Ranč Neverland bol svetom Michaela Jack­sona. Doslova. Podobá sa skôr na lunapark než na miesto na bývanie. Napriek tomu, že ide o sídlo zosnulého kráľa popu, kupci sa oň netrhajú. Práve naopak. Po niekoľkomiliónovej renovácii je na trhu s nehnuteľnosťami už tri roky. Nepomohlo zmeniť ranču meno ani znížiť cenu. Jednoducho, realitné peklo. Dnes sa ranč s novou identitou - Sycamore Valley Ranch - predáva za 67 miliónov amerických dolárov. Čo ukrýva 2 700-akrový pozemok?


Investícia do budúcna

Ako píše portál Business Insider, rezidencia v normandskom štýle sa nachádza v Los Olivos v Kalifornii. Realitné kancelárie, ktoré majú v portfóliu luxusné obydlia, pôvodne ponúkali ranč kráľa popu za rovných sto miliónov dolárov. Za tri roky, čo je ranč na trhu s nehnuteľnosťami, klesla jeho cena o 33 percent.
Zaujímavé je, že v prospekte - po novom - ranča Sycamore Valley nie je o jeho predošlom slávnom vlastníkovi ani zmienka, možno preto, lebo fakt, že Michael Jackson patrí k najpredávanejším umelcom sveta, zatienila jeho kontroverzná zmena vzhľadu a to, že viackrát čelil obvineniu zo sexuálneho zneužívania detí. Deti boli častí návštevníci Neverlandu, čiže Krajiny-Nekrajiny z rozprávky o Petrovi Panovi. Nečudo, ranč bol stavaný pre deti, môžeme ho opísať ako súkromný Disneyland. Pre zaujímavosť, svoje štrnáste narodeniny oslávila v Neverlande Kim Kardashianová. V rozhovore v časopise People uviedla, že ako dieťa „randila“ s jedným z Jacksonových synovcov. Návšteva Neverlandu podľa jej slov bola zážitok, na ktorý bude spomínať celý život. Ranč, po ktorom sa prechádzali slony a šimpanzy v overaloch, nazvala „najkrajším miestom na zemi“.
Podľa správy Wall Street Journalu Jackson, ktorý zomrel v roku 2009 ako 50-ročný na zlyhanie srdca, kúpil ranč v roku 1987 za 19,5 milióna dolárov. Žil v ňom pätnásť rokov. V roku 2006 z ekonomických dôvodov zatvorili hlavnú budovu sídla. Jackson mal 270-miliónový dlh v hudobných vydavateľstvách, finančné problémy sa zväčšovali ťahanicami po súdoch pre obvinenia zo sexuálneho zneužívania detí, ktoré sa často končili mimosúdnym vyrovnaním. Výledkom bolo, že ranč sa dostal do rúk spoločnosti Colony Capital, ktorú vedie biznismen Thomas Barrack, známy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Do modernizácie Neverlandu spoločnosť Colony Capital investovala milióny so zámerom predať ho.
Joyce Reyová, renomovaná realitná agentka, predpovedala po renovovaní ranča „lepšiu realitnú budúcnosť“. Zrejme sa trochu sekla - nehnuteľnosť leží ladom. V každom prípade, ak máte na sporiacom účte zbytočných 67 miliónov dolárov, bývalý Neverland môže byť váš.


