Dala som všetko preč. Aj vaječníky, aj prsníky. A urobila by som to, aj keby som nemala dieťa, veď deti si možno vždy adoptovať, - rozpráva energická tridsiatnička, ktorá sa osem rokov pozerala na to, ako jej mama prehráva boj s rakovinou. Zdedila po nej gén, ktorý by jej do šesťdesiatky na sto percent privodil nádor. Rozhodla sa znížiť riziko a odstrániť orgány, kde nádory vznikajú najčastejšie.

Počet žien, ktoré sa na to dali po medializácii rozhodnutia populárnej Angeliny Jolieovej, sa rapídne zvýšil. Ak predtým z preventívnych dôvodov odstránili chirurgovia prsníky približne jednej pacientke za tri roky, teraz ich prišlo za lekárom päť za jediný rok.

„Vidno, že odhadzujú zábrany a púšťajú sa do boja ešte skôr, ako im onkológovia oznámia zlú správu,“ tvrdí plastický chirurg z Univerzitnej nemocnice Bratislava-Ružinov Martin Boháč. Ženám, ktoré to po radikálnom zákroku potrebujú, vytvára nové poprsie. Za plastiku neplatia nič. Výkony hradí zdravotná poisťovňa.

Akčná hrdinka

Jarka má v niečom podobný osud ako Angelina Jolieová. Obom po ťažkom boji s rakovinou umrela mama a obidve zdedili mutáciu, pre ktorú veľmi pravdepodobne dostanú rakovinu. Bez preventívneho zásahu ich čaká do štyridsiatky nádor prsníka a keď ho prežijú, dostanú nádor vaječníkov. Obidve sa rozhodli predbehnúť zhubnú chorobu.

Ale zatiaľ čo Angelina má Brada Pitta, šesť detí a milióny dolárov, Jarka svojho Tomáška vychováva sama s občasnou pomocou jeho otca, s ktorým nežije. Chlapček je malý čert, ako hovorí Jarka, ale zároveň milujúci syn. Už sa asi nedočká súrodenca. Pred rokom si dala odstrániť aj druhý vaječník.

O pol roka neskôr súhlasila s operáciou prsníkov. „Mama mi nikdy nepovedala, aby som to urobila, ale na očiach som jej videla: „Prosím ťa, daj to preč, urob všetko, aby si neskončila ako ja. A ja v tom naozaj nevidím žiadnu tragédiu. Tragédia je zomrieť na rakovinu a nie chodiť po svete so silikónmi,“ usmieva sa mladá žena.

„Stretla som sa s viacerými pacientkami, ktoré mali tú istú génovú mutáciu, ale do podobnej operácie sa veľmi nehrnuli. Čudujem sa im. Pre mňa by bolo horšie chodiť každé štyri mesiace na rozsiahle kontroly a čakať, kedy to príde. A mám Tomáška. Chcem mať pocit, že tu budem pre neho dlhšie,“ menuje dôvody svojho rozhodnutia.

Čítajte viac:

Angelina motivovala aj Slovenky, zamestnali onkológov aj genetikov

Prsia ako Angelina

Ak genetik a lekár prídu na to, že genetická záťaž ohrozuje pacientku rakovinou, môže navrhnúť veľmi časté kontroly alebo preventívne odstránenie prsníkov aj vaječníkov. Vaječníky môže gynekológ odstrániť jednoducho, laparoskopicky, prsníky potrebujú aspoň dve operácie, aby boli dokonalé.

Počas prvej urobí gynekológ alebo onkologický chirurg v okolí dvorca s bradavkou rez, cez ktorý vyberie prsné žľazy. Podobne ako pri zväčšovaní prsníkov aj v tomto prípade umiestni implantát pod prsný sval.

„Najčastejšie používame prázdne implantáty, takzvané expandery, ktoré postupne dopĺňame tekutinou a sledujeme, ako sa im okolie prispôsobuje,“ vysvetľuje Martin Boháč.

