Kauza Ladislav Bašternák obvinený z daňových podvodov je stále otvorená. Polícia minulý týždeň vnikla do kancelárií podnikateľa, známeho pod prezývkou Malý Lacko, ale po mesiacoch tápania už zrejme nič svetoborné neobjaví. Andrej Danko prerušil v parlamente už druhé odvolávanie ministra vnútra, ktorý má v prípade konflikt záujmov.

Kaliňáka chce opozícia odvolať práve pre jeho prepojenie s Bašternákom. Opozícia okrem mimoriadnej schôdze organizuje protesty za ministrov odchod, na ktoré chodia tisícky ľudí. Bašternák má však obchodné vzťahy minimálne s tromi politikmi ľavicového Smeru.

Premiér Robert Fico býva v jeho byte a platí mu nájomné, bývalý minister dopravy Ján Počiatek s ním bol priamo vo firme a Kaliňák sa musel priznať, že odkúpil podiely v jeho firme. Takisto podpredseda parlamentu Martin Glváč priznal, že ho pozná - aj on býva v byte, ktorý postavil Bašternák.

Kauza môže Smeru zobrať percentá, ak dokonca nenastane situácia podobná ako v HZDS či SDKÚ. S europoslankyňou a zakladateľkou Smeru MONIKOU FLAŠÍKOVOU-BEŇOVOU (47) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Máte rada oriešky kešu?

(Smiech.) Čítala som na túto tému milión vtipov, ale inak som alergická na orechy. Takže ich nemusím.

Táto Kaliňákova veta už zľudovela: To viete, vtedy vraj bola taká analógová doba. Doba kešu. Aj vy si to myslíte, že sa dvanásť miliónov dá „vykešovať“?

Neviem si predstaviť, že sa dá dvanásť miliónov zaplatiť v hotovosti. Ale na to, aby to niekto skúmal, máme príslušné orgány, ktoré by to mali dokumentovať a zistiť. Uvediem jeden príklad. Dcéra môjho muža si kupovala dom a môj manžel jej poslal peniaze zo svojho súkromného účtu na jej účet.

Obaja majú rovnaké priezvisko a napriek tomu sa po desiatich dňoch ozvala polícia, prečo takú sumu posielal svojej vlastnej dcére. Verím tomu, že tu funguje niečo ako kontrola, máme predsa zákony, ktoré aj bankám nariaďujú, aby podozrivé prevody preverovali alebo oznámili.

„Vyvodenie politickej zodpovednosti je len obyčajným gestom slušnosti,“ vyzval ministra vnútra na odstúpenie prezident Andrej Kiska. Je u nás možné takéto gesto?

Práve preto som napísala blog mojim kolegom zo Smeru. Verím, že vo vyspelej spoločnosti to tak musí fungovať. To, že to tak nie je, má dosah na nás všetkých. Ľudia vnímajú veľmi citlivo, že to nefunguje. Veď napriek tým teplám sú ochotní vyjsť do ulíc vo veľkom počte a prejaviť svoj názor. Verejne ho deklarovať.

Mnohí hovoria, že ulica nemá čo robiť politiku.

Pozrite sa, v europarlamente pôsobím tretie volebné obdobie. Demonštruje sa tam často, aj dvakrát za týždeň. Kedykoľvek, z akéhokoľvek dôvodu a nikto to nespochybňuje. Aj preto som sa zastala protestujúcich učiteľov či zdravotných sestier. Demonštrácia je výdobytkom demokratickej spoločnosti. Ľudia tak môžu jasne ukázať, že sú s niečím nespokojní.

Za demonštráciu, samozrejme, nepovažujem zvrátené fašistické pochody obhajujúce či vyzývajúce na násilie. Nesúhlasím ani s tým, že sa protestuje pred Bonaparte, v ktorom žijú aj iní ľudia ako Robert Fico. Tí nemajú s politikou väčšinou nič spoločné. Je to nad rámec a devalvuje to ciele protestu. Máme námestia, Úrad vlády aj iné verejné priestory, kde môžu ľudia slobodne prezentovať svoj názor.

Svojím vyhlásením o Kaliňákovi ste prekvapili. Kaliňák vraj sám vie, že by mal odstúpiť. Ako ste to mysleli?