Čo robiť na ranči

Dvetisícsedemstoakrový ranč je plný zákutí, ktoré vám nedovolia tak skoro opustiť jeho masívne brány. Do mesta Santa Barbara, vzdialeného pol hodiny autom, by vás to nemuselo často lákať, pretože ranč bol vytvorený na relax a zábavu. Leží v malebnom údolí Santa Ynez a obopínajú ho majestátne platany spolu s prekrásnymi dubmi. Exteriér ranča ponúka množstvo príležitostí, ako stráviť deň. Môžete si napríklad zahrať tenis, kurt na to máte osvetlený aj v noci. Potom sa môžete schladiť vo vonkajšom bazéne s hĺbkou štyri metre, ktorý vyzerá ako lagúna. Na pozemku je vybudované i nádherné jazero na štyroch akroch s vodopádmi, labuťami a plážou len pre vás. Tanečné štúdio si doslova pýta nacvičovať v ňom moonwalk na hit Billie Jean. V čase, keď bol majiteľom Neverlandu Jackson, by ste sa mohli zatočiť hneď na niekoľkých kolotočoch, po tom, čo ranč kúpila spoločnosť Colony Capital, zábavnú časť zmenila na „zenovú záhradu“. Keď vyhladnete, môžete s priateľmi grilovať a potom si večer pozrieť film v súkromnom kine pre 50 ľudí. Veľká červená stodola čaká na nového majiteľa - alebo skôr zamestnancov, ktorí, mimochodom, majú na ranči vlastnú ubytovňu -, aby ju naplnil senom a choval kone.
Keď si po dlhom dni budete chcieť odpočinúť, na výber máte z niekoľkých spální v hlavnej rezidencii pôsobiacej ako vidiecky európsky zámoček, veď v ňom aj budete šliapať po dubových parketách z 18. storočia z francúzskych zámkov. Aby ste reálne cítili teplo domova, rozdúchate jeden alebo aj rovno všetkých päť kozubov. Tie spolu s úhľadným kamenným obložením a exponovanými drevenými trámami dodávajú sídlu teplo a komfort. Hlavnú rezidenciu s rozlohou 1 170 štvorcových metrov navrhol medzinárodne uznávaný a oceňovaný architekt Robert Altevers ako privátne sídlo pre staviteľa Williama Bona.
Z vidieckeho francúzskeho zámočka vás vláčik dopraví do železničnej stanice z Disneylandu, ktorú chcel mať Jackson. Tá zostala zachovaná tak gýčovo, ako ju vybudovali. Pred stanicou, ktorej dominujú masívne hodiny, je veľká predzáhrada, ktorú akoby upravil Nožnicovoruký Edward. Celkovo ranč nepôsobí jednotne, ale skôr ako z Alenkinej, za každým rohom meniacej sa, krajiny zázrakov. Jacksonovým zámerom pravdepodobne bolo obklopiť sa práve takýmto nevinným detským svetom a utiecť zo zlej reality. V areáli je umiestnených niekoľko bronzových sôch detí. Na pozemku sa nachádza aj hasičská stanica, administratívna budova pre správcov ranča, tri hosťovské domy. Polia rodia hrozno na kvalitné víno. Na ranči sú studne, ktoré ho zásobia vodou.


Poloha, poloha, poloha

Hoci Neverland prezentujú ako pozoruhodný ranč určený tým, ktorí chcú žiť spätí s prírodou, práve to môže byť problém. Nehnuteľnosť uviedli na trh v roku 2015 za sto miliónov dolárov. Prečo sa Neverland nepredával, v marci 2016 zhodnotil pre ekonomický portál Bloomberg realitný expert Brendon DeSimone. Dôvodom nebola ani tak cena ako fakt, že luxusné domy, teda tie na vrchole realitného reťazca, sa rýchlo nepredávajú. Predať stomiliónový majetok si vyžaduje trpezlivosť. Navyše, v tom čase podľa DeSimona sa realitný trh s top ponukami spomalil a hoci Bloomberg v roku 2016 narátal 200 globálnych miliardárov, nebolo toho, ktorý by chcel raňajkovať niekde mimo ruchu na vidieckom ranči. Pre boháčov sú prepychové nehnuteľnosti investíciou a ranč à la lunapark na vidieku veru nie je typickou nehnuteľnosťou vysokého štandardu bývania - bez ohľadu na jeho vlastnícky rodokmeň.
Realitný expert zhodnotil tri hlavné prekážky predaja ranča Sycamore Valley - „poloha, poloha, poloha“. Mestečko Los Olivos asi s tisícsto obyvateľmi, v ktorom sa ranč nachádza, leží niečo vyše dvesto kilometrov severovýchodne od Los Angeles. „Väčšina domov v tomto cenovom rozpätí sa nachádza na pobreží s výhľadom na oceán alebo sú koncentrované v mestách Los Angeles, New York, San Francisco a Miami,“ povedal DeSimone. Ako ho doplnil Wayne S. Natale, miestny realitný maklér s 30-ročnou praxou, v údolí Santa Ynez nikdy nedošlo k stomiliónovému predaju. „Možno keby šlo o stomiliónový majetok v Aspene alebo v New Yorku, v Hamptone,“tvrdí a dodáva, že cena Jacksonovho obydlia bola skutočne nadnesená. Navyše, ranč je nenapodobiteľný a nepasuje do vkusu každého.