Na prvý pohľad vyzerajú ako ľudia, ktorí okrem záchranárskej činnosti sú dobrodincami v rámci rôznych charitatívnych činností. Členovia záchrannej služby, o ktorej sme nedávno písali v súvislosti so skutočnosťou, že nemajú oprávnenie vykonávať záchrannú službu, napriek tomu viackrát zasahovali v teréne, radi využívajú svoje uniformy aj pri prenájme nehnuteľností. Aby toho nebolo málo, svoje portfólio majú obohatené o ošetrenie zubov.

Záchranári aj zubári

Po publikovaní článku o záchrannej službe Blue Star Emergency sa nám ozvalo viacero ľudí, ktorí s jej členmi mali niečo do činenia. Okrem toho sa nám podarilo zistiť, že na spoločnosť boli podané trestné oznámenia v súvislosti s ich podvodníckou činnosťou. „Títo chlapci s nami chceli spolupracovať, vtedy sme ešte netušili, čo sú zač,“ vysvetlil nám jeden z dobrovoľných hasičov, ktorý so záchranármi prišiel do kontaktu minulý rok v rámci hodov v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Hasičov presvedčili aj rôzne videá z grécko-srbských hraníc, kde sa Blue Star Emergency podieľala na pomoci v rámci utečeneckej krízy pred pár rokmi. Na spomínaných hodoch hneď v úvode nastala situácia, ktorá hasičov zneistila, či je s ich kolegami záchranármi všetko v poriadku.

„Prišli za nami policajti, či máme povolenie, pretože dostali hlásenie, že sú tam nejakí podvodníci, ktorí sa hrajú na záchranárov,“ vysvetlil nám jeden z členov dobrovoľníkov. Záchranárske duo podľa jeho slov ľuďom meralo cukor i EKG. „Podávali dokonca infúziu, lenže to som ešte netušila, že na to nemajú oprávnenie,“ vysvetlila nám ďalšia dobrovoľná hasička, ktorá nechcela byť menovaná. Preto sa táto skupina rozhodla na Blue Star Emergency podať trestné oznámenie. Polícia však podľa našich informácií postúpila celú vec len na prešetrenie ministerstvu zdravotníctva.

„Aj mňa zavolali, aby som pre nich robil. Jeden deň som vyskúšal, že idem k nim, ale absolútne žiadne telefonáty do vysielačky, nič také tam nebolo,“ vysvetlil nám záchranár Michal, ktorý si za krátku skúsenosť rozmyslel, či bude ďalej pre záchranárske duo pracovať. „Oni si vyhľadávali pacientov po Bratislave. Videli opilca a hotovo, zobrali ho a ošetrovali v sanitke. Myslel som, že je to solídna záchranka, nevedel som, že sú to podvodníci. Ale veľmi rýchlo som to zistil,“ dodal. Skúseného záchranára navyše zarazila „nevšedná“ponuka od Lukáša, jedného z členov Blue Star Emergency, ktorý mu ponúkal dentálnu kontrolu a prípadne opravu zubov. To však podľa vlastných slov naozaj nepotreboval. Takúto činnosť vraj vykonával aj pre známych.

Neplatili

Svoje zdravotnícke portfólio skúšajú mladíci aj na bežných laikov, napríklad v prípade možného podnájmu. „Niekde sa nasťahujú, neplatia nájomné a s citovo podfarbenými výhovorkami, že sú záchranári a dobrodinci, ľudí presvedčia, aby na svoje nájomné čakali niekoľko mesiacov. V dobrej viere, že všetko uhradia,“napísal nám jeden z majiteľov bytov, kde Lukáš a Pavol bývali ako podnájomníci. „Tak si vždy nájdu novú obeť svojho ubytovacieho podvodu. Ešte nezabudnú nechať pustené vodovodné kohútiky, aby urobili čo najväčšiu škodu,“ posťažoval sa ďalej, pričom okrem nezaplateného nájomného dostal vlastník sťažnosti od susedov, pretože záchranári organizovali bujaré večierky.

