Tip na článok
Ako sa vyrovnať s tým, že partner vám už neprejavuje svoju lásku tak ako na začiatku vzťahu?

Milenci navždy: TAKTO svoj vzťah udržíte vzrušujúci!

Ako sa vyrovnať s tým, že partner vám už neprejavuje svoju lásku tak ako na začiatku vzťahu?

Spočiatku bolo všetko ako zo vzrušujúceho filmu - horúce vyznania, objatia a vášeň, ktoré premenili každú spoločne strávenú chvíľu na explóziu rozkoše. Hodiny povznášajúcich rozhovorov, chuť deliť sa o každú minútu svojho života, o každý pocit a myšlienku… Lenže - po roku sa intenzita rozhovorov aj milovania začala znižovať. Je vôbec možné udržať si dlhodobo vo vzťahu omamné nadšenie pre toho druhého a chuť zahŕňať ho láskou a pozornosťou ako na začiatku?

Prvotné pudy

„Z každého pohľadu je počiatočné štádium lásky výnimočným obdobím. Eufória z opojenia a rodiaceho sa vzťahu, slastné a povznášajúce pocity spojené až s nezáujmom skoro o čokoľvek a kohokoľvek iného ako o objekt lásky. Prečo intenzita týchto výnimočných pocitov časom upadá? Zamýšľajú sa nad tým viacerí odborníci, psychológovia aj filozofi,“ pripomína psychiater Artúr Ivančík.

Psychoanalytik Sigmund Freud vidí za prvotnou eufóriou zamilovaných sexuálny pud, filozof Arthur Schopenhauer hovorí o pude zachovania rodu. „Obaja však podčiarkujú, a v tom s nimi musím súhlasiť, dočasnosť tohto stavu. A s tým by mal, bohužiaľ, počítať a kalkulovať aj každý pragmaticky zmýšľajúci človek,“ upozorňuje Ivančík. Nie každý sa však s postupným upokojením emócií a nedostatočným záujmom partnera dokáže zmieriť.

Nesnažte sa, milujte!

Ak vám vo vzťahu chýba viac blízkosti, spoločných chvíľ či vášne, nehádžte hneď flintu do žita. To najhoršie, čo môžete urobiť, je stiahnuť sa do seba či hľadať rozptýlenie niekde inde.

Nestačí len očakávať. Aktivitu by mal prejaviť najmä ten, komu intenzita a intimita chýbajú. Ak to neskúsi, nebude vedieť, s čím má do činenia. Možno aj jeho polovička čaká len na impulz. A možno nie. Veľa ľudí upadá do stereotypov a vyhovuje im pokoj, pohoda i stagnácia. Aj preto by sa dvojica mala zhovárať o svojich potrebách. Nič však nesiľte! „Snažiť sa prejavovať lásku, vášeň a oddanosť je ako spojenie slov protirečiaceho významu - ako keby sme povedali o niekom, že je chudobne bohatý. Láska buď je a nemusíme vyvíjať žiadnu snahu, aby sa prejavila, alebo nie je, a vtedy je všetka snaha márna,“ upozorňuje odborník na ľudskú dušu.

Každý vzťah je originálny a jedinečný, vytvárajú ho dvaja konkrétni ľudia. Čím skúsenejší a zrelší, tým viac budú vedieť, čo vo vzťahu očakávajú, potrebujú, tolerujú a vedia dať. „Ak aj najväčšie opojenie prejde do všednosti a aj najväčšia vášeň vychladne, láska môže pretrvávať v inej, vyššej a ušľachtilejšej podobe,“ objasňuje Ivančík.

Buďte ako milenci

Ján je s manželkou už pätnásť rokov a ich okolie im závidí vyrovnaný a harmonický vzťah. „Správame sa k sebe ako milenci. Stále sa držíme za ruky, priťahujeme jeden druhého a veľa sa milujeme,“ opisuje spokojný muž. Radšej než v spoločnosti iných ľudí trávia chvíle v kruhu rodiny. Každý má aj svoj vlastný svet, ale ten druhý je jeho súčasťou. Neseparujú sa, snažia sa všetko robiť spolu - s deťmi aj vo dvojici.

Lenže nie každý má dostatok času na rodinu a partnera. V dnešnej uponáhľanej dobe sa väčšina párov musí poriadne obracať, aby sa presadila a zabezpečila pre seba potrebný štandard. „Muž príde večer z práce taký unavený, že na romantiku a vášeň môžem zabudnúť,“ zhodnotí Dana. Na dôverné rozhovory a vzrušujúce zážitky nezostáva čas. Žena sa cíti osamelá a frustrovaná. Ale aj z tohto kolobehu sa dá na chvíľu vystúpiť, keď si utriedia svoje priority. „Spoločným spomínaním, vytváraním akýchsi vnútorných rituálov, ktoré by mohli pripomenúť chvíle aj toho najväčšieho opojenia a ošiaľu. Hovorme o tých pocitoch spoločne, rozoberajme ich, spomínajme častejšie, aby sa stali našou neoddeliteľnou súčasťou. Súčasťou, ktorú budeme považovať za výnimočnú, neopakovateľnú a natoľko vzácnu, že ju nebudeme chcieť stratiť!“ radí odborník.

Vyššia forma

Advokátka na rodinné právo Jarmila Zahradníková upozorňuje, že dnes ľudia pristupujú k manželstvu a záväzkom oveľa nezodpovednejšie než kedysi. Balia kufre pri takých problémoch, ktoré by vzťahy našich rodičov nepoložili.

Odborníci tvrdia, že každá vášnivá láska trvá maximálne dva roky. A potom? „Nie sme len otrokmi našich pudov či hormónov. Lásku tvoria aj vyššie city a tie prinášajú človeku aj niečo viac ako vášeň. Každý sa musí sám rozhodnúť, čomu podľahne a čomu dá prednosť,“ pripomína Artúr Ivančík.

V každom prípade však treba prijať skutočnosť, že intenzita každého vzťahu má nevyhnutne svoj časový priebeh. „Niekedy je emocionálnejší, inokedy racionálnejší. Rozhodujúce sú aj okolnosti, v akej životnej situácii sa ten-ktorý partner práve nachádza,“ opisuje psychiater. Každé ochladenie či odcudzenie môže vyústiť do rozpadu vzťahu aj do úplného a plnohodnotného obnovenia.

„Treba si možno inak položiť otázku. Čo nám vzťah po opadnutí vášne ešte dáva, poskytuje? Ak máme pri sebe človeka, ktorý nás toleruje, chápe, ktorému dôverujeme a môžeme sa naňho spoľahnúť a ktorý pri nás stojí aj v tých horších a vážnych chvíľach, nie je čo riešiť. Je to jasné znamenie, že nás miluje,“ dodáva.

VIDEO Plus 7 Dní