Väčšinou v súvislosti s darovaním krvi zvykne Národná transfúzna služba informovať o tropických krajinách, v ktorých ak ste strávili nejaký čas, nemôžete, respektíve by ste nemali absolvovať darcovstvo. Do zoznamu aktuálne pribudlo viacero európskych krajín v súvislosti s výskytom Západonílskeho vírusu. Prekvapujúco sú v zozname uvedené aj dva okresy na Západnom Slovensku.

Infikovaný západ krajiny

Ako informuje na svojej stránke Národná transfúzna služba, posledných niekoľko rokov bol v niektorých krajinách Európy v letných mesiacoch od mája do novembra zaznamenaný výskyt tropických ochorení – endémií, ktoré sú typické pre tropické krajiny a ktoré sú prenášané komármi.

Transfúzna služba ďalej informuje o oblastiach výskytu endémií spôsobených Západonílskym vírusom, horúčkou Dengue prípadne maláriou v Európe v súlade s hláseniami Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb a po návšteve ktorých nemôžu ľudia určitú dobu darovať krv.

„Pre darcov krvi, ktorí navštívili inkriminované oblasti, platí kontraindikácia darovania krvi počas 28 dní od opustenia týchto oblastí, a to až do odvolania (koniec sezóny) a týka sa aj darcov - turistov, ktorí v danej oblasti strávili minimálne noc, respektíve darcov, ktorí v endemickej oblasti pracujú,“uvádza tranfúzna služba, pričom dodáva, že upozornenie neplatí pre darcov, ktorí oblasťami prechádzali autom alebo cez letisko.

V zozname sa nachádza napríklad Rakúsko s oblasťami južného Rakúska vrátane Viedne, ďalej Maďarsko s oblasťami Bács-kiskun, Békes, ale aj Budapešť, Csongrad, Fejer, Jasz-Nagykun-Szolnok a Pest.

Asi pre našinca je hodná pozornosti skutočnosť, že v zozname sú slovenské okresy Pezinok a Senec. Národná transfúzna služba aktualizovala tieto informácie k 16. septembru tohto roka.

Bol tu aj predtým

Ako nám uviedol virológ Fedor Čiampor, Západonílska horúčka je vírus, ktorý je prenášaný komármi. „Je to podobný vírus ako u nás prenášaný vírus kliešťového zápalu mozgu kliešťami. Tento vírus je z tej istej čeľade, ale je prenášaný komármi,“ uviedol odborník. U nás už boli podľa Čiampora izolované niektoré vírusy tohto typu, ale nespôsobovali žiadne ochorenie. „U nás sa môžu vyskytovať nejaké vírusové kmene západného Nílu, ktoré nemusia spôsobovať ochorenie, ale na druhej strane môžu sa sem pri týchto klimatických zmenách dostať komáre, ktoré sú infikované týmto vírusom a môžu spôsobiť ochorenie,“dodal.

Podľa odborníka na Slovensku zatiaľ nebol takýto výskyt. „Boli len laboratórne izolované z komárov niektoré vírusy, ktoré patria do tejto čeľade vírusov, ale nenašlo sa nijaké ochorenie ani sa nezaznamenal nijaký prenos,“ uviedol.

Národná transfúzna služba získala informácie o výskyte podľa virológa na základe sérologického vyšetrenia krvi. To však neznamená, že títo ľudia sú prenášačmi alebo by mali niekoho nakaziť. „Čiže tieto vírusy u nás existovali, komáre existovali, ochorenie nespôsobujú, ale keď niekoho uštipne komár s takýmto vírusom tak sa vytvoria protilátky a tie na transfúznej stanici zistili,“ubezpečil odborník. Výskyt Západonílskej horúčky bol zaznamenaný podľa virológa pred rokom v lete na Morave. Tam vírus spôsoboval aj ochorenia.

Vyjadrenie nám prisľúbila aj Národná transfúzna služba.