Ľudská fantázia nepozná hranice. Platí to aj v oblasti sexuality. Preto sa vedci rozhodli preskúmať nie samo sexuálne správanie, ale predstavy, ktoré ľudí privádzajú do varu. Kam až teda naše erotické sny siahajú? Nuž, v extrémnych a ojedinelých prípadoch až do vesmíru, ale všeobecné závery výskumu až tak veľmi neprekvapili. Najčastejšie sa utajené túžby viažu ku skupinovému sexu, sú spojené s dominanciou a podriadenosťou, ale aj s netradičnými miestami. Samozrejme, našli sa aj oveľa bizarnejšie sexuálne fantázie.

Do trojky s partnerom

Našťastie, muži nie sú chladné tvory, ktorým ide len o uspokojenie pudov. Teda aspoň tak to naznačuje spomínaný výskum medzinárodne uznávaného sexuálneho pedagóga a vedca Justina J. Lehmillera. Pôsobil na Harvardovej univerzite, napísal učebnicu o sexualite a vedie výskum príležitostného sexu a bezpečnejších sexuálnych praktík. Tentoraz sa vo svojej štúdii zameral na ľudské túžby ohľadne intimity. Približne 4 200 Američanov a Američaniek odpovedalo na 350 otázok, ktoré zasielal cez sociálne siete. Zopár odpovedí bolo naozaj šokujúcich, ale zväčša sa ľudia priznali k pomerne očakávaným erotickým predstavám.

Až 70 percent mužov do svojich fantázií zapája city a deväť z desiatich opýtaných sa priznalo, že ich predstavy sa týkajú reálneho partnera či partnerky. Hoci aj v prípade, že snívajú o sexe v trojici. Ten totiž figuruje vo fantáziách až u 89 percent respondentov! Nie však preto, že chcú svoju polovičku podviesť. Jednoducho túžia po zmene a vybočení zo stereotypného sexuálneho spolužitia. „Znamená to, že ľudí začína nudiť rutina a potrebujú inováciu, aby si udržali vzrušenie. Skupinový sex je jedným zo spôsobov,“uviedol Lehmiller a dodal, že väčšina respondentov nenahradila vo fantázii partnera či partnerku iným človekom, do predstavy o skupinovom sexe ho zapojila.

Dominancia aj verejné miesta

Samozrejme, vyskytli sa aj predstavy nevery, ale percento nebolo príliš vysoké - opýtaných oveľa viac vzrušoval sex s inou osobou so súhlasom partnera.

Neprekvapili ani dominantno-submisívne chúťky, ktoré si mnohí doprajú aspoň vo fantáziách. Veď prečo inak by vzbudila taký ošiaľ kniha Fifty Shades of Grey - Päťdesiat odtieňov sivej z pera E. L. Jamesovej? Sú to najmä ženy, ktoré vzrušuje predstava jemnej bolesti pri sexe, ako je plieskanie, spútanie či iná forma podriadenia mužskej sile.

Na treťom mieste po skupinovom sexe a sexe s prvkami dominancie sa objavovali fantázie o erotických hrách na nezvyčajných miestach. Šteklivá je najmä predstava o milovaní na verejnosti, kde vzrušenie podnecuje strach z odhalenia.

„Úplne s tým súhlasím!“ usmieva sa nad výsledkami výskumu 35-ročná Danka. „Keď fantazírujem, často si predstavujem sex s viacerými mužmi, s trochou bolesti a na nezvyčajných miestach,“ priznáva mladá Slovenka. Zdá sa, že podobná štúdia by u nás dopadla podobne.

Vplyv porna?

Už dlhé roky sa diskutuje, či má na sexuálne fantázie vplyv sledovanie porna. Otázne je, či naše predstavy deformuje, alebo napĺňa.

„Myslím si, že dostupnosť online pornografie nemení nevyhnutne naše hlbšie sexuálne túžby. Skôr častejšie poskytuje nové cesty, ako uspokojiť existujúce túžby, na ktoré sme predtým nemuseli myslieť,“ vysvetľuje odborník na sexualitu.

Pod vplyvom porna a erotických fantázií človeka často vzruší aj to, čo by zrejme v reálnom živote nechcel vyskúšať. „Naozaj, úprimne hovorím, že keby ma mali zneužiť viacerí muži, vôbec by sa mi to nepáčilo a zrejme by som z toho mala poriadnu traumu. Je to vzrušujúce len ako fantázia, napríklad pri masturbácii,“ objasňuje Dana.

Podobné je to v prípade heterosexuálov, ktorí majú homosexuálne predstavy. Z Lehmillerovho výskumu napríklad vyplýva, že až 59 percent heterosexuálnych žien priznalo sny o sexe s inou dámou. Muži si intímne hry s rovnakým pohlavím predstavovali len v 26 percentách, aj to často v podobe, že sa na chvíľu stali ženou.

Našli sa aj oveľa bizarnejšie fantázie, napríklad sex s mimozemšťanom či s chobotnicou. Stále však treba mať na pamäti, že ak človek vyslovene netrpí sexuálnou úchylkou, ktorá by ohrozovala zdravie a život jeho či iných ľudí, má právo snívať o čomkoľvek. A pre istotu - nech si nechá tieto fantázie pre seba. Niektoré sny sú často vzrušujúce práve preto, že sa nikdy nenaplnia.