Niektorí ľudia totiž svoje nočné pudy nemajú pod kontrolou. Nemôžete si byť istá, či si váš milovaný náhodou neužíva pomyselný sex s pornohviezdou alebo so susedkou, keď sa tak roztúžene na vás tlačí v posteli. Lekárske štúdie tvrdia, že každý desiaty človek trpí poruchou nazývanou sexsomnia - spánkový sex. Nie, nemusíte hneď svojho partnera posielať k lekárovi. Niekedy môže byť zvýšená prítulnosť vašej polovičky celkom príjemná. Rozhodne sa však treba mať na pozore!

Kto je poruke

Maja sa rada pochválila tým, ako manžel v noci po nej túži. V ich vzťahu to už dlho poriadne škrípe, takže sex sa stal len občasnou nutnosťou. Lenže v noci sa Ľudo neraz zmenil na vášnivého milenca a jeho žena si to patrične užívala. Až kým nezistila, že on si svoje nočné vyčíňanie vôbec nepamätá. Ba dokonca mu bolo trápne, keď mu žena farbisto opisovala, ako po nej túžil. V skutočnosti ho totiž už dlho nepriťahovala... Lenže bola poruke a ľudia, ktorí trpia sexsomniou, využijú kohokoľvek, kto je nablízku. „Rovnako by sa pomiloval s hocijakou ženou. A ja som sa tešila, že podvedome som stále pre neho vzrušujúca,“ povzdychne si nešťastná manželka. Čo z toho, že zažila krásny sex, keď jej muž bol v tej chvíli duchom neprítomný.

Masturbácia v spánku

Rozhodne si teda nemýľte normálne sexuálne správanie počas noci s tým, ktoré sa objavuje v spánku. Sexsomnia môže mať rôzne formy - prejavuje sa nielen túžbou po sexuálnom akte a jeho uskutočnením, ale aj erekciou, spánkovým orgazmom či masturbáciou. Alena trpí tým, že v noci siaha po samoukájaní. Dlho netušila, že je to s ňou až také vážne, kým ju na to neupozornil jej priateľ. „Našťastie mi to povedal s úsmevom a nechcel ma zahanbiť. Dokonca ho to vraj vzrušovalo. Lenže ja som mala odvtedy zo spánku traumu. Čo keď ma zase prichytí s rukou medzi nohami?“ sťažuje sa mladá žena.

Masturbáciu počas spánku prvýkrát evidovali ako klinickú poruchu v roku 1986. Išlo o prípad 34-ročného muža, ktorý masturboval každú noc až do vyvrcholenia, dokonca aj vtedy, keď mal pred spánkom sexuálny styk so svojou ženou.

Masturbácia v spánku: Je tiež prejavom poruchy nazývanej sexsomnia.
Masturbácia v spánku: Je tiež prejavom poruchy nazývanej sexsomnia.
Zdroj: profimedia.sk

Násilné útoky

Spánkový sex je jedným z prejavov takzvanej parasomnie - neprirodzených stavov v spánku. Sprevádza ich pohybová aktivita v zmenenom stave vedomia a vnímania. Môžu viesť k vážnym úrazom spiaceho i jeho po­steľného partnera. Neraz sú takíto spáči v špecifickom emocionálnom stave, ktorý sa prejavuje napríklad agresivitou.

Sexsomnia nemusí byť len neškodným, i keď neraz zahanbujúcim erotickým vzrušením. Sú známe prípady, keď sa spiaci dopustil násilných činov, ako je znásilnenie. V niektorých prípadoch lekársku diagnózu sexsomnia použili ako trestnú obhajobu takýchto sexuálnych útokov na súde.

Vo Švédsku v roku 2014 zbavili obvinenia zo znásilnenia Mikaela Halvarssona. Obeťami jeho nočných sexuálnych útokov boli viaceré ženy, ale, ako sa ukázalo, Halvarsson si nič zo svojho správania nepamätal. Keď jedna z nich privolala políciu, útočník spokojne spal vedľa nej v posteli.

Niektorí skeptici hovorili, že termín sexsomnia je vytvorený s cieľom odstrániť obvinenie zo zločinu. Doktor Kingman Strohl, profesor medicíny a riaditeľ výskumu v spánkovom centre v Case Medical Center v Clevelande, však potvrdil, že ide o lekársku diagnózu, ktorá zahŕňa neúmyselné sexuálne správanie počas spánku.

Radšej vyhľadať pomoc

Lekári sa domnievajú, že výraznými prejavmi sexsomnie trpia ľudia, u ktorých sa už v detstve prejavovala parasomnia. Pričiniť sa o ňu môžu aj lieky na spanie, stres, emocionálne vypätie, alkohol či drogy. Vyvolať ju však môže aj blízkosť inej osoby v spoločnej posteli.

Zistenie, že v noci človek nemá svoje správanie pod kontrolou, mnohých zneisťuje. Tak, ako si nepamätajú väčšinu snov, nespomenú si ani na sexuálne nutkanie, ktoré malo rôzne fyzické prejavy. Vaše vyhlásenie: „Ty si bol v noci ale divoch!“ teda nemusí padnúť na úrodnú pôdu. Buď sa bude váš partner cítiť zahanbený, alebo vás môže podozrievať, že tú vášnivú noc ste si užili s niekým iným.

Väčšina ľudí nemá o svojej poruche ani tušenia. Do rána na svoje nočné vzrušenie zabudnú, a tak nemajú dôvod vyhľadať pomoc. Aj keď pri vážnych parasomnických prejavoch, a teda aj sexsomnii, by mali navštíviť odborníka. Zahraničné štúdie hovoria, že sa dajú liečiť pomocou liekov a terapií.