Slovo hygge je škadinávskeho pôvodu. Označuje pohodu a spokojnosť. „Ide o maličkosti, ktoré spôsobujú, že sa cítite dobre a v pohode. Či je to už čítanie knižky zabalený v deke, šálka obľúbenej kávy alebo obed s najbližšími priateľmi. Za posledných pár rokov sa zo životného štýlu „hygge“ stal fenomén, ktorý pomáha zútulniť nielen škandinávske domovy,“vysvetľuje Wikipédia. Hygge sa stalo definíciou dánskej kultúry a životného štýly. Takáto domáca pohoda sa spája s chladnými dňami, keď sa najradšej zohrievame pri krbe. Tým, čo nemajú krb, ktorého plamene sa spájajú s teplom domova, často siahnu po sviečkach. Ale to by nemali.

Nebezpečie vo vzduchu

Teplo žiariacich sviec má svoju temnú stránku – nárast domácich požiarov a vystavovanie sa prípadným nebezpečným hladinám výparov.

Výskum vedcov Kodanskej univerzity na myšiach totiž ukázal, že častice vznikajúce pri horení sviečok sú škodlivejšie ako rovnaká „dávka“ výfukových plynov. Dlhodobé vystavovanie sa časticiam zo sviečok môže spôsobiť zápal pľúc, arteriosklerózu, starnutie pľúc a sleziny.

Keď hygge, radšej bez sviečok.
Keď hygge, radšej bez sviečok.
Zdroj: purewow.com

Ultrajemné nebezpečenstvo

Podľa autora štúdie, profesora Petra Møllera nie sú častice vznikajúce pri horení sviečok dostatočne preskúmané. Vedcovi dánskeho úradu pre zdravie vyzvali na zníženie koncentrácie častíc z horiacich sviečok používaných v interiéri. „Dáni spaľujú viac sviečok ako kdekoľvek inde na svete. V porovnaní s inými európskymi krajinami máme kratšiu predpokladanú dĺžku život,“ cituje The Guardian profesora Larsa Gunnarsena.

Anketa
Zvyknete si zapaľovať sviečky, aby ste si to doma zútulnili?
  • 80%
  • 20%

„Môžeme to z väčšiny vysvetliť fajčením a pitím, ale mohlo by to byť aj preto, že si viac znečisťujeme svoje domy sviečkami. Síce nemáme komplexnú epidemiologickú štúdiu, ale správa Kodanskej univerzity je alarmujúca,“ hovorí Gunnarsen, ktorý je úplne proti sviečkam. „Mnoho ľudí je chorých a predčasne zomrie na znečistenie ovzdušia.“

Predchádzajúce výskumy ukázali, že 60 % ultrajemných častíc v dánskych domoch pochádza z horiacich sviečok. Priemerný Dán podľa miestnej pľúcne asociácie ročne vypáli až 3,5 kilogramov sviečok.

Je toho veľa

Dáni majú vo svojich domácnostiach príliš veľa sviečok. Svoje o tom vedia i hasiči. Podľa Madsa Dalgaarda z dánskej agentúry pre riadenie krízových situácií, počet požiarov sa v decembri a januári zvýši o 35 %. „Hygge je úžasná vec, ale pozor na sviečky,“upozorňuje Dalgaard. Špeciálne upozornenie platí pre deti a tínedžerov, ktorí mávajú vo svojich izbách tiež radi sviečky.