Pozrite sa, Smer som zakladala a Roba Kaliňáka poznám od začiatku. Istý čas sme si boli veľmi blízki, aj s manželkou k nám chodievali na návštevy, na dovolenky...

Čo sa stalo, že to už tak nie je?

To už dnes nie je dôležité, ale stalo sa to, že Robo zostal vo vrcholovej politike, posúval sa čoraz vyššie a akoby stratil kontakt s realitou. Má úžasnú schopnosť, že svojím úsmevom si vie ľudí získať, aj vás novinárov, vždy bol veľmi ústretový, ale to sa potom skončilo. Skončilo sa to v čase, keď v nejakom zlom rozpoložení povedal veci, ktoré by už asi nezopakoval - čím sme začínali aj tento rozhovor.

Ten jeho nešťastný výraz, ktorý už tak zľudovel - napríklad kešovka. Ale nedá sa to zobrať naspäť. Pre mňa, ktorá som Smer zakladala a uvádzala tých ľudí do funkcií, je to osobné. Došlo mi, že buď to teraz niekto zastaví, alebo už nikdy nikto.

Zobrali ste na seba úlohu hovorcu strany?

Chápem, že niektorí kolegovia, ktorí majú funkcie, sa to boja otvorene povedať. Rovnako ako v Smere aj v celej našej spoločnosti ľudia akoby sa niekedy báli otvorene rozprávať.

Od kamarátky Roberta Kaliňáka by takú otvorenú kritiku asi nik nečakal.

Ale kto, ak nie kamarát vám má povedať zlé veci? Kamaráti predsa majú vami zatriasť a úprimne povedať - Haló, zobuď sa!

Povedali ste mu to aj osobne?

Nie, lebo v našej strane vznikla situácia, že sa ťažko s niekým osobne stretnete. Počas kampane sú voči vám všetci milí a ústretoví. Po jej skončení už máte problém niekoho zastihnúť. Zlé je, že ani predsedníctvo sa pravidelne nestretáva. Niektorí kolegovia majú podľa mňa hlúpy názor, že špinavá bielizeň sa má prať doma.

Prepáčte, ale čo je to za výraz špinavá bielizeň? Nie sme Cosa nostra, nemusíme si potichu a zákulisne šepkať - „perme“ si to doma. Sme normálna politická strana a riešme to normálne ľudsky alebo na to kašlime.

Chápem ten ich strach, pre mnohých to, že sú poslancami, je existenčné a majú strach niečo povedať, ale normálna strana tak predsa nemôže fungovať. Takto skončilo HZDS, že sa tam všetci báli vôbec niečo povedať. A tiež SDKÚ.

Podľa Ivety Radičovej je celá situácia pre Roberta Kaliňáka už dehonestujúca a urážajúca. Súhlasíte?

Hej, a presne to ma prekvapuje. Lebo Robo Kaliňák, ktorého som poznala ako motorkára s dlhými vlasmi, bol rovný chlap. Má dvoch synov, ženu, prekvapuje ma, že mu neprekáža robiť zo seba veľmi neobľúbeného politika, teda, aby sme sa držali slušného slovníka. Nechápem, prečo to robí, musí sa v tej pozícii predsa cítiť zle.

Chodieva ešte vôbec medzi ľudí? Mňa by zaujímalo, či ešte chodí kupovať napríklad rožky. Fico hovorieval, že nechce skončiť ako Dzurinda, ktorý bez ochranky nevyjde ani na ulicu.

Pre mňa to bolo vždy dôležité, nemám šoféra, chodievam nakupovať na Miletičku, lebo to je také to prvé zrkadlo, ktoré máte. Fakt by ma zaujímalo, či ešte chodieva do Tesca či Kauflandu kupovať rožky a počúva, čo mu ľudia hovoria.

Prečo podľa vás Fico odmieta odvolať Kaliňáka?

To neviem, ani nechcem špekulovať o tomto vzťahu, ale myslím si, že do toho nikto v strane nevidí, je to medzi nimi dvomi. Musím povedať jedno na Ficovu obranu - vždy sa postaví za svojich ľudí. Do poslednej chvíle na verejnosti vystupuje ako ich ochranca. To, či je to už v tejto chvíli pre neho ešte prospešné, alebo skôr kontraproduktívne, ťažko povedať.