„Mami, ukáž nové didky,“ vykrikoval na Jarku malý Tomáš, keď ju prišiel pozrieť po operácii do nemocnice. „Už ich máš zdravé?“ pýtal sa. Jarka svojho syna nemohla pol roka po operácii poriadne objať. Prsníky ju stále boleli. Keď ho potom objala, Tomáško ju poprosil, či by nemohla trochu jemnejšie.

„Neuvedomila som si, že tie prsníky sú omnoho tvrdšie ako predtým,“ smeje sa Jarka. „Expander implantát je naozaj tvrdší, ale je to len dočasné riešenie,“ vysvetľuje Martin Boháč. „Jarke ich onedlho vymeníme za definitívne implantáty, dorobíme bradavku s dvorcom a bude môcť plnohodnotne žiť.“

Pomáha koža od darcov

Jarka si užila bolesť aj preto, že jej museli chirurgovia na prikrytie spodnej časti implantátu použiť okolité svaly. Vďaka grantu ministerstva školstva, ktorý má k dispozícii známy odborník na popáleniny kože docent Ján Koller z Univerzitnej nemocnice v Ružinove, sú tieto operácie už dnes jednoduchšie.

„Pri popáleninách často používame časť kože od mŕtveho darcu, ktorá je zbavená buniek. Má perfektné vlastnosti. Telo príjemcu si ju adoptuje, koža si dokonca vyrobí vlastné cievy,“ vysvetľuje Ján Koller.

Nedávno ju začali používať aj pri preventívnych mastektómiách, akú podstúpila Jarka. Koža zbavená buniek prikryje implantát a prebuduje sa na vlastné tkanivo pacientky. Pre plastického chirurga, ale hlavne pre pacientku je tak operácia jednoduchšia a s menšími bolesťami.

Najčastejšia rakovina

Zo všetkých nádorov sužujú ženy najčastejšie prsníkové, každý rok sa dozvie diagnózu približne dvetisíc pacientok. Iba päť až desať percent z nich má na to genetickú predispozíciu. Lekári sa stále nevedia rozhodnúť, či ženám s genetickou mutáciou odporučiť také radikálne kroky, aké podstúpila Jarka, alebo ich iba sledovať.

Verejné diskusie rozprúdila až Angelina svojím rozhodnutím vzdať sa prsníkov. „Ja som sa pre tento krok rozhodla ešte pred Angelinou, ale rozhodnúť sa je jedna vec a urobiť to vec druhá. Jej konanie možno podvedome urýchlilo to moje,“ hovorí Jarka.

Poškodené gény spôsobia rakovinu

Pacienti, ktorí zdedia po niektorom z rodičov mutáciu v BRCA génoch, nededia priamo karcinóm prsníka či vaječníkov, zdedia len oveľa vyššiu citlivosť buniek na karcinogénne vplyvy, - hovorí odborníčka na liečbu prsníkov doktorka Eva Oravcová z Národného onkologického ústavu.

Poškodený gén spôsobí, že jeho nositeľky dostanú rakovinu oveľa skôr a s väčšou pravdepodobnosťou. „Keď sa delia bunky, musí sa zdvojnásobiť aj DNA, ktorá nesie celú genetickú informáciu. Vznikajú pritom rôzne chyby, na ktoré zvonka vplýva fajčenie, smog, strava. Existujú systémy, ktoré chyby opravia."

"Predstavte si to, ako keby sme mali v tele nejaký skener, ktorý povie: tu je chyba, tu je chyba, toto treba opraviť. Niektorým ľuďom opravné systémy fungujú tak, že môžu fajčiť celý život a nikdy nedostanú nádor pľúc."

"Pacienti s BRCA majú opravné systémy nefunkčné. Preto dostanú aj mladé ženy taký istý nádor ako seniori, len ho získajú omnoho skôr. Aj keď o tom vieme, vyliečiť sa to nedá. Nie je možné dodať chýbajúci opravný systém do každej bunky v našom tele,“ vysvetľuje doktorka Oravcová.