za kratší koniec neťahá ani mladší či zrelší partner, ani žena, ani muž. „Ak je prítomná silná náklonnosť a súznenie, takmer všetko možno riešiť v duchu vzájomnej tolerancie a dôvery,“ zdôrazňuje.

Starnutie v žiadnom prípade neznamená koniec sexuálnej aktivity. „Zjednodušene môžeme povedať, že pre jej udržanie sú rozhodujúce tri faktory - dobré zdravie, láskyplný a tolerantný partner, ale najmä odvaha byť milovaný a milovať bez výhrad,“ dodáva Ivančík.