Je dvadsaťpäť rokov v politike a musí vedieť, že dnes je politika inde ako pred desiatimi rokmi. Musí vedieť, že každá informácia za tri minúty - to je taká u nás v Smere obľúbená fráza - má dosah na stovky a tisíce ľudí a dnes to má iný dosah.

Indikátorom sú aj percentá vo voľbách. Myslela som, že ambíciou nášho predsedu bude nielen dostať sa do európskych štruktúr, čo sa aj stalo, ale aj neskončiť ako Mečiar. Čo síce mnohí karikujú, že on predsa neskončil, naopak, má sa dobre.

Ján Počiatek je rád, že z politiky odišiel. Prečo to nevie urobiť aj Kaliňák?

Pýtala som sa Počiatka na situáciu okolo Kaliňáka a len povedal, že to nekomentuje. My sme s Jánom Počiatkom nikdy neboli veľkí kamaráti, do strany ho priviedol Robo Kaliňák. Jano nikdy nebol politik, on sa ani netváril ako politik, mal skôr manažérsky prístup. Či bol správny, alebo nie, je už jedno. Vedie svoj súkromný život.

Ale v kauze Bašternák figuruje aj jeho meno, je tiež podobne ako Kaliňák spolumajiteľ B. A. Haus.

No, k tomu sa už musí vyjadriť on. Ja sa v celej tej kauze zle orientujem, keby som bola šéfom Finančnej správy, tak ani neviem, čo mám na tej kauze zisťovať.

Verím tomu, že oni vedia, čo tam majú zisťovať. Ale prejdime k Bašternákovi, ktorého ste v médiách prekvapivo obhajovali.

Nie, nie, nie. Aby sme si správne rozumeli, nedovolím si ani obhajovať pána Bašternáka, ani robiť z neho zločinca. Skôr som sa vyjadrila na margo kolegov, ktorí sa tvária, že počujú meno Bašternák prvýkrát.

Mám 47 rokov a mne sa to zdá strašne trápne, fakt trápne, že dospelí muži, ktorí majú vysoké postavenie, sa správajú ako škôlkari a hanbia sa povedať, že niekoho poznajú. Preto som povedala, či ho to neponižuje, že títo ľudia sa tvária, že len išli okolo Donovalov, zakopli o neho, a on povedal - volám sa Bašternák. Aj pre neho to musí byť ponižujúce.

Videla som ho asi pred pol rokom na jednej oslave, bol tam s manželkou. Bavila som sa s ňou o ich dcérke, vôbec sme politiku neriešili a zrazu z toho vyplynie, že som možno jediný človek, ktorý ho akože pozná.

Bol podľa vás Bašternák zneužitý, ak teda nepoviem priamo, ako biely kôň?

Pani redaktorka, chcete odo mňa vyjadrenia, ktoré vám neviem dať. To bude už vec vyšetrovateľov. Či bol zneužitý, alebo sa naozaj dopustil nejakého zločinu - musia zistiť iní. A budem úprimná, pre mňa to ani nie je dôležité. Pre mňa je dôležité to, že v strane, ktorú som zakladala, sme až tak znížili politickú morálku.

Ani Sulík s Matovičom nemajú čo riešiť trestnoprávnu rovinu. Nemusíme tu riešiť trestnoprávnu rovinu, ale ide skutočne o obrovský presah do spoločnosti, kde sme morálku deklasovali do najnižších poschodí.

Prečo u nás neplatí to, čo všade vo svete v štandardných demokraciách, že ak padne na politika podozrenie z konfliktu záujmov, jednoducho odstúpi?

To sa mňa nepýtajte, spýtajte sa premiéra. Tých politikov, ktorí sú konfrontovaní a nekonajú. Pre mňa je dôležité, že dávajú napospas celú stranu. Preto nechápem tie postoje, že neperme na verejnosti špinavú bielizeň.

Ak máme v politike špinavú bielizeň, kam sme sa to dostali? Pre mňa sociálnodemokratický politik nemá byť obchodník. Politik vo funkcii ministra, a nemám na mysli len Kaliňáka, nemá vo výkonnej funkcii robiť žiadne obchody. To je neprípustné.

Kaliňák však nielenže obchoduje s Bašternákom podozrivým z daňového podvodu, ale navyše odmieta zverejniť zmluvu s B. A. Haus a Bašternákom. Je to správanie hodné politika a ešte k tomu ministra vnútra?

