Utorok. Slnečné letovisko na juhu Francúzska. Jeden z najstarších a najprestížnejších filmových festivalov bude poznačený sexškandálom i smrťou velikánov. Už 71. ročník Filmového festivalu v Cannes začína. O hlavnú cenu festivalu – Zlatú palmu, bude bojovať dovedna 21 filmových tvorcov.

Forman na pláži

Festival odštartuje poctou Milošovi Formanovi. V obľúbenom kine na pláži si návštevníci aktuálneho ročníka festivalu budú môcť vychutnať výnimočnú tvorbu českého kultového režiséra, ktorý sa presadil v zámorí. Držiteľ dvoch Oscarov za réžiu filmov Prelet nad kukučím hniezdom (1975) a Amadeus (1984) zomrel len nedávno – 13. apríla vo veku 86 rokov. Presne pred 50-timi rokmi sa Forman v Cannes uchádzal o Zlatú palmu s filmom Hoří, má panenko. Cenu vtedy nedostal on a ani nikto. Predčasne ho ukončili búrlivé protesty parížskej jari.

Miloš Forman
Miloš Forman
Zdroj: Profimedia.sk

Vstup do kina na pláži je voľný. Na záver festivalu si tu poctia ďalšiu filmovú legendu – talianskeho režiséra Vittoria Tavianniho, ktorý zomrel dva dni po Formanovi po ťažkej chorobe. Mal 88 rokov. Medzinárodný úspech dosiahol filmom Otec a pán (1977). Z Cannes si zaň odniesol Zlatú palmu. Zlatého medveďa získal na festivale Berlinale za film Cézar musí zomrieť (2012).

Zákaz selfies, vykázaný Netflix

Pri pohľade do svetovej tlače sa ale zdá, akoby pred tohtoročným ročníkom priťahovali väčšiu pozornosť než samotné filmy všetky zmätky a turbulencie, ktoré festival aj samotný filmový svet sprevádzajú.

Zakázané bolo zhotovovanie autoportrétov, selfies. Netflix, ktorý stále hlasnejšie „kecá“ do filmovej a televíznej tvorby, bol z Cannes vykázaný. Obvinenia zo sexuálneho obťažovania, ktoré prerástlo do celosvetového hnutia pod označením #MeToo (ja tiež), skoncovalo so slávou jedného z najuctievanejších princov Cannes, filmového producenta Harveyho Weinsteina.

Weinstein čelí desiatkam obvinení od žien showbiznisu.
Weinstein čelí desiatkam obvinení od žien showbiznisu.
Zdroj: Andreas Rentz

Jednou z ozvien Weinsteinova škandálu je skutočnosť, že Cannes zriadilo horúcu telefónnu linku, kde je možné hlásiť sexuálne obťažovanie.

Ženy a veteráni

O Zlatú palmu budú tento rok súperiť tri režisérky a 18 režisérov; v histórii Cannes zatiaľ získala Palmu len jedna žena - Jane Campionová v roku 1993 za svoj najúspešnejší film Piano.

Medzi tými, ktorí zabojujú o festivalovú cenu, je niekoľko veteránov filmového sveta, vrátane francúzsko-švajčiarskeho režiséra Jeana-Luka Godarda či Američana Spikea Lee, ktorý oslavuje návrat do Cannes 27 rokov po tom, čo tam uviedol Horúčku džungle.

Do Cannes tento rok nedorazí príliš silný kontingent amerických hviezd - okrem filmu Black Klansman Spikea Lee je v súťaži len kriminálny thriller Under the Silver Lake (Pod Strieborným jazerom) Davida Roberta Mitchella, a tak súťažnej sekcii dominuje početná skupina filmov z Ázie a Blízkeho východu.

Režiséri pod dohľadom

Slávny pár Javier Bardem a Penélope Cruzová odštartuje festival psychologickým thrillerom Todos lo Sabena (Všetci to vedia) - novým filmom iránskeho režiséra Asghara Farhadiho, ktorý sa nakrúcal v Španielsku. Tento iránsky režisér je držiteľom dvoch Oscarov za najlepší cudzojazyčný film. Do Cannes sa vracia pravidelne a v minulosti tam predstavil oscarového Klienta, či snímku Minulosť.

Javier Bardem a Penélope Cruzová: Festival odštartujú psychologickým thrillerom Todos lo Sabena (Všetci to vedia).
Javier Bardem a Penélope Cruzová: Festival odštartujú psychologickým thrillerom Todos lo Sabena (Všetci to vedia).
Zdroj: Carlos Alvarez

Medzi 21 súťažiacimi filmármi sa desiati uchádzajú o palmu vôbec prvý raz. Medzi nimi dvaja režiséri, ktorí do Cannes nemohli prísť, pretože sú vo svojich krajinách pod dohľadom úradov, ktoré im nedovolili vycestovať - ​​Iránec Džafar Panahí a Rus Kirill Serebrennikov.

Filmový festival v Cannes uvedie aj niekoľko filmov, na ktorých sa podieľali českí tvorcovia. Okrem digitálne zreštaurovanej snímky Jána Nemca Démanty noci budú na filmovom trhu Marché du Film uvedené tri filmy s českou účasťou. Sú nimi animovaný Hurvínek a kúzelné múzeum, víťazná snímka tohtoročného Berlinale Nedotýkaj sa ma, natočený s českou koprodukčnou účasťou, a slovensko-český Tlmočník.