Dnes, keď nové firmy a spoločnosti vznikajú ako huby po daždi a rovnako rýchlo zanikajú je podnik, ktorý úspešne prežil viac než sedem desaťročí malým unikátom. Príbeh košickej klobučníckej rodiny sa začal písať v roku 1942. Vtedy sa osemnásťročná absolventka modistickej školy Elena Budešová rozhodla splniť si svoj sen. Očarená tajomstvami divadelného sveta, ktorý spoznávala už ako dieťa i nádherou bohatých rób populárnych herečiek, túžila prispieť k ich lesku. Chcela tvoriť pôsobivé elegantné klobúky, ktoré by sa spájali s jej menom.

Hoci pochádzala zo skromných pomerov, s pomocou svojho otca otvorila svoj prvý obchodík v centre Košíc - Salón Icka. Podľa prezývky, pod ktorou ju poznali priatelia, známi, rodina. Určite netušila, že sa vďaka svojej práci, húževnatosti a odhodlaniu stane v metropole východu populárnou osobnosťou a v jej salóne sa bude stretávať miestna honorácia. Herci, operné speváčky, sudcovia, doktori, či politici. Poklebetiť, vypiť pár dúškov šampanského, sem-tam šepnúť nejaké tajomstvo a, samozrejme, niečo z jej diel aj kúpiť. Salón Icka sa stal obľúbeným módnym i spoločenským miestom a Elena mala toľko zákazníkov, že musela otvoriť ďalšie prevádzky a zamestnať nové kolegyne.

Odvtedy prešlo 76 rokov, jej odkaz však ďalej žije. Napriek vojne, zmene režimu, turbulenciám na trhu, či expanzii lacných tovarov z Ázie. Elenina rodina udržuje tradíciu už tri generácie a nezdá sa, že by plánovali skončiť. Najmladšia z rodu - Eleonóra Gašková, ktorá teraz salón vedie nám porozprávala, ako to vyzerá s klobúkmi a klobučníckym remeslom nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Viac sa dočítate v pripravovanom vydaní PLUS 7 DNÍ