Prepáčte, ale on je platený za to, že je minister, nie obchodník. To však nie je len o Kaliňákovi, ale aj o ostatných ministroch. Treba sa pozrieť do krajín, kde to funguje - a oni našich ministrov vnímajú ako obchodníkov. V tých krajinách by si nedovolili ako ministri ešte obchodovať. Táto spoločnosť sa musí celá niekam posunúť.

Je správne, ak premiér Robert Fico býva v podnájme u človeka podozrivého z daňového podvodu a vedľa človeka ako Kočner, a odmieta sa odsťahovať?

V politike každý nesieme zodpovednosť sám za seba.

Ale predsa aj za stranu…

Tému Smeru som otvorila práve preto, aby sa strana niekam posunula. Nevediem vojnu s Kaliňákom alebo s Ficom. Ja vás môžem priviesť ku mne domov, ukázať vám môj dom, lebo politik má vedieť ukázať svoje majetky a vysvetliť, za čo si ich kúpil. A ak to nevie povedať, na to je verejnosť, aby to posúdila.

Spýtam sa priamo - škodí Fico Smeru svojím nekonaním?

To je ťažké posúdiť. Dáva obrovské tromfy do rúk ľuďom, ktorí si to nezaslúžia. Hovorím o Sulíkovi a Matovičovi, ktorí z toho ťažia.

Je to opozícia a kritizovať vládu je jej legitímna činnosť.

Plne to akceptujem, aj my sme boli v opozícii a zvolávali sme tlačovky už len pre plný nákupný košík. Len hovorím, že z pohľadu morálky v politike ani Matovič, ani Sulík nemajú právo s nami viesť boj. Musíme si ho vybojovať a vyriešiť u nás v strane. Malé dieťa - Fedor má vnučku, preto mi to napadlo -, ak niečo vyvedie, tak si zakryje oči a verí, že ho nevidia. My sme dospelí ľudia, nemôžeme si zakrývať oči ako malé dieťa.

Prečo sa premiér podľa vás z toho bytu nevysťahuje, ak je to naozaj len prenájom?

Robert Fico má tú istú vlastnosť ako všetci lídri v postkomunistických krajinách. Pozrite sa do Maďarska, Poľska a Česka - on možno aj vie, že tam nechce bývať alebo že by tam nemal bývať a z nejakého dôvodu by bolo pre neho alebo pre Smer lepšie, ak by odtiaľ odišiel. Ale neurobí to.

Čo hovoríte na názory, že Fico nechce Kaliňáka odvolať, aby sa mohol sám zachrániť?

Ale Robert Fico je stále ešte taký výrazný politik, že sa nemusí ničoho báť. Čoho sa má báť? To je scestné rozmýšľanie a nemyslím si, že sa týmto smerom Fico uberá. Podľa mňa on je proste rozhodnutý, že neustúpi, lebo si počká na vhodnú chvíľu.

Vraj by Fico abdikáciou Kaliňáka stratil. No nie je pozícia premiéra niekde inde ako Kaliňákova pozícia?

Samozrejme, že pozícia premiéra je niekde inde ako Kaliňákova pozícia, ktorého síce poslanecký klub formálne chráni, ale diskusie, ktoré vnútri Smeru prebiehajú, sú skôr v neprospech Kaliňáka, hoci navonok sa to interpretuje inak.

Preto sa mi zdajú konštrukcie, že Fico používa Kaliňáka za filter pred spoločnosťou, za veľmi iracionálne. On nepotrebuje štít pred spoločnosťou. Práve naopak, vždy, keď sa zbavil istých ľudí a vrátil sa sám, získal ešte väčšiu popularitu.

Mal by byť teda v prípade Kaliňáka razantnejší?

Nemyslím si, že by mal byť razantnejší. Ani rakúsky kancelár či nemecká kancelárka neodvolávali svojich ministrov, ale oni prišli a abdikovali. Je predsa nezmysel, aby tlačil na svojho podpredsedu. Podľa mňa aj Robert Fico čaká na jeho rozhodnutie.

Naozaj si myslíte, že na to čaká?

Neviem, nerozprávala som sa s ním. Ale naozaj si myslím, že to rozhodnutie musí Robert Kaliňák urobiť sám.

