Tip na článok
Schizofrénia je čosi ako rakovina duše

Sme mentálne nestabilní? Slovákov hospitalizujú na psychiatrii aj kvôli alkoholu

Nesmierne rýchla doba, plytké vzťahy, stres, hypotéky. To všetko sa môže podpísať pod nestabilné mentálne zdravie Slovákov. Podľa štatistík minulý rok podstúpili psychiatrické vyšetrenie najmä ženy.

Galéria k článku (7 fotografií )

Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií bolo celkovo v psychiatrických ambulanciách vyšetrených 395 197 Slovákov. To je medziročne menej o 2,8%. "Prvýkrát v živote bola psychická porucha diagnostikovaná 74 130 pacientom," informoval pre TASR NCZI.

Alkohol a psychika

Najviac novodiagnostikovaných pacientov bolo v Košickom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Najčastejšou príčinou ambulantnej liečby boli afektívne poruchy, za nimi nasledovali neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy a organické duševné choroby vrátane symptomatických.

TASR

Na psychiatrických oddeleniach posteľových zdravotníckych zariadení sa vlani zaznamenalo 43 516 hospitalizácií. Duševnými chorobami vyžadujúcimi častú hospitalizáciu boli najmä porucha psychiky a správania zapríčinená užitím alkoholu, schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi, organické duševné poruchy a afektívne poruchy. "Muži boli najčastejšie hospitalizovaní s diagnózou porucha psychiky a správania zapríčinená užitím alkoholu, u žien dominovala skupina diagnóz - schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi," priblížilo ďalej NCZI.

VIDEO Plus 7 Dní