Tip na článok

Posledná poslankyňa Siete, ktorá opustila skrachovanú stranu: Čo všetko prezradila na Procházku?

V strane už necítim žiadnu podporu, preto odchádzam, hovorí Alena Bašistová. Parlament tak ostal bez poslancov Siete.

Galéria k článku (23 fotografií )
S Radoslavom Procházkom: „V strane chcel mať všetko pod kontrolou. V tomto smere bol veľmi ťažká povaha,“ hovorí o exlídrovi Siete Bašistová.
V strane už necítim žiadnu podporu, preto odchádzam, hovorí Alena Bašistová. Parlament tak ostal bez poslancov Siete.
V strane už necítim žiadnu podporu, preto odchádzam, hovorí Alena Bašistová. Parlament tak ostal bez poslancov Siete.

Alena Bašistová (40) dáva definitívne zbohom strane Sieť. Robí tak ako posledná poslankyňa parlamentu za túto stranu. Najprv odišiel Miroslav Beblavý a spol., po pár mesiacoch aj samotný zakladateľ a tvár strany Radoslav Procházka. Košičanka odchádza preto, že sa nestotožňuje so smerovaním strany a necíti jej podporu. Jej tvár a meno sa hlavne na východe spájajú s primátorskými voľbami v Košiciach. Bola totiž v prieskumoch hneď druhá po Richardovi Rašim.

FOTO Títo nám vládnu?! Bitky, alkohol, pyžamo. Poslanci si robia z NR SR holubník

O tom, aké sú jej politické ambície a čo sa vlastne v strane dialo, sa s touto političkou rozprávala VANDA FELŠӦCI RUSNÁKOVÁ.

Prečo odchádzate až teraz, keď strana Sieť dlhodobo nijako významne nefunguje a ostať v nej sa už takmer rovná politickej samovražde?

Do Siete som vstúpila v roku 2014. Bola to moja prvá politická strana. Všetko bolo pre mňa nové. Zažila som to, čo sa máloktorému politikovi podarí v takom krátkom čase. Prudký nárast popularity, no vzápätí prudký pád strany. Keď som sa dostala do parlamentu, verila som, že veľa vecí zmením, budeme fungovať ako poslanecký klub a prinesieme množstvo potrebných noviel zákonov. Nestalo sa tak.

Ďalší Kaliňákov superbiznis: Minister strelil lukratívne pozemky, štát prišiel o státisíce

Kedy vám z očí spadli ružové okuliare?

Hneď po tom, ako Miro Beblavý so svojimi blízkymi opustili poslanecký klub. Strana vlastne potom ani žiaden poslanecký klub nemala. Navyše, ak som chcela presadiť nejakú novelu zákona, tak som nemala v strane žiadnu odbornú pomoc. Vždy som sa musela spoliehať sama na seba. Musela som sama hľadať odborníkov. Jednoducho ako poslanecký tím sme nefungovali.

Preslávil sa ako „Dankov poštár“. Kto je Daniel Guspan?

S Radoslavom Procházkom: „V strane chcel mať všetko pod kontrolou. V tomto smere bol veľmi ťažká povaha,“ hovorí o exlídrovi Siete Bašistová.
S Radoslavom Procházkom: „V strane chcel mať všetko pod kontrolou. V tomto smere bol veľmi ťažká povaha,“ hovorí o exlídrovi Siete Bašistová.
TASR

Vlani v lete odišiel aj Radoslav Procházka a snažil sa zachrániť svoj osobný i profesijný život...

Nevidela by som to tak. On je sám osebe zvláštna povaha. Perfekcionista a puntičkár. Aj v strane chcel mať vždy všetko pod kontrolou a vyžadoval precíznosť. V tomto smere bol veľmi ťažká povaha.

Asi jeho výdrž nejako zakolísala. Alebo mu jeho popularita a úspech prerástli cez hlavu?

Pozrite sa, bol tvrdý pracant. Pred tým nešťastným predvolebným prešľapom ťahal tri kampane. Najprv prezidentskú, potom komunálnu a nakoniec parlamentnú. Podľa mňa bol jednoducho unavený.

FOTO Tragéd roka Radoslav Procházka? Na čo gazda siahol, dajako nevyšlo

Vysvetlil v strane tento prešľap? Vysvetlil v strane, prečo neskôr tak náhle odišiel?

Nie. On nikdy nič nevysvetľoval. teda aspoň mne nie. Či sa o tom rozprával s Beblavým alebo ostatnými členmi vedenia strany, to netuším. Ja som s ním nemala extra blízky vzťah. Ešte hodnú chvíľu po parlamentných voľbách sme si vykali. On bol predsa predseda strany, ja som bola radový člen. Mala som výhodu, že som sa z 9. miesta prekrúžkovala vďaka preferenčným hlasom na piate. Keď bol nejaký problém, on sa uzavrel do seba a nekomunikoval s nikým. Možno by všetko dopadlo inak, keby dal viac na svojich poradcov.

Za vyššie platy sa nebojuje balíčkami, ale reformami

Teda skutočne bola Sieť strana jedného muža, ktorá mala pomôcť dostať sa do politického popredia jednému človeku? Ako napríklad strana SOP Rudolfovi Schusterovi?

To by som netvrdila. Aj keď to skutočne môže vyznieť tak, že Procházka v snahe získať prestížne miesto sudcu na Európskom súde opustil potápajúcu sa loď. Dá sa na to pozerať aj tak, že vyvodil dôsledky politického zlyhania a odišiel zo strany. Škoda len, že to urobil tesne po tom, ako sa prihlásil na lukratívny post sudcu Všeobecného súdu EÚ. Možno by skutočne pomohlo, keby svoj postoj vysvetlil. Ale máte pravdu, nevysvetlil to. Jednoducho len odišiel.

Ako chápe slobodu prejavu Daniel Lipšic

Potom sa stal predsedom strany Roman Brecely a strana sa stala takmer neviditeľnou.

Netvrdila by som to. Nebolo to také jednoduché. Verila som, že strana sa pozviecha. Nádeje som vkladala do nového predsedu. Veľmi aktívne komunikoval so zvyškom členskej základe a úprimne sa snažil stranu reštartovať.

Tak prečo teda odchádzate?

Pretože v strane už necítim žiadnu podporu a oporu. Moje politické ambície sú iné a už sa nestotožňujem so smerovaním strany.

Žitňanskej protiextrémistická novela po prvýkrát v praxi

Pôjdete do novej strany k Beblavému a Mihálovi?

To zatiaľ absolútne netuším. Chcem sa v pokoji rozhodnúť. Isté je to, že chcem v politike ostať.

Kočner žaluje Markízu. Žiada milióny za Ruskove zmenky

Hovorí sa, že chcete kandidovať za županku Košického kraja alebo opäť za primátorku Košíc. Je to pravda?

Nevylučujem ani takú možnosť. No či to bude kandidatúra za županku alebo primátorku Košíc, to ešte uvidím. Rozhodne túto myšlienku nehádžem za hlavu. Moje ambície sa teraz týkajú ešte mojich parlamentných povinností.

Viac na Pluska.sk:

VIDEO Plus 7 Dní