„Kde berie Kaliňák s Ficom istotu, že Slovensko bez nich nemôže fungovať? V kresle ich drží strach a túžba po moci,“ hovorí Richard Stanke. Súhlasíte?

Riša poznám ešte od školy, sme obaja Bratislavčania, poznám ho ako výborného herca, ktorý svojim vyjadreniam dáva istý pátos. Nemyslím si, že by si toto Fico s Kaliňákom o sebe mysleli. On tým zrejme chcel naznačiť, že naozaj nikto nie je nenahraditeľný, naopak, všetci sme nahraditeľní.

U Kaliňáka to ani nie je otázka nenahraditeľnosti, ale skôr sa dostávame k Maslowovej pyramíde potrieb a na jej vrchu je moc. Robert Kaliňák má naplnené všetky časti tej pyramídy a zrejme vzdať sa moci je pre neho veľmi ťažké. Práve preto ma prekvapuje, že Robo ako relatívne mladý a zabezpečený muž ešte nevyužije obdobie, ktoré má pre svoju peknú rodinu a neužíva si život, ale svoje ambície posunul nad rodinu.

Kaliňák odmieta abdikovať, Fico sa odmieta presťahovať z Bonaparte. Má Smer ešte sebareflexiu?

To nie je otázka pre mňa, lebo ja tú sebareflexiu mám. Ale netreba to vidieť nejako dramaticky, nebude tu preto vojna, ide leto, ľudia pôjdu na dovolenky, nejako sa to možno utrasie. A možno Smeru klesnú preferencie.

A je situácia v Smere len výsledkom treníc medzi dvoma odnožami Smeru? Medzi paškovcami a kaliňákovcami?

Povedzme si úprimne, že pre Slovensko je tiež typické takéto skupinkovanie. Pre mňa úžasným príbehom je strana Sieť s Procházkom, ktorý si vytvoril skupinku, aby mal prezidentskú kampaň, potom išiel do parlamentu a dnes má jedno percento. Tak dúfam, že takto v Smere nechceme skončiť. A je naozaj na Robertovi Ficovi, ktorý musí povedať, ako si Smer predstavuje.

Sieť má jedno percento, ale je vo vláde.

Aj to je taký paradox doby. Pamätám si, keď sme Dzurindovi vytýkali, čo je to za vláda, keď visí na šnúrkach od gatí odídencov HZDS. A dnes máme takú istú vládu. A potom je úplne jedno, čo si myslí nejaká Kaliňákova alebo Paškova skupinka.

Takže tie skupinky reálne sú?

Nenazvala by som to skupinkami, ale u nás je bežné, že sa okolo istých ľudí vytvárajú nejaké tímy. Ja však nie som v žiadnej skupinke. Máte s Flašíkom vlastnú skupinku?

(Smiech.) Áno, keď prídem domov z europarlamentu, tak s Flašíkom máme spolu skupinku.

A fámy, že Fico chce po predsedníctve skončiť v politike? Nemyslím si, že by Fico skončil v politike tak, že by to niekomu vopred povedal. On dokonca jedným hovorí jedno a druhým iné a takto zahmlieva. A tie informácie sa potom stretnú u vás novinárov a vy riešite, že ten povedal to a ten ono. Ale je fakt, že po operácii sa zrejme na seba pozerá inak.

Myslím si, že chcel vziať na svoje plecia prvé predsedníctvo ako predseda vlády a myslím si, že si to aj zaslúži. Ale otázka je, čo bude po predsedníctve. A to už bude musieť Robert Fico povedať, čo bude ďalej. Vznikne asi prvý rozkol v rámci Smeru, isté trieštenie.

Ste zakladajúcim členom Smeru, dlho ste pôsobili ako dvojka v strane. Čo s vami bude, ak skončíte v europarlamente?

Keď vidím tú nízku úroveň komunikácie v slovenskom parlamente, tak ani nemám záujem vrátiť sa do slovenskej politiky. V európskom parlamente je úplne iná úroveň komunikácie, taká malosť ducha, aká je v našom parlamente, je pre mňa desivá.

Vraj chcete založiť novú stranu.

Som si vedomá toho, že vznikajú rôzne fámy. Upokojím všetkých - nechcem zakladať žiadnu novú stranu, mám pred sebou ešte tri roky v európskom parlamente. Založila som Smer, nemusím zakladať novú stranu.