Mediálne najznámejšou osobnosťou snažiacou sa o prepojenie techniky s ľudským telom je zrejme profesor Kevin Warwick, špecialista na kybernetiku a robotiku. Vyhlasuje o sebe, že je prvý kyborg, a nehovorí do vetra. Už pred vyše desiatimi rokmi si dal do tela voperovať mikročipy, vďaka ktorým dokáže na diaľku komunikovať so svojím počítačom. Keď ide po chodbe, automaticky sa pred ním odomykajú dvere, zažína sa svetlo, po vstupe do miestnosti ho stroje nahlas pozdravia a podobne.

Medicínsky výskum

Snaha o to, aby implantovaný mikročip dokázal komunikovať nielen s nervovým systémom, ale prenášať z neho impulzy smerom von a naopak, je jedným z cieľov jeho výskumu, ktorý svojho času mnohým pripadal prinajmenšom podivný. V súčasnosti sa už na prepojenie človeka a stroja pozeráme inak a objavujú sa prvé komerčné produkty.

Éra kyborgov: Elektroniku budeme ovládať vlastným telom

Namiesto preukazu: Mikročip v ruke by mohol nahradiť napríklad kľúče a slúžiť na interakciu so zariadeniami pripojenými na internet.FOTO: Science Advances

Ak predsa len niekomu pripadá spojenie človeka so strojom ako nebezpečné, treba pripomenúť, že v určitej podobe existuje už veľmi dlho. Pri poškodení sluchu sa používajú ušné implantáty, zložené z malinkého vysielača za uchom a prijímacej cievky vloženej do spánkovej kosti. Veľká pozornosť sa venuje aj vývoju bionických končatín, ktoré môžu pomôcť pacientom bez rúk alebo nôh, bionickej kože a očných implantátov, ktoré umožnia slepým vidieť.

Bežne sa používa nielen kardiostimulátor, ale pri problematických pacientoch aj defibrilátor, voperovaný priamo do tela, a vedci pracujú aj na neurálnom rozhraní, ktoré by umožnilo paralyzovaným ľuďom ovládať počítač alebo inú techniku čisto mozgovými impulzmi.

Body hacking

V poslednom období sa však začínajú na trhu pomaly objavovať aj celkom iné komerčné a cenovo dostupné produkty, ktoré z vás spravia aspoň čiastočného „kyborga“. Len pre zaujímavosť - ak do prehliadača Google zadáte spojenie „body hacking“, ktoré sa pre podobné technológie zvyčajne používa, vráti sa vám vyše 22 miliónov odkazov.

V januári budúceho roku sa dokonca v Austine uskutoční ďalší ročník veľkej konferencie Body Hacking Con 2017, na ktorej okrem iných vystúpi Rob „Eyeborg“ Spence, filmár, ktorý si svojho času namiesto očnej protézy dal zabudovať širokouhlú bezdrôtovú kameru. Tá síce nie je napojená na jeho mozog a nepomáha mu vidieť, zato zaznamenáva a nahráva všetko, čo vidí on.

Éra kyborgov: Elektroniku budeme ovládať vlastným telom

Eyeborg: Takto vyzerala prvá verzia bezdrôtovej kamery, zabudovaná do očnej protézy.FOTO: Archív

Rozšírenie zmyslov

Ale späť ku komerčným produktom. Nedávno vzbudil pozornosť médií startup Cyborg Nest, ponúkajúci kožný implantát približne za 300 eur, s ktorým sa čiastočne stanete kyborgom. Príznačne ho nazvali North Sense, teda v preklade niečo ako cit pre sever.

Éra kyborgov: Elektroniku budeme ovládať vlastným telom

Bionická koža: Nazývajú ju aj e-skin a je dielom Japonca Takaa Sumeyu. Rukám dáva oveľa vyššiu citlivosť, než majú prirodzene. Využiť by ju mohli napríklad chirurgovia pri náročných operáciách.FOTO: Dangerous Things

Pomocou neho dokážete vnímať geomagnetické pole podobne ako niektoré zvieratá. Pripevní sa priamo na kožu ako piercing a keď sa otočíte na sever, zavibruje. Je to však len prvý pokus, spoločnosť chce po reálnych skúsenostiach s North Sense prísť s novými implantátmi, ktoré vám reálne pomôžu zdokonaliť niektoré zmysly, respektíve vám pridajú nové.

