Toto zistenie prednedávnom rozoberali odborníci na konferencií o rakovine prsníka Umberto Veronesi Milan Breast Cancer Conference. Budem osobná. Z tejto konferencie mi môj manžel, prsníkový onkochirurg doniesol domov liter extra panenského olivového oleja. Vraj mám denne skonzumovať štyri polievkové lyžice a znížim riziko rakoviny prsníka. Zaujímalo ma, kde na to prišiel.

Dôkazy o oleji

To, o čom lekári na konferencii diskutovali, boli výsledky jednej štúdie zo Španielska. Prvá skupina žien v štúdii sa päť rokov stravovala mediteránsky a do jedál pridala štyri polievkové lyžice extra panenského oleja. Druhá skupina mala nízkotukovú stravu.

Ani jedna zo žien v štúdii nemusela nejako výrazne cvičiť, ani sa obmedzovať v množstve jedla. Každé tri mesiace museli absolvovať kontrolu a vyplniť dotazník o tom, ako sa im darí dodržiavať nový stravovací režim. Vzápätí dostali litre olivového oleja, oriešky a iné potraviny, ktoré zaraďovali do jedálnička.

Podľa toho čo jedli, si ich výskumníci rozdelili do troch skupín: mediteránska strava s olivovými olejom, mediteránska strava s orieškami a strava s nízkym obsahom tuku. Štúdia trvala päť rokov.

Štúdia a jej výsledky

Z viac ako 4000 žien dostalo rakovinu pŕs 35, čo je štatistiky nízky počet na to, aby niekto mohol vyhlásiť, že olivový olej ženy ochráni pred nádormi pŕs. Na druhej strane, aj v tejto malej skupine pacientok s nádorom bolo vidieť rozdiely. Najmenej žien s rakovinou sa stravovalo mediteránsky a jedlo veľa olivového oleja.

Najhoršie výsledky dosiahli tie pacientky, ktoré jedli málo tuku. V porovnaní s "mediteránkami" mali o polovicu vyšší výskyt nádorov pŕs.„Máme dôkaz, že olivový olej je kauzálne spojený so znížením rizika rakoviny prsníka,” povedal pre agentúru Reuters autor štúdie, doktor Miguel A. Martinez-Gonzalez z University of Navarra in Pamplona v Madride. „Navyše existuje niekoľko dôkazov v štúdiách na zvieratách o tom, že extra panenský olivový olej bohatý na polyfenoly môže vyvolať programovanú smrť nádorovej bunky,” povedal Martinez-Gonzalez.

Čo je mediteránska strava

Je to stravovanie založené na zelenine a ovocí, ktoré nahrádza dezerty. Táto strava obmedzuje príjem sladených nápojov a nahrádza ich vodou a červeným vínom. Znižuje príjem červeného mäsa na raz týždenne, alebo menej a preferuje ryby.