Inzerát v Maďarsku

Vlnu podozrení spustil inzerát z 11. októbra tohto roka na sociálnej sieti Facebook. Tam v uzatvorenej skupine Rajka, ktorá slúži pre potreby našincov žijúcich v tejto obci v Maďarsku, zverejnil konateľ spoločnosti Blue Star Emergency status, kde ponúka služby svojej spoločnosti. „Otázka na vás je - Ak by ste mali v Rajke pohotovosť, koľko by ste boli ochotní paušálne platiť? Mesačne? Ročne? Išlo by o výjazdovú pohotovosť s lekárom a so záchranárom a, samozrejme, s kompletne vybavenou sanitkou,“ pýta sa Pavol Krajčovič potenciálnych pacientov, pričom dodáva, že v cene paušálu by bol okrem ošetrenia prípadný transport do nemocnice. Kam by sa samotný transport vykonával, či by išlo o nemocnicu v Bratislave, známe nie je.

Informácia o nových službách pre obyvateľov v pohraničí však dlho nezostala bez reakcie a začiatkom novembra spustila rad polemík na otvorenom fóre Denník záchranára, kde si vymieňajú skúsenosti profesionálni záchranári a laická verejnosť. V statuse z 2. novembra Denník upozorňuje na „záchranárske duo“ Paľa K. a Lukáša G., ktorí sa tvária ako záchranári, ale nedisponujú žiadnym zdravotníckym vzdelaním. Mladíci ošetrujú ľudí a takisto podávajú lieky. „Nosia uniformy, ale nemali by ich, lebo robia len zlé meno,“ uvádza sa vo výstrahe pred spoločnosťou Blue Star Emergency.

Zásahy v teréne

O tom, že spoločnosť operuje aj v teréne, svedčí skúsenosť našej čitateľky z Petržalky. „Bol zopárkrát u nás so záchrankou a viem, že teraz aj niečo natáča. Verím, že je naozajstný doktor, lebo nám ho odporučili na 112,“presviedčala nás čitateľka, ktorá si napriek pozitívnej skúsenosti s pofidérnou záchrannou službou neželala byť menovaná. „Bol naozaj profesionálny a veľmi milý a pomohol môjmu synovi,“ dodala starostlivá matka, ktorá potrebovala pomoc záchranárov. K zásahu prišlo približne pred rokom a podľa našej čitateľky nie je jediná, u koho Blue Star Emergency zasahovala.

Na odbornú pomoc sa obrátila pre brušné problémy jej syna. „Bolo to neskoro v noci. Povedali mi, že majú veľmi veľa výjazdov a mám zavolať na iné telefónne číslo. A prišiel on plus doktor. Ten mesiac obehli naozaj veľa kamarátov okolo nás,“ uviedla ďalej pani z Petržalky, pričom pod pojmom on myslela Pavla Krajčoviča. „Bol veľmi milý a profesionálny, nemala som pocit, že by to boli podvodníci, až na to, že neprišli sanitkou, len nejakým starším autom. Povedali, že sanitka je pokazená. Asi o mesiac sme tam volali znova a vtedy už prišli sanitkou,“ dodala.

Aj mladý Greksa

Spoločnosť, po­dľa Živnostenského registra uvedená ako Záchranná zdravotná služba, bola založená v polovici roka 2013 spoločenskou zmluvou so sídlom v bratislavskom Starom Meste. Spoločníkom v nej, ako sa uvádza v Živnostenskom registri, bol Adam Greksa. Podľa našich informácií ide o syna speváka Mariána Greksu. Mladého Adama v auguste tohto roku vzali do väzby pre prečin nebezpečného vyhrážania a prečin poškodzovania cudzej veci. V predmete činnosti spoločnosti sa uvádza okrem iného kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi, prenájom hnuteľných vecí, počítačové služby, ale takisto dopravná zdravotná služba a prevádzkovanie vodnej záchrannej služby.