Dni sa poriadne skrátili, ale svoje čaro majú aj dlhé jesenné a zimné večery, počas ktorých si vaše telo môže dopriať dostatok rozkoše a zároveň výdatného oddychu. Výskum na austrálskej univerzite Central Queensland ukázal, že 64 percent sledovaných ľudí malo po sexe lepší nočný spánok. Bol ešte príjemnejší, keď respondenti prežili orgazmus. Áno, znie to ideálne! Lenže nie vždy sa chuť na milostné hry objavuje u oboch partnerov v tom istom čase.

Liek na nespavosť

Problémy so spánkom, ktoré ohrozujú zdravie aj kvalitu života, sa objavujú až u 45 percent svetovej populácie. Niekedy sa pod nekvalitný odpočinok podpíše krátkodobý stres, inokedy ide o trvalejší problém. Jedným z účinných sprievodcov na ceste ku kvalitnému nočnému odpočinku môže byť práve erotika. Kto by nepoznal omamný pocit šťastia i únavy po vášnivom milovaní? Vedecké štúdie potvrdzujú, že sex môže podporiť lepší spánok, najmä ak si dvojica dopraje dostatok vášne a pohybu. „Zbožňujem, keď vyčerpaní z milovania zrazu prejdeme do spánku. Upokojujúco na mňa pôsobí aj blízkosť partnerkinho nahého horúceho tela,“ opisuje Marek.

Iste, mnoho žien by si prialo, aby ich polovička nezaspala hneď po intímnom zblížení, ale niekedy je spánok vítaný spoločník. „Večer mám vždy hlavu plnú myšlienok, bilancujem, premýšľam nad prežitým dňom aj nad tým, čo ma čaká. Niekedy sa tak zamotám, že nedokážem zaspať. Milovanie s mojím priateľom je najlepší liek - naše horúce chvíle ma vytrhnú z myšlienok a príjemne uspokojená už nemyslím na nič a sladko sa vyspím,“ rozpráva Lujza.

Kvalitný spánok a sex sa vzájomne podporujú - jedno ovplyvňuje druhé a naopak. Pred pár rokmi vedci na Lekárskej fakulte Michiganskej univerzity zverejnili štúdiu, ktorá potvrdila, že čím lepšie sa človek vyspí, tým viac má ďalší deň chuť na erotickú aktivitu. A po nej sa ľahšie ponorí do ríše snov. Skrátka, príjemný a prospešný kolobeh.

Milovanie s partnerom je teda ideálna aktivita na pochmúrne jesenné dni. Okrem výdatného spánku môže priniesť pevnejšie zdravie. Vedci z Wilkesovej univerzity v americkej Pensylvánii pripomínajú, že ľudia, ktorí sa milujú aspoň raz či dvakrát do týždňa, majú v tele vyššiu hladinu protilátok, a teda sú viac odolní proti baktériám a vírusom.

Jiří Langmajer: Známy český herec mal tiež obdobie, keď trpel nespavosťou.
Jiří Langmajer: Známy český herec mal tiež obdobie, keď trpel nespavosťou.
Zdroj: profimedia.sk

Vášnivejšie sovy

Vychutnať si s partnerom vzrušujúce chvíle však nie je vždy jednoduché. „Môj priateľ je najaktívnejší ráno. Aj sexuálne. Lenže to sa zväčša ponáh­ľame do práce, takže buď si doprajeme len rýchlovku, alebo nestíhame ani to. Mne totiž chvíľu trvá, kým sa preberiem. Najlepšie fungujem večer a v noci. Vtedy má podľa mňa milovanie krajšiu atmosféru, lenže to už zväčša moja polovička spokojne odfukuje,“sťažuje sa 34-ročná Dorota.

Určite ste počuli o večerných typoch, sovách, a ranných typoch, škovránkoch. Každý z nich má iný denný biorytmus a ak sa stretnú dva protiklady, nie vždy sa vedia zladiť. Nielenže majú odlišné spánkové potreby, ale neraz aj temperament. Z výskumu vedcov z Pensylvánskej univerzity vyplýva, že ľudia večerného typu sú uvoľnenejší a dobrodružnejší. Majú pestrejší sexuálny život aj väčšie sklony k promiskuite. To však môže súvisieť s tým, že ľudia stretnú niekoho s cieľom naplnenia sexuálnych potrieb skôr večer či v noci ako ráno, napríklad v rôznych zábavných podnikoch. Najmä ženy sovy sú oveľa odviazanejšie než ranné typy.

Škovránky, naopak, sú podľa spomínanej štúdie viac konzervatívni ľudia. Majú pod kontrolou svoj denný režim, ale aj emócie a pudy. Z hľadiska vzťahu sú stabilnejší a menej prelietaví ako sovy.

Cashback: V britskej romantickej dráme hlavný hrdina Ben po búrlivom rozchode trpí nespavosťou, a tak vezme nočné zmeny v supermarkete. Zabáva sa erotickými predstavami o svojich zákazníčkach.
Cashback: V britskej romantickej dráme hlavný hrdina Ben po búrlivom rozchode trpí nespavosťou, a tak vezme nočné zmeny v supermarkete. Zabáva sa erotickými predstavami o svojich zákazníčkach.
Zdroj: profimedia.sk

Kompromis sa vyplatí

Netreba však brať všetky výskumy striktne. Väčšina ľudí totiž zďaleka nie je taká vyhranená - večerných či ranných typov zase nie je až tak veľa. Ľudí, ktorí sú vyslovene sovy či škovránky, je v populácii asi dvadsať percent.

Ak sa zamilujú dva odlišné typy, vždy sa dá nájsť riešenie. Hlavne treba komunikovať a spoznať svoje potreby. Svoje o tom vie Dorota. „Keď večer môj priateľ zaspal skôr, než sme si stihli užiť, myslela som si, že ho nepriťahujem. Jednoducho, naozaj večer po 22. hodine nevedel ovládnuť únavu a spánok. Preto ak sa nechceme obmedziť len na raňajšie milovanie, večer zalezieme do postele radšej skôr a všetko si vynahradíme. Milovanie cez deň má tiež svoje čaro. Nemusíme mať všetko nalinajkované. Nezažívam s ním síce dlhé premilované noci, ale rozhodne svoj intímny život nezanedbávame. Ani spánok,“ dodáva mladá žena.