S hardvérom v tele

A nehovoria len tak, do vetra. Súčasťou tohto startupu je totiž Neil Harbisson, farboslepý umelec, ktorý si viac-menej ilegálne dal priamo do lebky implantovať anténu umožňujúcu mu vidieť farby na základe prijímaných zvukov a vníma pomocou nej infračervené aj ultrafialové svetlo. Dokonca sa môže spojiť priamo so satelitmi a prijímať dáta od nich.

Ďalším zaujímavým človekom v tomto startupe je avantgardná umelkyňa Moon Ribasová, ktorá má v rukách implantované senzory umožňujúce jej vnímať seizmickú aktivitu Zeme a Mesiaca.

Inteligentné tetovanie

Približne v rovnakom čase predstavili MIT a Microsoft Research DuoSkin. Je to vlastne dočasné smart tetovanie, ktoré umožní komunikáciu s externými zariadeniami a zároveň mení farbu podľa teploty kože.

Éra kyborgov: Elektroniku budeme ovládať vlastným telom

DuoSkin: Inteligentné tetovanie z dielne MIT a Microsoft Research vám umožní napríklad ovládať elektroniku pohybom prsta po jeho vzore.FOTO: Microsoft Research

Funguje to jednoducho - napríklad prejdete prstom jednej ruky po tetovaní, ktoré máte na predlaktí druhej, a automaticky sa zvýši hlasitosť hudby prehrávanej z počítača alebo zo smartfónu. Tetovanie taktiež umožňuje bezdrôtovú komunikáciu (jeho súčasťou môže byť NFC čip) alebo môže priamo na koži vytvárať rozličné meniace sa vzory a dokonca svietiť.

Robohmyz

Vedci sa však nesnažia zabudovať elektroniku iba do ľudského tela, ale aj do zvierat. S chrobákmi sa takto experimentuje už niekoľko rokov. Znie to možno divne, ale napríklad vedcom z Nanyang Technological University a University of California Berkley sa tento rok podarilo vytvoriť hybridného robota, pozostávajúceho zo živého chrobáka, z elektród a počítača. Biologickú súčasť tvorí buď veľký chrobák Mecynorrhina torquata, ktorý dosahuje veľkosť 5 až 9 centimetrov, alebo niektoré veľké lietajúce chrobáky.

Podarilo sa im docieliť, že keď elektródy v ich tele napojené na mikročip na chrbte prijmú špecifické rádiové signály, tak ho prinútia chodiť vopred zadaným smerom, letieť k vybranému cieľu alebo sa dokonca nad ním vznášať.

Éra kyborgov: Elektroniku budeme ovládať vlastným telom

Ďiaľkovo ovládaný: Miniatúrny ruksak na chrbte chrobáka umožňuje presne regulovať jeho pohyn.FOTO: Archív

V budúcnosti by takéto chrobáky chceli ovládať a používať rovnako ako na diaľku riadené drony, ktoré by mohli v špecifických situáciách nahradiť. Napríklad súčasťou ich vybavenia môže byť miniatúrna kamera a využívať by sa mohli na prieskum zrútených budov pri nešťastiach.

O tom, že hardvér postupne prenikne do tiel ľudí a umožní nám rozšíriť naše zmysly, prípadne pridať celkom nové, pochybuje málokto. Samozrejme, vynárajú sa aj etické otázky, súvisiace s tým, čo niektorí nazývajú „postupnou stratou ľudskosti“, niektorí filozofi však tento vývoj predpovedali už v minulom storočí a tvrdili, že nad biosférou sa postupne vytvorí nová sféra bytia, označovaná ako technosféra.