Nie každý sa dokáže zmieriť s odmietnutím, so zradou či s rozchodom so cťou. Niektorí ohrdnutí milenci dokážu svojim ex poriadne strpčovať život. Pred pár dňami sa v českých médiách objavil prípad mladého muža z Chebska, ktorý nalákal do svojho bytu bývalú priateľku a hrozil jej ostrihaním dohola, ak mu nedá PIN k telefónu. Žiarlivec sa chcel dozvedieť, čo mu dievčina tajila, a neváhal použiť násilie. Zviazal jej ruky lepiacou páskou a hovoril, že ju nechá v byte zatvorenú niekoľko dní. Ak by vraj niečo niekomu prezradila, ublíži jej blízkym. Našťastie, vyhrážok sa nezľakla a keď sa jej podarilo ujsť, hneď zamierila na políciu.

Hysterické ženy

Vyhrážanie, prenasledovanie, ohováranie - to je len nepatrný výpočet spôsobov šikanovania zo strany sklamaného partnera. Bolesť a zlosť sú zlí páni a dokážu poriadne zamútiť hlavu. Z neovládateľnej úzkosti a pocitu krivdy je neraz len krok k extrémnym činom. Človek má vtedy pocit, že nejakým druhom pomsty či nátlaku bolesť zmierni. Opak je však pravda - často ju v sebe ešte viac živí.

Je jedno, či ide o ohrdnutého muža, alebo ženu. Sexuologička Danica Caisová potvrdila, že aj veľká dáma sa zmení na nepoznanie, ak odhalí mužovu zradu. „Keď sa môj priateľ so mnou rozišiel, zabolelo to, ale zmierila som sa s tým. Ale naštvalo ma, keď som ho po pár dňoch uvidela sedieť s našou spoločnou známou, s ktorou sa držali za ruky. Pri­šla som k nim, vyliala mu na hlavu nápoj, ktorý mal pred sebou, a bez slova odišla preč,“opisuje Gabika.

Linda bola na opačnej strane - dostala nakladačku od ženy, s ktorej priateľom mala milenecký vzťah. „Stretli sme sa v istom klube, počkala si ma vonku a jednu mi vrazila. Začala mi vulgárne nadávať, a keď som sa bránila, že to nie je len moja vina, ešte mi pridala,“ krúti hlavou slečna.

Útoky mužov

Sára sa s nami tiež podelila o nepríjemný zážitok. V mladosti sa stretávala s mužom, s ktorým sa po troch mesiacoch rozišla. Nevedel sa s prehrou zmieriť a bol rozhodnutý získať dievča späť. „Neustále ma čakával pred domom a prosíkal, aby sme sa porozprávali. Raz ma zlomil a súhlasila som. Odviezli sme sa s ďalším párom do iného mesta na diskotéku. Normálne sme sa bavili, ale keď som odmietla ísť do hotela, naštartoval s kamošom auto a nechali ma tam. Samu, v neznámom meste, bez peňazí. Bolo to strašné. Mala som osemnásť, musela som sa v noci postaviť na cestu a stopovať. Viete si predstaviť, ako som sa cítila. Aj moji rodičia, ktorí mali o mňa strach,“ opisuje.

Emu priateľ po rozchode stále prenasledoval. „Chodil v noci pred bytovku, v ktorej som bývala, a sliedil, či sa u mňa svieti. Ak nie, myslel si, že som s nejakým mužom, a hneď mi začal vypisovať urážlivé správy, prípadne telefonovať,“ spomína. „Len čo zistil, že sedím v nejakom podniku, hneď tam prišiel. Najprv som sa cítila zahanbene a vždy som tŕpla, kde sa objaví, ale kamaráti ma upokojili a postupne som pochopila, že to nie je moja hanba, ale jeho,“ priznáva.

Myslite na seba!

Odmietnutý či zradený partner či partnerka by sa nemali utápať v bolesti a neustále si pripomínať, o čo prišli. Ubližujú najmä sebe a zo zúfalstva sa dopúšťajú činov, ktoré môžu neskôr ľutovať. Psychológovia radia nepitvať sa v minulosti a pozerať sa vpred. Nezostávajte často osamote a nájdite si nové záľuby. „Jednoznačne najviac mi pomohol šport, hoci som sa mu nikdy nevenovala. Môže to byť čokoľvek - joga, posilňovňa či bicyklovanie, treba sa fyzicky vyčerpať a uvidíte, ako sa, naopak, načerpáte psychicky,“odporúča Eva.

Ak ste obeťou nevyrovnaného expartnera, stanovte si striktné hranice. Pokojne mu pohrozte, ale tak, aby vedel, že to myslíte vážne. Zablokujte si ho na sociálnych sieťach aj v telefóne a nedajte mu šancu, aby mal o vás akékoľvek informácie.

Ak váš bývalý partner či partnerka často používa vyhrážky, ba dopustí sa fyzického násilia, neváhajte kontaktovať políciu. Ideálne je, ak máte dôkazy v podobe svedkov, nahrávky či správy. Láska ani vášeň neospravedlňujú činy, ktoré zasahujú iným do súkromia, slobody a ohrozujú ich bezpečnosť. Mladík z Chebska na svoju žiarlivosť iste doplatí. Kriminalisti ho obvinili z vydierania, za ktoré mu hrozí až štvorročný trest.