Keď sa povie múza u nás, vybaví sa nám Sládkovičova Marína. V Spojenom kráľovstve je jednou z najznámejších žien, ktoré inšpirujú návrhárov či fotografov, dedička pivného impéria, 50-ročná Daphne Guinness.

Čierno-biela Cruella

Útla žena, s topánkami naoko ťažšími ako ona sama, prišla minulý týždeň na Slovensko. Niekto by čakal, že dámu s majetkom v hodnote okolo 100 miliónov dolárov dovezie limuzína. Ona však vystúpila pred Galériou mesta Bratislavy z dodávky, akú obľubuje aj Robert Fico. „Vyzerá neskutočne,“ komentuje riaditeľ galérie Ivan Jančár s nadšeným úsmevom zjav britskej prominentky Daphne Guinness.

Pri žiadosti, aby sa predstavila pre tých, ktorí nevedia, kto je, zostala zaskočená. Hoci vo svete je Daphne známy pojem, našincom je skôr známe jej priezvisko. Synonymum čierneho írskeho piva s hustou bielou penou.

Nielen celebrita

„Kto som? To je ťažká otázka, cítim sa jednoducho ako osoba,“ vraví pre PLUS 7 DNÍ žena, ktorú si nejedno dieťa spojí s postavou Cruelly DeVille z rozprávky 101 dalmatíncov. „Ak by som mala povedať, čo robím a kým som, asi by som povedala umelkyňa a hudobníčka. Som tiež pozorovateľka, zvedavý človek, cestovateľka,“ dodáva Daphne po zamyslení.

Ani vo vlastnej krajine nie je všetkým jasné, ako Daphne nazvať. „Hviezdička, múza, herečka, pankáčka. Vždy prekonáva očakávania,“ napísal denník Independent. Nám sa natíska slovíčko celebrita. Lebo u nás je to najčastejšie tak, keď nevieš, čo známa osobnosť robí. To sa však o niekom, kto počúva Bacha, investuje do umenia, podporuje kreatívu, miluje obrazy Goyu, Van Dycka, renesačnú architektúru a ovláda niekoľko jazykov, povedať nehodí.

Nešarmantný Hitler

Guinness sa preslávila vetou, že sa naje, až keď zo­mrie. Kým módne magazíny sú jej fanúšikmi, mienkotvorné médiá už menej. Od denníka The Guardian zlizla kritiku za zvláštne reči o Hitlerovi. Podľa Daphne bol „nešarmantný muž“. Vždy sa zastávala svojej babky Diany Mosleyovej, ktorá nemeckého nacistu obdivovala a až do 90. rokov finančne podporovala britskú fašistickú úniu.

Nuž, rodina je rodina. Odsúdiť vlastnú babku nie je ľahké. Vyzerá to tak, že umelci či ich múzy nemoralizujú. Daphne napísala iný príbeh ako predkovia. Pričuchla k mnohým formám umenia, od dizajnu cez herectvo až k hudbe. Čo sa však spomína najčastejšie, je jej vplyv. Dlhé roky bola blízkou priateľkou a inšpiráciou návrhára Alexandra McQueena.

Návrhár vojvodkyne Kate

Špecialista na pierka, šialený mejkap modeliek na móle, excentrické klobúky a doplnky, vytváral modely ako z inej galaxie. Jeho kúsky obľubuje aj vojvodkyňa Kate. Samozrejme, v skrotenej forme. Aj svadobné šaty si vybrala z jeho dielne.

Pod dizajn sa však podpísala jeho kreatívna riaditeľka. McQueen totiž v roku 2010, ako 40-ročný, spáchal samovraždu. „Bola to veľká rana,“ spomína Daphne Guinness na priateľa, ktorého šaty skupuje a ukladá ako zberateľské kusy.

Dedička

Daphne sa vždy pohybovala vo vysokej spoločnosti. Jej rodina je nielen bohatá, ale aj plná šľachtických titulov. Otec Jonathan je barón podobne ako britskí princovia William a Harry. Zaradenie do kategórie „bohatá dcérenka“ Daphne odmieta, hoci priznáva, že je na zamyslenie, či by mohla robiť to, čomu sa venuje, aj bez rodinného dedičstva. „Neviem, nikdy som vlastne nepremýšľala o kariére, len som tvorila a moja rodina mi dala na to priestor. Prostredie, kde vyrastáte, vás veľmi ovplyvňuje. Mala som slobodu,“ vraví.

„Nikdy som nijako nepociťovala, že moje detstvo by bolo špeciálne, až kým mi v škole nedali pocítiť, že som iná. Bolo to ťažké. To, čo som prežívala, a to, čo si o mne ľudia mysleli, boli zrazu dve odlišné veci,“ povedala. Mimochodom, majetok Daphne nepochádza len od predkov. Podľa britských médií získala rozvodom s bohatým gréckym magnátom Spyrosom Niarchosom asi 20 miliónov.

Pivo? To som ja

Čo sa týka pivovarníckej firmy, ktorú istý čas riadil jej otec, Daphne k nej nikdy nemala vzťah. „Rodina ani nechcela, aby som s tým niečo robila. Nikdy som nemala manažérske schopnosti,“ smeje sa.

Ale pivo pije. „Je to trochu zvláštne, že sa mi to spojenie dnes vracia. Mala som všelijaké vlasy - červené, fialové. Zle to dopadlo, preto dnes musím mať čierno-biele vlasy. Ako pivo, ktorého meno nosím. Nakoniec sa vrátite k tomu, čím ste, ale je to čudné,“ vraví s humorom.

Diskusia o umení

„Bratislava je krásna,“ povedala na vernisáži, hoci v slovenskom hlavnom meste sa zdržala len deň. Viac ako historické centrum ju očaril Nový most. Excentrický. Viac sa jej podobá. Výstava v Galérii mesta Bratislavy, ktorá je venovaná jej, je v siedmich miestnostiach. Každá predstavuje Daphne v inej umeleckej póze. Do Bratislavy nepriniesla svoje zberateľské módne kusy. Expozícia obsahuje len videoinštalácie.

Na jednej vidíme Guinness pred zrkadlom, ako si leje mlieko na hlavu a potom odkráča, na inej je nahá v zrkladle, na ďalšom videu vystupuje z hotela a v McQueenových šatách nastupuje hneď do auta. Táto nezvyčajná inštalácia dokáže bezpochyby pritiahnuť milovníkov extravagancie a módy. Po jej prezretí u návštevníkov určite vyvolá otázku o tom, čo je umenie, čo nie je a aké je aktuálne, moderné.