Tip na článok
Prezidentská vila: Uruguajský prezident José Mujica žije na farme kúsok od Montevidea. S manželkou senátorkou a trojnohým psom.

Odvážny krok prezidenta? Odmietol poberať už aj dôchodok

Keď pracoval, časť svojho platu venoval rodinám v núdzi

Galéria k článku (5 fotografií )
Fanúšik: Keď útočníka národného tímu Luisa Suaréza vylúčili z MS v Brazílii pre pohryzenie protihráča, Mujica ostro napadol vedenie FIFA. Vľavo jeho manželka Lucía Topolansky.
Iní, no rovnakí: Mujica a František. Neveriaci komunista a pápež. Obaja žijú podľa svedomia a v rozpore so zaužívaným pohľadom na ich inštitúcie.
Jediný majetok: Starý Volkswagen chrobák v garáži.

„Najchudobnejší prezident na svete“. Tak prezývajú bývalého vodcu Uruguaja José Mujicu. Na čele krajiny stál v rokoch 2010 – 2015, a medzi obyvateľmi bol vskutku obľúbený. Pozdávalo sa im napríklad to, že po vstupe do funkcie odmietol bývať v prepychovom paláci, ale zostal na farme svojich rodičov.

Jediný majetok: Starý Volkswagen chrobák v garáži.
Jediný majetok: Starý Volkswagen chrobák v garáži.
profimedia.sk

Jediný hodnotnejší majetok, ktorým sa prezentoval Mujica na verejnosť bolo auto. Priam legendárny Volkswagen Beetle červenej farby mal niekoľko rokov, a aktívne ho využíval. Žiadna ochranka, žiadna limuzína. Pred nejakým časom prišiel so zaujímavou ponukou podnikateľ, ktorý chcel auto od prezidenta odkúpiť. Núkal zaň deväťsto tisíc eur. Mujica odmietol, lebo „by nemal v čom voziť svojho trojnohého psa“.

S pápežom Františkom
S pápežom Františkom

Po prepychovom životnom štýle, ktorý prezident Uruguaja dobrovoľne odmietol, prišiel ďalší krok – zriekol sa penzie, ktorá vyplývala z jeho prezidentského platu, ale i z platu senátora, ktorého post posledné roky pred dôchodkom zastával. Peniaze venuje rodinám v núdzi.

VIDEO Plus 7 Dní